Elektronarzędzia - zabawki dużych chłopców
25.03.2013 08:43
Wiertarki, wkrętarki, wiertarkowkrętarki
Jak same nazwy tychże narzędzi wskazują, służą one do wiercenia otworów w różnych tworzywach lub wkręcania śrub i wkrętów. Większość z nich może działać w dwóch trybach – zwykłym i udarowym. Tryb udarowy, to tryb w którym łączy się obrotowy ruch wiertła z ruchem posuwistym, co umożliwia wiercenie w materiałach twardych i kruchych, takich jak: beton, ceramika budowlana i inne materiały do murowania ścian. Wiertarki , wkrętarki i wiertarkowkrętarki zazwyczaj zasilane są z sieci, choć duża część z nich wyposażona jest już w akumulatory, co pozwala na pracę bez podłączenia do prądu. Zakup takiego sprzętu to wydatek od kilkuset, do nawet kilku tysięcy złotych.
Szlifierki
Wśród szlifierek wyróżniamy szlifierki kątowe, oscylacyjne i wielofunkcyjne. Najbardziej popularne są szlifierki kątowe, zwane często gumówkami. Stosuje się je do przecinania i szlifowania metalu i innych twardych materiałów oraz do cięcia muru. Szlifierki mimośrodowe, idealnie nadają się do precyzyjnego szlifowania powierzchni oraz zdzierania starych pokryć malarskich. Jeśli chcesz zostać posiadaczem szlifierki musisz liczyć się z wydatkiem rzędu minimum kilkuset złotych.
Pilarki
Pilarki tarczowe służą do przecinania elementów drewnianych – przydają się do cięcia drewna na deskowanie, desek podłogowych, słupków ogrodzeniowych, blatów kuchennych itp. Mogą też być wykorzystywane do przecinania różnych tworzyw sztucznych. Dużą pilarką da się nawet ściąć drzewko w ogrodzie. W codziennym życiu nie przydają się zbyt często, warto jednak zainwestować w takie narzędzie, kiedy zabieramy się za remont. Pilarki mogą być elektryczne, akumulatorowe lub spalinowe.
Opalarki elektryczne
To elektronarzędzie wykracza poza kanon podstawowych narzędzi, które powinny znaleźć się w każdym domu. Opalarka emituje strumień powietrza o temperaturze 50-650 °C, tym gorącym powietrzem można usuwać stare farby i powłoki lakiernicze, odmrażać zamarznięte rury oraz suszyć i okleinować meble. Przydaje się tylko zaawansowanym majsterkowiczom, kosztuje stosunkowo niewiele, można kupić ją już za około 70 zł, za sprzęt lepszej jakości zapłacimy około 10 razy więcej.