Trwa ładowanie...

Elewacje na czasie. Trwalsze od drewna, tynku, klinkieru

Elewacja domu odzwierciedla smak, upodobania oraz zasobność portfela właścicieli. Dlatego, decydując się na materiał elewacyjny, warto zadać sobie trochę trudu, aby elewacja domu stała się jego estetyczną wizytówką. Wśród materiałów na nowoczesną elewację coraz większą popularność zdobywają płyty HPL, włókno-cementowe oraz znana od dawna blacha - tyle że w nowej roli.

Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Elewacje na czasie. Trwalsze od drewna, tynku, klinkieru
Źródło: Rheinzink
d2zhscl

Do wykończenia elewacji domu coraz chętniej wykorzystuje się nowoczesne materiały elewacyjne na miarę XXI wieku, które jeszcze do niedawna - tak jak blacha - zarezerwowane były raczej dla skromnych dachów. Nie ustępują estetyką tradycyjnemu drewnu, tynkowi czy klinkierowi, a często górują nad nimi trwałością oraz łatwością montażu.

Nowoczesne materiały elewacyjne: płyty włókno-cementowe

Płyty włókno-cementowe mogą mieć postać płytek, płyt lub podłużnych imitacji desek. Produkuje się je z cementu zbrojonego włóknem celulozowym – włókno-cementu. Włókna celulozowe nadają płytom elastyczność, a zarazem stanowią swoiste zbrojenie, które zwiększa wytrzymałość płyt.

Quartec
Źródło: Quartec

Pozostałymi, równie istotnymi składnikami płyt włókno-cementowych są włókna PVA, czyli przetworzone włókna poliwinylu, oraz krzemionka i kreda. Do mieszanki często dodaje się też rozdrobnione płyty włókno-cementowe pochodzące z recyklingu. Płyty poddawane są działaniu pary wodnej pod wysokim ciśnieniem, co zwiększa ich twardość oraz wytrzymałość.

d2zhscl

Z włókno-cementu produkowane są zarówno małe płytki o wymiarach 30x30 cm, 60x60 cm, jak i wielkowymiarowe o wymiarach nawet 1,5x3 m. Wykończone są zazwyczaj kilkoma powłokami poliuretanowo-akrylowymi. Można kupić płyty o powierzchni przypominającej fakturę i kolor drewna lub z efektem metalicznym, perłowym czy połyskującym.

Płyty włókno-cementowe układa się na drewnianym lub stalowym ruszcie na ocieplenie układane metodą lekką suchą. Są one odporne na korozję biologiczną, niepalne, a przy tym mają wysoką wytrzymałość.

Nowoczesne materiały elewacyjne: blacha

Blacha do niedawna królowała wyłącznie na dachach, jednak ostatnimi czasy coraz częściej wykańcza się nią także elewacje domu. Zazwyczaj jest to blacha aluminiowa albo tytanowo-cynkowa o grubości 1-3 mm. Elementy do wykonywania blaszanych elewacji mogą mieć postać paneli, tłoczonych głęboko kasetonów, kwadratów lub rombów. Blacha tytanowo-cynkowa najczęściej jest bez wykończenia albo pomalowana fabrycznie na dowolny kolor.

Rheinzink
Źródło: Rheinzink

Blaszane elementy układa się na ruszcie metalowym lub wykonanym z drewnianych łat i kontrłat. Poszczególne elementy mocuje się do rusztu na wkręty lub zaczepy. Takie wykończenie elewacji jest trwałe, lekkie, ale pogarsza komfort akustyczny podczas opadów deszczu i gradu.

d2zhscl

Nowoczesne materiały elewacyjne: płyty HPL

#

Equitone
Źródło: Equitone

Płyty laminowane HPL mają budowę warstwową i grubość 6-13 mm. Składają się z rdzenia w postaci płyty wiórowej pokrytej papierem. Papier ma nadruk naśladujący usłojenie drewna. Z wierzchu płyty pokryte są żywicą, która zabezpiecza rysunek drewna i chroni okładzinę przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Płyty docina się na wymiar piłą o hartowanych zębach.

Płyty HPL układa się na ociepleniu ułożonym metodą lekką suchą. Dzięki mocowaniu na ruszcie łatwo jest wyeliminować wszelkie nierówności ściany. Dzięki tak wykończonej elewacji domu można znacznie ograniczyć straty ciepła zimą oraz intensywność nagrzewania latem.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d2zhscl

Podziel się opinią

Share
d2zhscl
d2zhscl