Trwa ładowanie...

Ergonomia pracy. Fotele biurowe dla wymagających. Koniec z bólem pleców

Długotrwałe siedzenie w jednej pozycji może być męczące, a dodatkowo źle wpływa na postawę. Dlatego wybór odpowiedniego fotela jest kluczowy dla komfortu pracy. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na kilka elementów, które zapewnią ci odpowiednią wygodę.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Ergonomia pracy. Fotele biurowe dla wymagających. Koniec z bólem plecówŹródło: iStock.com, fot: Deagreez
d2orptb
d2orptb

Niezależnie od tego, czy spędzasz w fotelu całe dnie, czy raczej kilkadziesiąt minut wieczorem, powinien on spełniać pewne wymagania. W przeciwnym wypadku siedzenie na nim będzie prawdziwą męczarnią.

Krzywizny i łuki

Fotel powinien być przede wszystkim dopasowany do sylwetki. Modele z płaskim oparciem nie dają takiego komfortu jak te, w których oparcie jest odpowiednio wyprofilowane. Tylna część powinna być tak wygięta, by odpowiadać krzywiźnie kręgosłupa. Dzięki temu będzie w stanie odciążyć mięśnie pleców, co zapobiega powstawaniu dyskomfortu i dolegliwościom bólowym.

Źle dobrany fotel może wpłynąć na zmianę krzywizn kręgosłupa, powodując tym samym ich pogłębienie lub spłycenie. To z kolei prowadzi do stopniowych zmian postawy i problemów z bólem kręgosłupa. Te nie pojawiają się od razu, ale potrafią rozwijać się latami. Dlatego ważne jest zarówno podparcie okolic lędźwiowych, jak i szyi oraz głowy. Aby jak najbardziej odciążyć kręgosłup, powinien być też dopasowany do wzrostu. W związku z tym fotel biurowy powinien mieć regulowaną wysokość.

Koniec z bólem pleców. Pamiętaj o ergonomii Shutterstock.com
Koniec z bólem pleców. Pamiętaj o ergonomii Źródło: Shutterstock.com

Regulacja poszczególnych elementów

W prawidłowej pozycji siedzącej stopy powinny spoczywać na podłodze, a kolana mają być zgięte pod kątem 90 st. W przeciwnym wypadku ciężar ciała nie będzie prawidłowo rozłożony, a to może być przyczyną dyskomfortu i bólu. Podłokietniki, które służą stabilizacji rąk, również powinny być regulowane. W zależności od wzrostu najlepsze ich ułożenie to 20-30 cm nad siedziskiem.

Zadbaj również o jakość użytych materiałów. Stelaże łączące poszczególne elementy powinny być wykonane z metalu. W ten sposób możesz mieć pewność, że fotel będzie w stanie przetrwać lata. Nie inaczej sprawa ma się z obiciem. Siedzisko powinno być miękkie, ale nie do tego stopnia, by ciało zapadało się w fotel. Zwróć również uwagę na rodzaj użytej tkaniny. Fotele skórzane są zdecydowanie łatwiejsze w czyszczeniu i wyglądają elegancko, a te materiałowe zapewniają lepszą wentylację, co ma znaczenie szczególnie podczas upalnych dni.

Ergonomia pracy liczy się nie tylko w przypadku, gdy spędzasz większość dnia przy komputerze. Jej zasady obowiązują każdego. W przeciwnym wypadku nie będziesz w stanie ustrzec się przed problemami z kręgosłupem.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d2orptb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2orptb