Elewacja z klinkieru. Pomysły, inspiracje

Elewacja z klinkieru. Pomysły, inspiracje

02.09.2016 16:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Klinkier to synonim trwałości, solidności i naturalnego piękna domu. Nawet niewielki detal na elewacji wykonany z tego budulca dodaje budynkowi urody i prestiżu. Jego uniwersalność polega na tym, że pasuje zarówno do domów w stylu nowoczesnym, jak i tradycyjnym. Jak się nim posługiwać, by wykończona nim fasada nie wydała się zbyt masywna i monotonna?

Klinkier to synonim trwałości, solidności i naturalnego piękna domu. Nawet niewielki detal na elewacji wykonany z tego budulca dodaje budynkowi urody i prestiżu. Jego uniwersalność polega na tym, że pasuje zarówno do architektury nowoczesnej, jak i tradycyjnej. Podpowiadamy, jak się nim posługiwać, by fasada nie wydała się zbyt masywna i monotonna.
Klinkier otrzymywany jest wskutek wypalania mieszanki gliny i piasku w wysokiej temperaturze, występuje w bogatej gamie barw oraz form. Cegły mogą być pełne lub z otworami oraz mieć idealnie gładką powierzchnię, jeśli są produkowane maszynowo, lub stylizowaną, nadawaną podczas wyrobu ręcznego. W budownictwie stosuje się także płytki klinkierowe o różnej grubości oraz specjalnie wyprofilowane elementy, np. parapetowe. Co jeszcze powinieneś wiedzieć o klinkierze?

1 / 7

Cegła klinkierowa kontra tradycyjna: parametry

Obraz
© Röben

Klinkier prezentuje wyższą jakość niż cegła tradycyjna. Ze względu na odmienny proces produkcyjny, w tym wypalanie w dużo wyższej temperaturze, jest bardziej odporny na eksploatację, uderzenia oraz ściskanie, a także mniej nasiąkliwy, czyli bardziej wytrzymały na działanie mrozu. Cegły klinkierowe są gładsze niż tradycyjne, dlatego też zanieczyszczenia nie przywierają do nich tak łatwo. Znacznie prostsze jest też ich mycie - wykończona w ten sposób elewacja nie wymaga tak częstej konserwacji jak tynkowana. Od czasu do czasu wystarczy ją zaimpregnować lub umyć.

2 / 7

Klinkier na elewacji: estetyczne połączenia

Obraz
© CRH Klinkier

Do wyjątkowo estetycznych rozwiązań należą klinkierowe podmurówki. Utworzony z nich dolny pas sprawia, że budynek wizualnie mocno osadza się w gruncie, a jego proporcje się poprawiają. Efektownie wygląda również zastosowana w strefie parteru, symbolicznie dzieląc dom na kondygnacje. W ten sposób uzyskuje się efekt wizualnego odcięcia poddasza, co sprawia, że dom wydaje się lżejszy oraz niższy niż w rzeczywistości. Klinkier doskonale też wygląda w połączeniu z drewnem oraz tynkiem w łagodnych, pastelowych odcieniach - występujących w naturze.

3 / 7

Klinkier na elewacji: prestiż i elegancja

Obraz
© Pracownia Domy z Wizją

Nieduże, niskie domy zdobędą dzięki klinkierowi elegancki wizerunek, podobnie jak nowoczesne budynki o prostopadłościennej bryle. Jednak kilkukondygnacyjne, rozbudowane, rozłożyste domy o wielospadowym, różnorodnym i urozmaiconym dachu mogą wyglądać przesadnie. W takim wypadku lepiej jest wykonać z klinkieru - cegły lub płytek - jedynie fragment elewacji, zaznaczając w ten sposób np. reprezentacyjną strefę wokół drzwi wejściowych.

4 / 7

Cegła klinkierowa: remont elewacji

Obraz
© Röben

Z płytek klinkierowych warto skorzystać przy okazji remontu elewacji. W przeciwieństwie do tynku nie będą się łuszczyć, mniej się też brudzą, a w dodatku są na tyle ozdobne, że wyraźnie podnoszą status budynku. Możesz wybrać płytki grubości 13 lub 23 mm. Grubsze pozwalają na uzyskanie efektu cofniętej fugi. Dzięki zagłębieniom spoiny uzyskuje się na elewacji rysunek trójwymiarowy, który jest niezwykle atrakcyjny. Fuga może mieć zbliżony kolor do płytek lub cegieł klinkierowych, jednak częściej stosuje się barwę kontrastową. Przy takim rozwiązaniu kształty elementów elewacyjnych są bardziej wyeksponowane i efektowne.

5 / 7

Klinkier na elewacji: trójwymiarowy efekt

Obraz
© Röben

Intrygujący, przestrzenny wymiar nadają elewacji cegły postarzane o nieregularnej powierzchni. Modnym obecnie sposobem na urozmaicenie wizerunku domu jest stosowanie klinkierowych elementów rozbiórkowych. W każdej z takich cegieł czas wyrzeźbił indywidualny wzór. Klinkier poza bogatym zestawem zalet ma też jednak wady. Jakie?

6 / 7

Klinkier na elewacji: cena

Obraz
© CRH Klinkier

Niestety klinkier jest budulcem drogim - na ścianę trójwarstwową z elewacją z cegieł klinkierowych musisz przeznaczyć ok. 230-330 zł/mkw. (koszt cegieł, murowania oraz spoinowania). Tańsze jest wykończenie fragmentów elewacji płytkami klinkierowymi. Metr kwadratowy płytek kupisz już za 30 zł, za modne białe lub piaskowe zapłacisz jednak powyżej 100 zł. Koszt ułożenia płytek to wydatek 60-90 zł/mkw. (dla porównania: na wykończenie elewacji tynkiem cienkowarstwowym musisz przeznaczyć 80-100 zł/mkw.). Z tego też względu klinkier często stosuje się jedynie na części elewacji. Nie jest to złe rozwiązanie, choćby ze względów estetycznych. Budynek w całości wykończony klinkierem może się wydawać zbyt przytłaczający.

7 / 7

Klinkier na elewacji: przeładowanie

Obraz
© CRH Klinkier

Cegły klinkierowe występują w kilku kolorach (od jasnego beżu, przez odcienie żółci, ochry, oranże, czerwienie, bordo, po brązy), jednak nawet w obrębie jednej barwy każdy element ma własny rysunek i cieniowanie. Dlatego też duże powierzchnie ścian zewnętrznych wzniesionych z cegieł klinkierowych prezentują bardzo różnorodny obraz. Ich estetykę wyjątkowo łatwo zachwiać - wystarczy, że kształt bryły, materiały wykończeniowe, stolarka okienna i drzwiowa lub pokrycie dachowe będą równie ozdobne jak ściany. Całość wzniesiona z cegieł klinkierowych wygląda dobrze, gdy kształt budynku jest stosunkowo prosty.

Wybrane dla Ciebie