Trwa ładowanie...

Energooszczędne przygotowanie c.w.u. Z jakich instalacji?

Ciepła woda kosztuje - gdy zużywamy ją w dużych ilościach, może to skutkować o szybszym zużyciem opału, wyższymi opłatami z sieci ciepłowniczej lub rachunkami za prąd. Naturalne jest więc szukanie sposobów na ich obniżenie. Nie mówimy o kolektorach słonecznych, ale o pozostałych urządzeniach - dzięki którym możemy znacznie obniżyć koszt przygotowania c.w.u.

Energooszczędne przygotowanie c.w.u. Z jakich instalacji?Źródło: shutterstock
d36148t
d36148t

Ciepła woda kosztuje - gdy zużywamy ją w dużych ilościach, może to skutkować o szybszym zużyciem opału, wyższymi opłatami z sieci ciepłowniczej lub rachunkami za prąd. Naturalne jest więc szukanie sposobów na ich obniżenie. Nie mówimy o kolektorach słonecznych, ale o pozostałych urządzeniach - dzięki którym możemy znacznie obniżyć koszt przygotowania c.w.u.
Powietrzna pompa ciepła
Coraz większym zainteresowaniem w budownictwie jednorodzinnym cieszą się powietrzne pompy ciepła – to za sprawą rosnącej efektywności i malejących kosztów inwestycyjnych. Pompy ciepła o standardowej mocy – ok. 10 kW działają jak kotły jednofunkcyjne, mogą służyć zarówno do ogrzewania budynku jak i do przygotowania c.w.u. Jednak na rynku możemy znaleźć odrębny model pomp o małej mocy – do 3 kW, przeznaczonych do podgrzewania ciepłej wody. Ich sprawność jest uzależniona od temperatury powietrza - przygotowanie wody użytkowej przez takie urządzenie w okresie letnim może być trzykrotnie tańsze niż za pomocą elektrycznego podgrzewacza wody. Z kolei w okresie zimowym, przy niskich temperaturach powietrza, COP (czyli efektywność energetyczna) jest zbliżona do konwencjonalnej grzałki elektrycznej. Urządzenia te mogą pobierać ciepło z powietrza zewnętrznego lub wewnętrznego z pomieszczenia (w drugim przypadku pomieszczenie musi być odpowiednio wentylowane). Są one zintegrowane z zasobnikiem ciepłej wody
użytkowej o pojemności 200-300 litrów. Za sprawą niskich kosztów inwestycyjnych (ok. 6-8 tys. zł) oraz dzięki większej niezależności od warunków atmosferycznych (pracują niezależnie od zachmurzenia), powietrzne pompy ciepła do wody użytkowej są atrakcyjną alternatywą dla kolektorów słonecznych.
Odzyskwa ściekowa
Odzyskiwanie ciepła ze ścieków, które produkujemy w gospodarstwie domowym jest możliwe, dzięki jednemu urządzeniu, które zyskuje coraz większą popularność w budownictwie jednorodzinnym. Odzyskwa ściekowa to spiralny wymiennik ciepła montowany w pionie kanalizacyjnym, z którego odzyskiwane jest ciepło zużytej wody. Zasada działania odzyskwy jest podobna do centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła – w centrali wentylacyjnej z powietrza usuwanego odbierane jest ciepło i przekazywane jest do powietrza nawiewanego. Różnica jest taka, że w odzyskwie ściekowej nie występują elementy zużywające prąd (takie jak wentylatory i nagrzewnice). Wymiennikiem ciepła jest zwinięta w rurę karbowana rura ze stali nierdzewnej, o dużej powierzchni wymiany ciepła. Jej konstrukcja pozwala na wolny przepływ ścieków, pochodzących z wanny, prysznica i umywalki – czyli ciepłej wody. Wolno płynąca woda ściekowa nie odrywa się od ścianek wymiennika i dokładnie go obmywa - oddając energię cieplną. Ogrzaną wodę możemy wykorzystać np.
do zasilania zasobnika pojemnościowego lub podgrzewacza przepływowego.
Deklarowana prze producentów sprawność odzyskwy ścieków wynosi 75 proc. – dotyczy to urządzenia o długości min. 1,4 m. Montujemy ją w pozycji równoległej do pionu kanalizacyjnego – trzeba dodać, ze takie urządzenie musimy zamontować na parterze, jeżeli chcemy mieć dostęp do ścieków z wyższej kondygnacji. W celu odbioru ścieków z parteru – musimy skorzystać z podpiwniczenia, a to dlatego, ze musimy się zagłębić 1 metr poniżej poziomu podłogi. Oczywiście w takim rozwianiu nie możemy korzystać ze ścieków z sedesów, pralek i zmywarek– ze względu na dużą ilość niesionych zanieczyszczeń (ścieki szare) i znacznie niższej temperatury ścieków. Dlatego w takim budynku musimy rozdzielić piony dla wc oraz dla pryszniców, wanien i umywalek. Odzyskiwanie energii ze ścieków to zapewne najtańsze źródło energii odnawialnej – ich cena kształtuje się na poziomie ok. 2 tys. zł. za sztukę plus oczywiście koszty montażu.
* Ogniwa fotowoltaiczne*
Kolektory słoneczne są powszechnie wykorzystywane do przygotowywania wody użytkowej – jednak to nie jedyny sposób na pozyskiwanie energii ze słońca. Służą do tego również panele zbudowane z ogniw fotowoltaicznych – które są jedną z najbardziej obiecujących gałęzi odnawialnych źródeł energii. W takim rozwiązaniu produktem nie jest energia cieplna, ale prąd elektryczny – który możemy spożytkować na wiele sposobów. Jeżeli zintegrujemy instalację fotowoltaiczną z zasobnikiem pojemnościowym wyposażonym w grzałkę elektryczną – możemy znacznie obniżyć koszt przygotowana c.w.u. w okresie letnim i przejściowym. Aby pokryć dzienne potrzeby 4-osobowej rodziny, potrzeba ok. 6 kW energii cieplnej do ogrzewania c.w.u. Aby tą energię wytworzyło słońce, potrzebujemy zestawu składającego się z ok. 4-6 paneli fotowoltaicznych oraz z inteligentnego sterownika grzałek. Niestety największą wadą takiego systemu jest cena – koszt instalacji o mocy 3 kW może wynieść aż 15 tys. zł. Jednak na tego typu instalacje często
możemy pozyskać dodatkowe dofinansowanie, np. z gmin, urzędów miast itp.

d36148t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36148t