Elewacja kamienna - dostępne materiały i style ułożenia

Kamienne elementy mogą ozdobić wybrane fragmentu naszego domu, lub tez stanowić gustowną pełną kamienną elewację. Charakterystyczna estetyka i trwałość nadaje budynkowy zupełnie nowe postrzeganie i podnosi jego prestiż.

Elewacja kamienna - dostępne materiały i style ułożenia
Źródło zdjęć: © shutterstock

25.03.2013 14:03

Kamienne elementy mogą ozdobić wybrane fragmentu naszego domu, lub tez stanowić gustowną pełną kamienną elewację. Charakterystyczna estetyka i trwałość nadaje budynkowy zupełnie nowe postrzeganie i podnosi jego prestiż.

Wybierając rodzaj materiału jaki zastosujemy w elewacji, powinniśmy przede wszystkim kierować się jego odpornością na mróz i zabrudzenia czy zaplamienia.

Na szczególną uwagę i rekomendację zasługuje granit. To twardy, małonasiąkliwy, odporny na wpływ niekorzystnych czynników atmosferycznych oraz uszkodzenia mechaniczne materiał.

Dużą popularnością cieszy się również piaskowiec.

Odradzany jest zaś marmur ze względu na dużą podatność na plamienie i zanieczyszczenia.

Materiały dostępne na rynku

Wyróżniamy dwa typy dostępnych na rynku materiałów, najczęściej używanych w konstrukcjach kamiennych elewacji.

  • Kamień naturalny - zazwyczaj dostępny w dużych, ciężkich i trudnych w montażu płytach kamiennych. Wymaga mocowania o dużej wytrzymałości w postaci stalowych kotew oraz stalowych lub aluminiowych rusztów.
  • Kamień sztuczny - tańszy niż wersja naturalna, zarówno jako materiał, jak i w odniesieniu do technologii montażu. Najnowsze wzory, są dodatkowo łudząco podobne do wersji naturalnych co sprawia że są dla niego atrakcyjną alternatywą.

Wśród kamieni naturalnych, najczęściej spotykane jest użycie wymienianego już piaskowca, dolomitów, czy też lekkich kamieni wapiennych. Kupujemy materiał w wersji od razu pociętej i przygotowanej przez producenta do montażu.

Kamień sztuczny, produkowany jest najczęściej z betonu jak również konglomeratów kamiennych.

W pierwszym przypadku mamy do czynienia z naturalnym materiałem zawierającym mieszaninę kruszywa kamiennego i cementu, wzbogaconym o pigmenty barwiące czy plastyfikatory.

Z tak przygotowanej masy, wytwarzane są płytki o naturalnie nieregularnych kształtach naśladujących kamienie tradycyjne, oraz wersje dokładnie sformatowane - płyty kamienne o powtarzalnych rozmiarach.

Konglomeraty kamienne, są zaś mieszanką kruszyw powstałych z naturalnego kamienia połączonych z żywicami poliestrowymi. Największy wpływ na finalny wygląd płytki konglomeratu ma wielkość i gęstość użytego kruszywa – od drobnej mączki kamiennej, przez piasek, aż po drobny grys. Dzięki obecnie dostępnej technologii, kamień sztuczny może być niemal idealną imitacją naturalnego materiału.

Elewacja kamienna na betonie i izolacji termicznej (styropian)

W przypadku gdy nasz wybór padł na płytki o małej szerokości ( do 3 cm), zaś sam budynek nie jest wysoki, do montażu wystarczy zaprawa cementowa nakładana bezpośrednio na ścianę.

Preferowany jest montaż bezpośrednio na murze konstrukcyjnym z uwagi na wymaganą podwyższoną trwałość i nośność powierzchni.

Najlepsze rezultaty uzyskamy w przypadku muru ceglanego lub betonowego.

Montaż mniejszych niż 3 cm elementów najczęściej spotykany jest na wysokości maksymalnie do 2,5 – 3 metrów nad poziomem gruntu.

Wykonywany jest również z użyciem zaprawy klejącej.

W tym przypadku możliwe jest ułożenie elewacji bezpośrednio na izolacji termicznej (np.: styropian), jednakże pod warunkiem że sam materiał izolacyjny jest dobrze przymocowany do budynku i wzmocniony siatką zbrojącą, zatopioną w masie klejącej.

Przy projektowaniu elewacji kamiennej ważne jest aby nie zapomnieć o dylatacjach wentylacyjnych.

Powinny one występować co min 6 cm i przechodzić przez warstwę izolacyjną, sięgając aż do samej ściany konstrukcyjnej budynku.

W zależności od wybranego rodzaju materiału, wyróżniamy 3 najczęstsze sposoby jego układania:

  • Mur francuski - zbudowany z kamienia łupanego lub ciosanego. Posiada kształt przypominający prostopadłościan
  • Mur dziki - ułożony dość dowolnie zarówno w odniesieniu do wielkości użytych kamieni jak i finalnego miejsca zakończenia elewacji. Zasada o której warto pamiętać uczy aby kamienie w podstawie były większe i wraz z każdym poziomem wyżej, zmniejszały się
  • Mur warstwowy - w tej konstrukcji kamienie układane są warstwowo. Charakteryzuje je płaska, szeroka powierzchnia. Wysokość poszczególnej linii wyznaczają najszersze kamienie.

Układając elewację pamiętajmy aby zawsze zaczynać od dolnych elementów podstawy całej konstrukcji.

Gdy układamy pierwszy rząd, szczególną wagę powinniśmy przyłożyć do właściwego wypoziomowania go względem budynku i powierzchni.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)