Trwa ładowanie...

Elektrośmieci to nie są zwykłe śmieci! Jak legalnie pozbyć się RTV i AGD?

Jeśli zepsuł ci się telewizor, pralki nie opłaca się już naprawiać, a włączenie po raz kolejny starej suszarki może grozić spięciem w instalacji – czeka cię sporo wydatków, ale też problem z utylizacją niesprawnych sprzętów AGD i RTV. Wyrzucenie ich na śmietnik jest bowiem zabronione! Jak legalnie pozbyć się elektrośmieci?

Share
Elektrośmieci to nie są zwykłe śmieci! Jak legalnie pozbyć się RTV i AGD?Źródło: shutterstock
d1d7c6d

Jeśli zepsuł ci się telewizor, pralki nie opłaca się już naprawiać, a włączenie po raz kolejny starej suszarki może grozić spięciem w instalacji – czeka cię sporo wydatków, ale też problem z utylizacją niesprawnych sprzętów AGD i RTV. Wyrzucenie ich na śmietnik jest bowiem zabronione! Jak legalnie pozbyć się elektrośmieci?
W styczniu 2016 roku weszła w życie ustawa ułatwiająca pozbywanie się elektrośmieci. Sprzęt gospodarstwa domowego, którego długość czy szerokość nie przekracza 25 cm, można oddać w każdym sklepie z tego typu urządzeniami bez konieczności kupowania nowego, jak to było do tej pory. Dzięki zaktualizowanym przepisom ma wzrosnąć liczba starych urządzeń RTV i AGD, które będą przekazywane do recyklingu. Dotychczas temu procesowi podlegało bowiem szacunkowo zaledwie około jednej trzeciej takich odpadów.
Co nie jest zwykłym śmieciem?
Ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym określa go jako wszelkiego typu urządzenia, do działania których potrzebny jest prąd elektryczny lub pola elektromagnetyczne. Oznacza to, że zarówno wielkogabarytowe RTV i AGD, np. lodówki, pralki, zmywarki czy telewizory, jak i te mniejsze, np. odkurzacze, tostery, miksery, a także sprzęt oświetleniowy, komputerowy i biurowy – laptopy, drukarki, klawiatury, zasilacze, faksy, kserokopiarki, telefony, wagi, a nawet kamery wideo i aparaty cyfrowe muszą trafiać do specjalnych punktów odbioru elektrośmieci.
Zasadny obowiązek
Konieczność specyficznego traktowania elektrośmieci wynika z tego, że taki sprzęt często zawiera niebezpieczne substancje. Do najczęściej występujących w RTV i AGD zalicza się rtęć, ołów, kadm, freon czy związki bromu.
Zobacz koniecznie: Niezastąpiony w nowoczesnym domu. Wygląda obłędnie!

Wydostające się z uszkodzonych urządzeń chemikalia zatruwają powietrze, glebę, a nawet wody gruntowe. Ponadto elektrośmieci zwykle bezzasadnie powiększają górę odpadów, zamiast poddać się efektywnemu procesowi odzysku materiałów do ponownego wykorzystania.
Na wymianę
Jeśli akurat chcesz kupić nowy sprzęt wielkogabarytowy, wiedz, że sklepy z RTV i AGD mają obowiązek odebrać od ciebie urządzenie, którego chcesz się w to miejsce pozbyć. Co więcej, muszą to zrobić bez dodatkowych opłat. Jeśli zamawiałeś transport produktów, z tym samym transportem masz prawo odesłać dużych wymiarów elektrośmieci. Dotyczy to też sprzedaży przez internet. Jeśli jednak sam odbierasz mikrofalówkę czy zestaw kina domowego ze sklepu stacjonarnego, stare musisz tam dostarczyć we własnym zakresie. Informacje na ten temat dystrybutorzy mają obowiązek umieścić w widocznym miejscu w punkcie sprzedaży lub na swojej stronie internetowej.
Akcje zorganizowane
Co zrobić, gdy chcesz pozbyć się starego, wielkowymiarowego sprzętu bez kupowania nowego? Na terenie gmin znajdują się specjalnie oznakowane punkty składowania elektrośmieci. Możesz zostawić tam zepsute rzeczy bez obaw, że będzie ściągał cię za to wydział ochrony środowiska. Stare RTV i AGD można też niekiedy oddać w specjalnie wyznaczonym punkcie na terenie swojego osiedla. Niektóre wspólnoty i spółdzielnie organizują bowiem ich regularny wywóz. W tej sprawie warto skontaktować się z administracją budynku lub poszukać ogłoszeń na klatce schodowej. Tego typu usługi bywają jednak odpłatne.
Elektrośmieci na cenzurowanym
Wyrzucanie elektrośmieci do kosza wiąże się nie tylko z działaniem na szkodę środowisku naturalnemu, lecz także z wysoką grzywną, wynoszącą na ogół 5000 zł. Jednak w przypadku „sprytnego” pozbywania się urządzenia po kawałku, czyli uprzednim rozmontowaniu go, zanim trafi na śmietnik, kwota może okazać się znacznie bardziej zawrotna. Jeśli nie chcesz płacić za wywóz sprzętu o dużych wymiarach, lepiej więc się wstrzymaj i śledź bieżące wydarzenia w swojej okolicy. Niekiedy centra handlowe i urzędy dzielnicowe organizują doroczne wywózki. Co więcej, za dostarczony sprzęt RTV i AGD możesz otrzymać np. sadzonkę, co będzie wyrazem podziękowania za twój wkład w ochronę przyrody.

d1d7c6d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1d7c6d