Trwa ładowanie...

Elewacja klinkierowa - nowe trendy

Elewacja klinkierowa - nowe trendyŹródło: stegu.pl
d3vwlsc
d3vwlsc

Klinkier, traktowany do niedawna jako materiał luksusowy, coraz częściej stosuje się w projektowaniu elewacji domów nawet z segmentu średniego. Wszystko za sprawą niebywałej trwałości tego materiału.

Klinkier gwarantuje trwałą i elegancką elewację na lata, jest również odporny na warunki atmosferyczne, takie jak mróz, korozję chemiczną i biologiczną. Przy odpowiednim zabezpieczeniu (hydrofobizacja) chroni przed grzybami, glonami i mchem mogącymi wywoływać alergie. Posiada dużą wytrzymałość mechaniczną, większą niż tynki tradycyjne, akrylowe, mineralne i silikonowe. Dodatkowo zapewnia doskonałą izolację akustyczną ścian. Zapewnia duży komfort cieplny zimą. Latem gwarantuje doskonały mikroklimat. Nie bez znaczenia jest również fakt, że cegła klinkierowa występuje w wielu kolorach i kształtach. Pozwala to tworzyć bardzo oryginalne wzory. Architekci projektując elewacje budynków coraz śmielej łączą klinkier z innymi materiałami budowlanymi, np. z drzewem, szkłem czy kostką granitową. Trzeba wspomnieć, że cegła klinkierowa jest dużo droższa od tradycyjnej. Jednak przez swoje walory estetyczne i dużą trwałość, znacznie podwyższa wartość budynku, co ma duże znaczenie przy odsprzedaży.

W przeszłości elewacje z cegieł były powszechnie używane na terenach ubogich w kamień. Stosowano je przez wiele stuleci jako materiał zarówno konstrukcyjny, jak i elewacyjny.

Urodę starych, podniszczonych cegieł naśladują cegły postarzane. Proces ich formowania jest wzorowany na tradycyjnym, ręcznym. Na niektórych widać wyraźne ślady wypału węgla. Różnią się między sobą powierzchnią lica i barwą.

Tym, co szczególnie wyróżnia klinkier od innych materiałów do wykończenia ścian, jest różnorodność faktury. Na rynku dostępne są cegły i płytki gładkie, łupane, ręcznie formowane, ryflowane, piaskowane.

d3vwlsc

Ostatnio szczególnie modne są cegły o ciemnobrązowej i cieniowanej czerwono-brązowej barwie lica. Cegły klinkierowe coraz częściej są barwione w masie, czyli całe są w tym samym kolorze, co zapewnia większą trwałość koloru. Mogą być też barwione w wyniku wypalania z różną ilością tlenu - mieć jaśniejszy albo ciemniejszy odcień na powierzchni. Duże możliwości "kolorowania" cegieł daje też technika angobowania, czyli nakładanie na nie przed wypaleniem szlachetnej, specjalnie dobranej glinki. Dzięki temu powierzchnia jest gładka.

Coraz częściej też wykorzystuje się cegły ręcznie formowane. Z powodzeniem można je wykorzystywać do budowy detali architektonicznych w konstrukcjach murowanych (np. cokołów, gzymsów, narożników, ościeży itp.), a także kominów, ogrodzeń i elementów małej architektury oraz do wykańczania wnętrz.

Nie należy też zapominać, że do wykończenia elewacji zamiast tradycyjnej cegły klinkierowej stosuje się też płytki klinkierowe. Przede wszystkim ze względu na dużo niższy koszt i porównywalną trwałość. Dodatkowo w przypadku systemów dociepleń mamy możliwość ocieplenia ściany styropianem lub wełną strukturalną.

Mimo ogromnej różnorodności kształtów i kolorów, część architektów proponuje swoim klientom oryginalne, robione na specjalne zamówienie cegły lub płytki klinkierowe. Takie możliwości daje coraz więcej firm produkujących klinkier.

d3vwlsc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vwlsc