Elektryczne ogrzewanie podłogowe. Czy warto się nim zainteresować?

Elektryczne ogrzewanie podłogowe - coraz częściej spotykane w domach i mieszkaniach - może służyć jako podstawowe ogrzewanie bądź stanowić uzupełnienie tradycyjnego systemu grzewczego. Pod względem inwestycyjnym elektryczne ogrzewanie podłogowe zalicza się do najtańszych, dlatego też instalowane jest nie tylko w łazience.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe. Czy warto się nim zainteresować?
Źródło zdjęć: © Tjgalvin.com

26.11.2015 12:35

Elektryczne ogrzewanie podłogowe - coraz częściej spotykane w domach i mieszkaniach - może służyć jako podstawowe ogrzewanie bądź stanowić uzupełnienie tradycyjnego systemu grzewczego. Pod względem inwestycyjnym elektryczne ogrzewanie podłogowe zalicza się do najtańszych, dlatego też instalowane jest nie tylko w łazience.

Ogrzewanie płaszczyznowe to rodzaj instalacji grzewczej, w którym nie stosuje się tradycyjnych, wiszących grzejników – pomieszczenia ogrzewają przewody, najczęściej ukryte pod powierzchnią podłogi. Do najpopularniejszych systemów płaszczyznowych należą wodne i elektryczne ogrzewanie podłogowe. Elektryczne ogrzewanie podłogowe nie jest tak popularne jak wodne - elektryczne ma jednak tę przewagę nad wodnym, że jest łatwe do wykonania i nie wymaga dużych nakładów pracy i środków finansowych.

Ze względu na koszty eksploatacyjne przez długie lata elektryczne ogrzewanie podłogowe nie cieszyło się większym zainteresowaniem, wykorzystywane było raczej jako ogrzewanie wspomagające w łazience, kuchni czy salonie. Często stanowiło alternatywę dla wodnego ogrzewania w modernizowanych budynkach i na piętrach z lekkim stropem. Obecnie sytuacja ta się zmienia - budynki, zwłaszcza te w standardzie niskoenergetycznym, potrzebują wielokrotnie mniej energii na cele grzewcze. Nowoczesny dom niskoenergetyczny, zwłaszcza ten zbudowany według wymogów WT 2021 – wyróżnia się zapotrzebowaniem energetycznym od 30 do nawet 10 proc. w porównaniu z takim wybudowanym przeszło 20 lat temu. Niższe zapotrzebowanie na energię to także niskie koszty eksploatacyjne, a to zachęca użytkowników do inwestowania w elektryczne ogrzewanie podłogowe.

Przewody grzejne

Zasada działania elektrycznego ogrzewania podłogowego jest taka sama jak wodnego - z tą różnicą, że elektryczne ogrzewanie podłogowe składa się z przewodów grzejnych lub specjalnych mat grzewczych, które przekazują ciepło przez podłogę do pomieszczenia. Najczęściej stosowane są przewody grzejne umieszczone w ochronnej powłoce – izolowane i ekranowane. Uściślając, to najtańsza metoda na wykonanie elektrycznego ogrzewania podłogowego, jednak podobnie jak w przypadku wodnej podłogówki – decyzję o jej instalacji powinno się podjąć na etapie projektowania domu.

Przewody o grubości 3-7 mm są wykonane z materiału o specjalnie dobranym oporze elektrycznym, który sprawia, że przewód rozgrzewa się, gdy płynie w nim prąd. Przewody grzejne mocuje się do taśmy lub siatki montażowej ułożonej na izolacji cieplnej, a następnie zalewa jastrychem o grubości ok. 5 cm. Można układać je gęściej lub rzadziej, uwzględniając większe zapotrzebowanie na ciepło np. pod oknami i przy ścianach zewnętrznych - rozpiętość miedzy kablami jest określona w instrukcji montażu (zazwyczaj odstępy nie powinny być mniejsze niż 50 mm). Przewodów grzejnych nie należy układać pod stałymi elementami zabudowy, czyli pod wanną bądź pralką.

