WP

WP Dom

Rynek
Wykańczanie
Wnętrza
Wokół domu

Ergonomia pracy. Fotele biurowe dla wymagających. Koniec z bólem pleców

Długotrwałe siedzenie w jednej pozycji może być męczące, a dodatkowo źle wpływa na postawę. Dlatego wybór odpowiedniego fotela jest kluczowy dla komfortu pracy. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na kilka elementów, które zapewnią ci odpowiednią wygodę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W odpowiednim fotelu każda wolna chwila będzie relaksująca
W odpowiednim fotelu każda wolna chwila będzie relaksująca (iStock.com, Fot: Deagreez)
WP

Niezależnie od tego, czy spędzasz w fotelu całe dnie, czy raczej kilkadziesiąt minut wieczorem, powinien on spełniać pewne wymagania. W przeciwnym wypadku siedzenie na nim będzie prawdziwą męczarnią.

Krzywizny i łuki

WP

Fotel powinien być przede wszystkim dopasowany do sylwetki. Modele z płaskim oparciem nie dają takiego komfortu jak te, w których oparcie jest odpowiednio wyprofilowane. Tylna część powinna być tak wygięta, by odpowiadać krzywiźnie kręgosłupa. Dzięki temu będzie w stanie odciążyć mięśnie pleców, co zapobiega powstawaniu dyskomfortu i dolegliwościom bólowym.

Źle dobrany fotel może wpłynąć na zmianę krzywizn kręgosłupa, powodując tym samym ich pogłębienie lub spłycenie. To z kolei prowadzi do stopniowych zmian postawy i problemów z bólem kręgosłupa. Te nie pojawiają się od razu, ale potrafią rozwijać się latami. Dlatego ważne jest zarówno podparcie okolic lędźwiowych, jak i szyi oraz głowy. Aby jak najbardziej odciążyć kręgosłup, powinien być też dopasowany do wzrostu. W związku z tym fotel biurowy powinien mieć regulowaną wysokość.

WP
Koniec z bólem pleców. Pamiętaj o ergonomii Shutterstock.com
Podziel się

Regulacja poszczególnych elementów

W prawidłowej pozycji siedzącej stopy powinny spoczywać na podłodze, a kolana mają być zgięte pod kątem 90 st. W przeciwnym wypadku ciężar ciała nie będzie prawidłowo rozłożony, a to może być przyczyną dyskomfortu i bólu. Podłokietniki, które służą stabilizacji rąk, również powinny być regulowane. W zależności od wzrostu najlepsze ich ułożenie to 20-30 cm nad siedziskiem.

WP

Zadbaj również o jakość użytych materiałów. Stelaże łączące poszczególne elementy powinny być wykonane z metalu. W ten sposób możesz mieć pewność, że fotel będzie w stanie przetrwać lata. Nie inaczej sprawa ma się z obiciem. Siedzisko powinno być miękkie, ale nie do tego stopnia, by ciało zapadało się w fotel. Zwróć również uwagę na rodzaj użytej tkaniny. Fotele skórzane są zdecydowanie łatwiejsze w czyszczeniu i wyglądają elegancko, a te materiałowe zapewniają lepszą wentylację, co ma znaczenie szczególnie podczas upalnych dni.

Ergonomia pracy liczy się nie tylko w przypadku, gdy spędzasz większość dnia przy komputerze. Jej zasady obowiązują każdego. W przeciwnym wypadku nie będziesz w stanie ustrzec się przed problemami z kręgosłupem.

Polub WP Dom
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP