Trwa ładowanie...

Elektryczne ogrzewanie podłogowe - więcej zalet czy wad?

Elektryczne ogrzewanie podłogowe kojarzy się wyłącznie z wysokimi rachunkami za prąd. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że taki system grzewczy ma kilka istotnych zalet - jest tani w montażu, niekłopotliwy w eksploatacji i trwały. Kiedy takie ogrzewanie sprawdzi się w domu, a kiedy lepiej go unikać?

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe - więcej zalet czy wad?Źródło: Shutterstock
d4mlg4w
d4mlg4w

Elektryczne ogrzewanie podłogowe kojarzy się wyłącznie z wysokimi rachunkami za prąd. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że taki system grzewczy ma kilka istotnych zalet - jest tani w montażu, niekłopotliwy w eksploatacji i trwały. Kiedy takie ogrzewanie sprawdzi się w domu, a kiedy lepiej go unikać?

Ogrzewanie podłogowe to najpopularniejsza forma ogrzewania płaszczyznowego (ciesząca się o wiele większą popularnością niż ogrzewanie ścienne i sufitowe). W ogrzewaniu podłogowym mamy do czynienia z idealnym dla człowieka rozkładem temperatury powietrza w pomieszczeniu - cieplej przy stopach (szczególnie odczuwalne w przypadku zastosowania na podłodze materiałów ceramicznych), chłodniej przy głowie. Sposób oddawania ciepła przez ogrzewanie podłogowe sprawia, że ruch powietrza w pomieszczeniu jest ograniczony – nie występuje więc problem wzmożonej cyrkulacji powietrza i unoszenia się kurzu. Wielu inwestorów decydujących się na takie ogrzewanie zadaje sobie pytanie: wodne czy elektryczne?

Wodne ogrzewanie podłogowe to sieć rur zatopionych w warstwie betonu pokrywającego podłogę, którymi przepływa woda grzewcza. Z kolei elektryczne ogrzewanie podłogowe może mieć postać np. mat grzejnych, które zasilane są energią elektryczną. Drugi wariant – choć jest kosztowny w eksploatacji – ma kilka ważnych atutów, na które warto zwrócić uwagę.

Zalety elektrycznej podłogówki

System elektrycznego ogrzewania podłogowego składa się: z elementów grzejnych, podłogowego czujnika temperatury oraz z przewodu zasilającego – odprowadzonego z puszki instalacyjnej. Elementami grzejnymi mogą być przewody, maty lub folie grzejne. Przewody wydzielające ciepło zbudowane są z drutu oporowego, osłony wewnętrznej i izolacji zewnętrznej - mogą mieć jedną lub dwie żyły grzejne. Wersję z jednym przewodem grzejnym można zasilać tylko z jednej strony, natomiast przewody dwużyłowe - z obu stron.

Główną zaletą ogrzewania podłogowego jest niski koszt montażu – oszczędza się na wykonaniu kotłowni, zakupie pieca oraz z prowadzeniu rur, pionów itd. To dlatego, że prace związane z wykonaniem ogrzewania podłogowego z kabli grzejnych ograniczają się do zamontowania w ścianie puszki instalacyjnej (od której wyprowadzamy w peszlach przewód zasilający i przewód czujnika temperatury) i rozprowadzenia przewodów w pomieszczeniu. Przewody używane do ogrzewania podłogowego mają moc od 10 do 20 W/m – to od niej zależy, z jakim rozstawem zostaną ułożone. Odstępy zazwyczaj nie powinny być mniejsze od 5 cm, nie powinny też przekraczać 20 cm. Po wykonaniu prac przygotowuje się wylewkę betonową lub zaprawę klejową i wykańcza podłogę materiałem dobrze przewodzącym ciepło – w wariancie z folią grzewczą nie trzeba wykonywać wylewek. Po wykonaniu prac instalację grzewczą podłącza się do sieci elektrycznej 230 V.

d4mlg4w

Ogrzewanie podstawowe czy uzupełniające?

Elektryczne ogrzewanie podłogowe może być głównym źródłem ogrzewania - w domu letniskowym, użytkowanym sezonowo lub gdy po prostu zależy ci na bezobsługowym źródle ciepła. Gdy nie masz możliwości wykonania przyłącza gazowego, a z przyczyn technicznych lub ekonomicznych nie możesz wybrać gazu płynnego i oleju opałowego – również warto rozważyć wybór elektrycznego ogrzewania podłogowego. W takim wariancie można też zrezygnować z budowy komina – a to przełoży się na dodatkowe oszczędności. Trzeba jednak pamiętać, że sprawdzi się ono tylko w budynkach, o dobrej izolacji cieplnej.

W starszych domach – w których występują duże straty ciepła z powodu niewystarczającej ochrony cieplnej, wydajność elektrycznego ogrzewania podłogowego może okazać się niewystarczająca, zwłaszcza gdy wystąpią kilkunastostopniowe mrozy. Nie wynika to z ograniczeń w poborze energii elektrycznej, ale z konieczności ograniczenia maksymalnej temperatury podłogi – ta z powodów użytkowych i higienicznych nie może przekraczać 29°C w pokojach i w kuchniach i 34°C w łazience. W takich budynkach elektryczne ogrzewanie podłogowe może służyć jako uzupełniające w okresach przejściowych i podczas lekkich mrozów, zainstalowane w wybranych pomieszczeniach, np. w łazience. Głównym źródłem ciepła może być wówczas np. istniejące ogrzewanie wodne z piecem na paliwo stałe.

W nowych budynkach elektryczne ogrzewanie wodne projektowane jest tak, aby funkcjonowało jak ogrzewanie akumulacyjne. Takie rozwiązanie przynosi korzyści ekonomiczne, gdy mamy do czynienia z licznikiem dwutaryfowym (tzn. z tańsza energią elektryczną w godzinach nocnych). Podłogówka, która pracuje głównie w tańszej taryfie, oprócz tego, że grzeje – pełni funkcję akumulatora ciepła. Gdy ogrzewanie jest wyłączone podczas wyższej taryfy, podłoga oddaje ciepło do pomieszczenia. W tym przypadku zasadnicze znaczenie ma grubość warstwy akumulacyjnej podłogi – ta może wynosić od 6,5 do 15 cm. Im grubsza warstwa, tym dłużej się nagrzewa – ale dłużej też oddaje ciepło.

d4mlg4w

Jeżeli w najbliższym czasie planujesz montaż systemu grzewczego, szukasz dostawcy lub wykonawcy - wypełnij formularz a firmy obsługujące twój region same zgłoszą się do ciebie.

inż. Damian Czernik

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d4mlg4w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4mlg4w