Elewacja z klinkieru - solidne podstawy domu. Jak stosować klinkier na elewacji domu?
12.11.2015 13:44
Klinkier to materiał na solidną elewację - obłożone nim ściany wyróżniają się na tle innych domów. Elewacja wykończona cegłą klinkierową będzie cieszyć swą urodą przez lata. Zobacz, z czym najlepiej łączyć klinkier na elewacji.
Klinkier to materiał na solidną elewację - obłożone nim ściany wyróżniają się na tle innych domów. Wykonane z niego cegły to najwyższy gatunkowo rodzaj cegieł ceramicznych. Nie są jednak wypalane jak ich tańszy odpowiednik, lecz wypiekane z wyselekcjonowanej gliny. Mają bardzo dobre parametry techniczne - wyjątkowo niską nasiąkliwość oraz doskonałą wytrzymałość (około stu cykli zamrażania i odmarzania). Wszystko to sprawia, że elewacja wykończona cegłą klinkierową będzie cieszyć swą urodą przez lata.
Klinkierem można wykończyć całą elewację domu lub tylko jej fragment. Budulec w jasnych kolorach odnajdzie się zarówno na elewacji domów tradycyjnych, jak i w nowoczesnej architekturze – sprawdzi się w każdym otoczeniu. Elewacje wykończone ciemnoczekoladowym lub grafitowym klinkierem mogą jednak przytłaczać. Da się tego uniknąć, wypełniając szczeliny spoiną w kolorze skontrastowanym z cegłą. Taki zabieg rozjaśni fasadę i doda jej lekkości.
Klinkier na elewacji: kolory
Ponadczasowa uroda klinkieru oraz jego trwałość przysparzają mu wielu zwolenników. Nie bez znaczenia jest też bogata gama kolorów. Choć wciąż najpopularniejsze są odcienie ceglaste, które dobrze wyglądają na domach o tradycyjnej architekturze, coraz częściej na elewacjach pojawia się również klinkier w odcieniach bieli, żółcieni, szarości, brązów oraz grafitu.
Klinkier na elewacji: w strefie parteru
Jeżeli zdecydujesz się na wyróżnienie klinkierem strefy parteru, dom będzie się wydawał mocniej osadzony w krajobrazie. Pozwoli to także optycznie odciąć poddasze, dzięki czemu tak podzielony wizualnie budynek wyda się niższy, niż jest w rzeczywistości. Warto też zastosować klinkier na wysuniętych elementach elewacji: ciekawie podkreśla on kształt okien, drzwi, wykuszy.
Z płytek klinkierowych warto skorzystać przy okazji remontu elewacji. W przeciwieństwie do tynku nie będą się łuszczyć, mniej się też brudzą, a w dodatku są na tyle ozdobne, że wyraźnie podnoszą status budynku.
Klinkier na elewacji: z drewnem
Połączenie czerwonej cegły klinkierowej z drewnem na elewacji domu to ukłon w kierunku architektonicznej tradycji. Ciepłe w odbiorze drewno widoczne na balustradzie balkonu oraz w ozdobnym zwieńczeniu szczytu zestawione z cegłą przyciąga wzrok niepowtarzalnym wzorem.
Klinkier na elewacji: z tynkiem
Niestety klinkier jest budulcem drogim - na ścianę trójwarstwową z elewacją z cegieł klinkierowych wydasz około 230-330 zł/mkw. (cena cegieł, murowania i spoinowania). Mniej zapłacisz za wykończenie fragmentów elewacji płytkami klinkierowymi. Metr kwadratowy płytek można kupić już za 30 zł, za modne białe lub piaskowe zapłacisz jednak powyżej 100 zł. Koszt ułożenia płytek to wydatek 60-90 zł/mkw. (dla porównania: na wykończenie elewacji tynkiem cienkowarstwowym trzeba przeznaczyć 80-100 zł/mkw.). Dlatego też klinkier często stosuje się jedynie na części elewacji.
Zestawienie klinkieru w ciepłym ceglastoczerwonym odcieniu ze ścianą otynkowaną na biało tworzy wyjątkowo wyrazistą kompozycję widoczną z daleka. Połączenie z tynkiem nadaje elewacji lekkość, dzięki czemu nie robi ona wrażenia zbyt masywnej.
Klinkier na elewacji: z kamieniem
Cegły klinkierowe występują w kilku kolorach, jednak nawet w obrębie jednej barwy każdy element ma własny rysunek, dlatego duże powierzchnie ścian zewnętrznych wzniesionych z klinkieru prezentują bardzo różnorodny obraz. Całość wzniesiona z cegieł klinkierowych wygląda dobrze, gdy kształt budynku jest stosunkowo prosty.