Eleganckie stoły do jadalni. Inwestycja na lata
Jadalnia to miejsce, w którym członkowie rodziny gromadzą się prc wspólnych posiłkach, ale i również podczas podniosłych uroczystości. Dlatego ważne jest odpowiednie zaaranżowanie jadalni, niezależnie od tego, czy mieści się ona w kuchni, czy salonie.
22.10.2020 | aktual.: 01.03.2022 14:15
Podpowiadamy, jak urządzić jadalnię tak, by zarówno goście, jak i domownicy czuli się w niej wygodnie. Elegancki stół i praktyczne krzesła przydadzą się w każdym wnętrzu niezależnie od metrażu. W niewielkich mieszkaniach funkcję jadalni przyjmuje kuchnia, gdzie najlepiej sprawdzi się kwadratowy bądź prostokątny stolik przysunięty do ściany. W dużych domach częściej decydujemy się na jadalnię w salonie, gdzie możemy pozwolić sobie na więcej swobody.
Duży czy mały
Duży stół to spory wydatek, dlatego przy zakupie zastanów się nad tym, jak wiele miejsca potrzebujesz. Jeśli często przyjmujesz gości, warto zdecydować się na większy model rozsuwany, który w razie potrzeby można złożyć tak, by zmieściło się przy nim cztery lub sześć osób. W razie większej uroczystości można go rozsunąć. Pamiętaj, że aby każdy czuł się komfortowo, powinien mieć mniej więcej 60 cm miejsca przy stole. W przeciwnym wypadku swobodne zjedzenie posiłku może być utrudnione.
Wysokość stołu powinna być zawsze dopasowana do rozmiaru krzeseł, które z kolei powinny odpowiadać wzrostowi domowników. Przed zakupem stołu sprawdź, czy podczas siedzenia nogi mają odpowiednią ilość luzu i czy zmieszczą się pod blatem. Najlepszym wyborem będzie zakup gotowego zestawu stołu i krzeseł, dzięki temu unikniesz problemów.
Rola materiału
Od materiału zależy przede wszystkim wytrzymałość zestawu. Raz kupiony stół musi starczyć na lata, dlatego czasem warto dopłacić, by później nie żałować. Najbardziej wytrzymałą opcją będzie zakup mebli drewnianych, które nawet po wielu latach będą dobrze się prezentować. Z drugiej strony taka opcja może wiele kosztować, a ich waga znacznie utrudnia przesuwanie, co może stanowić spory problem.
Alternatywą jest praktyczna i niedroga płyta pilśniowa, której zaletą jest przede wszystkim różnorodność. W sklepach znajdziesz modele w rozmaitych wersjach kolorystycznych, które z powodzeniem dopasujesz do każdego rodzaju kuchni. Jeżeli chcesz mieć meble doskonale dopasowane do wystroju, wybierz tańszą opcję.
W stylu nowoczesnym dominują natomiast przezroczyste elementy, które dodają wnętrzu dużo lekkości i wielowymiarowości. Z tego powodu doskonale pasują do mniejszych, przykuchennych jadalni. Stoły z hartowanego szkła gwarantują elegancki wygląd, a jednocześnie są odporne na uszkodzenia.
A może okrągły stół
Jeżeli nie ogranicza cię metraż, możesz pozwolić sobie na wybór stołu okrągłego. Jego największą zaletą jest to, że każde miejsce jest równorzędne, a wszyscy siedzący przy nim goście mają doskonały widok na to, co dzieje się wokoło. W przypadku stołu podłużnego taki komfort mają jedynie osoby siedzące przy wąskich końcach. Należy jednak pamiętać, że okrągły stół może sprawić sporo problemów podczas ustawienia – nie może stać zbyt blisko ścian, by goście mogli siedzieć komfortowo. Z drugiej strony ustawienie go bliżej centrum pokoju sprawi, że będzie zajmował zdecydowanie więcej miejsca.