Maty grzejne

Droższą alternatywą są maty grzejne - to pas specjalnej siatki z wplecionym kablem grzejnym, montowany w warstwie kleju lub masy samopoziomującej, bezpośrednio pod płytkami, panelami bądź parkietem. Jeżeli nie chcesz usuwać starej posadzki, maty grzejne możesz ułożyć na niej i przykryć nową terakotą. Na rynku znajdziesz maty o mocy od 100 do 160 W/m2. Widoczną zaletą mat grzejnych jest ich prostota montażu - przewody grzejne są zintegrowane z siatką z włókna szklanego lub z tworzywa sztucznego (takie połączenie gwarantuje utrzymanie stałych odległości pomiędzy poszczególnymi pętlami przewodów).

Maty w razie potrzeby można dopasować do kształtu pomieszczenia, docinając je odpowiednio. Są one zasilane jedno- lub dwustronnie. Te zasilane jednostronnie dzięki swojej budowie są prostsze w układaniu i montażu, z kolei maty dwustronnie są cieńsze, co ma duże znacznie w przypadku remontowanych pomieszczeń, które nie dopuszczają możliwości podniesienia podłogi. Podczas układania mat dwustronnych należy pamiętać, aby oba przewody "zimne" zostały doprowadzone do jednego punktu zasilającego. Działaniem ogrzewania podłogowego steruje termoregulator współpracujący z czujnikiem temperatury, ogrzewanie może również pracować w elastycznych godzinach, np. w tańszej taryfie G12.

Zalety elektrycznej podłogówki

Mimo iż montaż elektrycznego ogrzewania podłogowego niekiedy przysparza inwestorom więcej kłopotów niż tradycyjna podłogówka, zaletami przewyższa ją w kilku istotnych punktach. Przede wszystkim ogrzewana podłoga oddaje ciepło głównie przez promieniowanie, uwzględniając najkorzystniejszy dla człowieka rozkład temperatury powietrza - cieplej przy stopach, chłodniej przy głowie. Z kolei mała różnica temperatur podłogi i powietrza nie powoduje jego silnej cyrkulacji – ruch powietrza jest wolniejszy, co ogranicza unoszenie się drobinek kurzu, jak to ma miejsce w pomieszczeniach z ogrzewaniem grzejnikowym.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest niezastąpione w niektórych budynkach remontowanych – stanowiąc uzupełnienie tradycyjnych systemów c.o., zwłaszcza w łazienkach i kuchniach. W domach energooszczędnych i pasywnych coraz częściej sprawdza się jako podstawowe źródło ciepła. Znaczącą zaletą elektrycznej podłogówki jest to, że pomimo znacznej bezwładności cieplnej – jest ona względnie łatwa w regulacji. Dla każdej pętli grzewczej znajdującej się w pomieszczeniach można łatwo zainstalować termostaty oraz centralną tablicę rozdzielczą. Dzięki zastosowaniu termostatów, zwłaszcza tych programowalnych – zyskujesz możliwość utrzymania wyznaczonej temperatury w określonych godzinach oraz korzystania z energii elektrycznej w tańszej taryfie.

Podsumowanie

Elektryczna podłogówka jest dobrym wyborem, jeżeli chcesz poprawić komfort cieplny w pomieszczeniach przy okazji remontu. Jeżeli rozważasz budowę domu o wysokim standardzie energetycznym, elektryczne ogrzewanie podłogowe może zostać podstawowym systemem ogrzewania – zastępującym znacznie droższą podłogówkę wodną wraz z niskotemperaturowym źródłem ciepła. Elektryczne ogrzewanie podłogowe może zostać uzupełnione o ogniwa fotowoltaiczne – malejące ceny fotoogniw coraz częściej przekładają się na więcej realizacji tego typu.

Koszty wykonania elektrycznego ogrzewania podłogowego są znacznie niższe niż wodnego – nie ma potrzeby montażu urządzeń dostarczających energię do instalacji, np. kotła czy pompy ciepła. Jako orientacyjny koszt za 1 m2 można przyjąć nie mniej niż 150-300 zł. Decydując się na instalację grzejnikową czy podłogową, musisz ponieść dodatkowe koszty zakupu armatury, automatyki kotłowej, pionów, rozdzielaczy, grzejników etc. Najdroższymi elementami elektrycznej podłogówki są same przewody grzejne, te w zależności od materiału mogą kosztować od 10 do 30 zł/m.b. Instalacja wymaga o wiele mniej pracy niż w przypadku ogrzewania podłogowego - jeżeli zdecydujesz się na matę zatopioną w warstwie kleju do płytek, nie musisz wykonywać dodatkowej wylewki, maty grzejne to z kolei koszt 15-25 zł/m2.

Damian Czernik

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (121)