Ewolucja hotelu. Od tradycji do smart miejsca
Otwieranie pokoju hotelowego czy pogawędka z obsługą hotelu z poziomu własnego smartfona. Dodajmy do tego robota, który zaopiekuje się naszym bagażem i klimatyzację reagującą na ruch. Nierzadko we wnętrzach hotelowych można już znaleźć rozwiązania, które do niedawna niektórym tylko się śniły.
19.08.2019 16:02
Postęp technologiczny staje się już tak zaawansowany, że również w dość tradycyjnej branży hotelowej od jakiegoś czasu widać rozwój w kierunku nowinek ze świata tech. Weźmy na przykład czasy, kiedy otwieranie pokoju hotelowego za pomocą karty było dość futurystycznym pomysłem, a przecież dla nas jest to już nic dziwnego, spotykana od dawna funkcja.
Kiedyś w tej branży brakowało personalizacji, która zagościła na innych poziomach naszego życia. Dostrzeżono ten aspekt i współczesne hotele zaczęły podążać za bardziej nowoczesnymi oczekiwaniami swoich gości. Tworzone są przestrzenie, gdzie dobry design, funkcjonalność i technologia idą w parze. Można się wręcz pokusić o stwierdzenie, że po raz pierwszy hotele dosyć mocno wyprzedzają trendy technologiczne. A są takie, które mogą naprawdę przykuć uwagę najbardziej wymagającego podróżnika. Oto one:
Yotel. Dla technologicznych geeków
Sieć hoteli, którą spotkamy w Stanach Zjednoczonych (np. Nowy Jork, Boston czy Miami), Azji i Europie. W tym roku otworzy się także w dwóch szkockich lokalizacjach – Glasgow i Edynburgu. W drodze na nostalgiczne wrzosowiska w Highlandach można zrobić sobie tam przystanek. Yotel oferuje wszystko, czego potrzebują nowocześni goście, a nic co jest im zbyteczne.
Pokoje są niewielkie, zameldować można się za pomocą elektronicznego terminala, a robot zwany Yobot zajmie się bagażami. KOMYUNITI to specjalnie zaprojektowana przestrzeń, gdzie można smacznie zjeść, odpocząć, nawiązać nowe kontakty, a także popracować. Hotel jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy nie chcą wydawać fortuny na nocleg, a bardziej mieć poczucie otaczania się najnowocześniejszymi rozwiązaniami hotelowymi w przyjemnym otoczeniu.
Eccleston Square Hotel. Intuicyjna technologia w historycznym miejscu
W XIX-wiecznej zabytkowej londyńskiej kamienicy znajdziemy chyba wszystko. Samodzielne sterowanie muzyką i oświetleniem w pokoju, ściany prysznica reagujące na dotyk, dzięki którym można sterować wodą czy telewizory wbudowane w lustra łazienkowe (Mirror TV). Goście mają do dyspozycji także iPady oraz smartfony, które łączą ich z obsługą hotelową i umożliwiają komunikowanie się ze światem. Bardzo blisko miejsca, gdzie jest teraz hotel, mieszkał Winston Churchill. Ten butikowy koncept ma także przepiękny ogród.
Monastero Santa Rosa. Odpoczynek w klasztorze
Na wzgórzu pomiędzy włoskim Positano i Amalfi tradycja spotyka się z nowoczesnością. W latach dwudziestych XX w. w siedemnastowiecznym klasztorze stworzono hotel, który potem popadł niestety w ruin. Na początku XXI w. został odbudowany z zachowaniem dawnego klimatu klasztornych wnętrz. Wśród starych murów znajduje się także biblioteka, nie mówiąc o kompleksie SPA czy wielkim basenie, który - dosłownie - wystaje ze skał. Niektórym jednak wystarczy tylko możliwość kontemplacji w tym wyjątkowym miejscu z widokiem na morze.
Puro. Design w każdym kącie
Polska sieć hoteli zlokalizowanych w Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu, Warszawie, Łodzi i na krakowskim Kazimierzu. Będąc w którymś z tych miast, warto zatrzymać się właśnie w Puro. Każdy z hoteli jest umiejscowiony w centrum i stanowi architektoniczną całość z historycznym klimatem miasta. Koncept tego hotelu to wspólna otwarta przestrzeń, gdzie można zjeść, spotkać się czy popracować w otoczeniu pięknych designerskich mebli i przedmiotów. Dodatkowo hotel organizuje spacery po mieście, koncerty, warsztaty baristyczne, zajęcia jogi czy jogging pod okiem doświadczonych trenerów.
1 Hotels. Z poszanowaniem dla natury
Hotele wizjonera i bilionera Barry'ego Sternlichta (którego ojciec był notabene Polakiem) można odwiedzić na Florydzie i w Nowym Jorku (nieopodal Mostu Brooklińskiego i w Central Parku). Wykorzystano w nich naturalne i przetworzone materiały w pokojach hotelowych, jak i w częściach ogólnodostępnych. W celu oszczędzania energii hotel wdrożył całą gamę produktów Tesli (np. panele solarne). Goście mogą np. zostawić używaną odzież, którą pracownicy hotelu przekażą potrzebującym. Owoce i warzywa dostarczane do hotelowych restauracji pochodzą tylko z regionalnych farm. Koncept rozwija się z powodzeniem. Planowane są kolejne lokalizacje, m.in. w Meksyku, Chinach i Dolinie Krzemowej.
W pogoni za wolnością
Designerzy aut również prześcigają się w podążaniu za wymaganiami użytkowników. W nowym Jeepie Compass mamy wszystko w jednym: niestandardowy wygląd i technologie, dzięki którym kierowca czuje się bezpiecznie, ale i komfortowo.
Takim samochodem można podróżować w najodleglejsze zakątki globu, złapać oddech za miastem albo odwiedzić interesującą metropolię. A każde z wymienionych wyżej miejsc jest na tyle wyjątkowe, by zatrzymać się w nim dłużej.
Połączenie technologii, poszanowania dla natury, komfortu i tradycji jest, jak widać kluczowe w projektowaniu nie tylko współczesnych hoteli, ale i domów, biur, przestrzeni wspólnych oraz samochodów...