Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
elektryka
14-03-2014 11:06

Energooszczędne żarówki LED - ekologia na co dzień

Szukasz energooszczędnych żarówek, które będą ci służyć przez wiele lat? Bądź sprytny i jednocześnie ekologiczny – przełącz się na oświetlenie LED. Pozwoli ci ono zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Dodatkowo żarówki LED są bezpieczne i przyjazne dla środowiska, ponieważ nie zawierają szkodliwych substancji i po zużyciu można je oddać do recyklingu.

Energooszczędne żarówki LED - ekologia na co dzieńŹródło: IKEA
d22shy0
d22shy0

Szukasz energooszczędnych żarówek, które będą ci służyć przez wiele lat? Bądź sprytny i jednocześnie ekologiczny – przełącz się na oświetlenie LED. Pozwoli ci ono zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Dodatkowo żarówki LED są bezpieczne i przyjazne dla środowiska, ponieważ nie zawierają szkodliwych substancji i po zużyciu można je oddać do recyklingu. Jak działają żarówki LED?

LED (ang. light-emitting diode) to dioda emitująca światło, czyli inaczej elektroluminescencyjna. Światło emitowane przez LED-y generowane jest poprzez ruch elektronów w półprzewodniku. Jest to inny mechanizm niż w przypadku tradycyjnych żarówek – świecą się one na skutek przepływu prądu elektrycznego przez cienkie włókno, które rozgrzewa się do określonej temperatury, wytwarzając światło.

Oświetlenie LED jest stosowane od lat 60. XX wieku, np. w drogowej sygnalizacji świetlnej, na tablicach informacyjnych na lotniskach czy w samochodach. Początkowo diody LED nie dawały zbyt dużo światła, jednak z czasem technologia ta rozwinęła się i zawitała do naszych domów, przynosząc korzyści zarówno nam, jak i środowisku naturalnemu.

Oświetlenie LED - przyjazne dla portfela i środowiska

Żarówki LED zużywają do 85% mniej energii w porównaniu z tradycyjnymi. Podobnie jest w przypadku popularnych świetlówek energooszczędnych, ale tym, co wyróżnia oświetlenie LED, jest żywotność – mogą świecić nawet do 25 tysięcy godzin, czyli około 25 lat. Koszt żarówki LED jest co prawda wyższy, ale zainwestowane pieniądze zwrócą się po 2 latach korzystania. Przez kolejne 23 lata możesz cieszyć się światłem, które nic nie kosztuje. W efekcie zaoszczędzisz na wydatkach na prąd, a ponadto przyczynisz się do spadku emisji gazów cieplarnianych.

d22shy0

Oświetlenie LED jest przyjazne dla środowiska nie tylko dlatego, że jest energooszczędne i wystarcza na wiele lat. Żarówki LED-owe nie zawierają rtęci ani innych szkodliwych substancji, dzięki czemu łatwiej też poddać je recyklingowi.

Dekoracyjne żarówki LED

Oświetlenie LED stwarza nowe możliwości w projektowaniu i aranżacji wnętrz, ponieważ można je wbudować w lampy. Pozwala to na tworzenie unikalnych kształtów, których nie udałoby się uzyskać, wykorzystując tradycyjne żarówki.

Żarówki LED dają ciepłe, jasne, równomierne światło, przyjemniejsze dla oczu niż to emitowane przez konwencjonalne świetlówki. Oprócz tego zapalają się od razu po włączeniu i - co ważne - nie nagrzewają się, więc nie można się nimi oparzyć.

Jak dobrać odpowiednią żarówkę LED?

Aby znaleźć żarówkę LED o podobnej mocy jak tradycyjna, musisz przeliczyć wartość lumenów na waty. Możesz to jednak zrobić jedynie orientacyjnie. W uproszczeniu przyjmuje się, że żarówka LED emitująca 600 lumenów daje światło zbliżone do tradycyjnej żarówki o mocy ok. 60 watów. Taki przelicznik można przyjąć także dla LED-ów o innej mocy (tabelę porównawczą żarówek tradycyjnych i LED-owych znajdziesz np. w przewodniku internetowym www.IKEA.pl/poradnikled.)

d22shy0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22shy0