WP

WP Dom

Rynek
Wykańczanie
Wnętrza
Wokół domu

Eleganckie ekspresy, które nie wyjdą z użycia. Teraz w atrakcyjnych cenach

Amatorzy aromatycznej kawy mają powody do zadowolenia. Atrakcyjne ceny ekspresów zachęcają do zakupu. Przed podjęciem decyzji należy zadać sobie jedno pytanie: czy interesuje cię ekspres przelewowy, kapsułkowy czy ciśnieniowy?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kawa to dla wielu osób jeden z powodów, by rano wstać
Kawa to dla wielu osób jeden z powodów, by rano wstać (Shutterstock.com)
WP

Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Odpowiedź na pytanie, w który najlepiej zainwestować wcale nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Przygotowaliśmy krótkie porównanie i kilka ekspresów w atrakcyjnych cenach.

Przelewowy

WP

Ekspresy przelewowe uznawane są jednomyślnie za najbardziej wydajne rozwiązanie, które pozwala szybko przygotować dużą ilość kawy. Urządzenie podgrzewa wodę, a następnie przepuszcza ją przez pojemnik ze zmieloną kawą, skąd gotowy i gorący napój trafia do specjalnego dzbanka. Samo przygotowanie trwa dosłownie kilka minut, a napój przypomina w smaku tradycyjną kawę zalewaną. Urządzenia wyposażone w dodatkową podstawkę pozwalają dłużej utrzymywać ciepło w dzbanku.

Jedynym większym mankamentem tego typu urządzenia jest konieczność regularnej wymiany papierowych filtrów. Ich koszt jest co prawda niewielki, ale warto wyposażyć się w większe opakowania, starczą na dłuższy czas i kosztują mniej. Jeśli więc preferujesz kawę zalewaną, ale nie lubisz fusów, ekspres przelewowy będzie doskonałym rozwiązaniem.

WP
Kawa z dodatkamo 123RF
Podziel się

Kapsułkowy

Jeśli zależy ci na przygotowaniu czegoś więcej niż tylko "zwyczajna" kawa, najlepszym rozwiązaniem będzie ekspres kapsułkowy. Za pośrednictwem specjalnej mieszanki starannie odmierzonych składników będziesz w stanie przygotować każdą kawę, na którą będziesz mieć ochotę.

WP

Największym mankamentem jest wysoka cena kapsułek dostępnych w sklepach. Przed zakupem należy się również zastanowić nad tym, jakiego rodzaju kapsułki smakują ci najbardziej. Sprzęt obsługuje wyłącznie kapsułki konkretnych producentów, więc mieszanie poszczególnych kaw nie będzie możliwe.

Ciśnieniowy

Ten typ ekspresu wymaga o wiele więcej wprawy w obsługiwaniu, jednak wynagradza to doskonałej jakości aromatyczną kawą. Jeśli więc liczysz na urządzenie, które obsłużysz jednym przyciskiem, lepiej zdecydować się na któryś z pozostałych modeli. Ekspres kolbowy podgrzewa wodę do odpowiedniej temperatury, a następnie przetłacza ją pod ciśnieniem przez pompę do kolby, w której znajduje się kawa. Dobrej jakości urządzenie można poznać po charakterystycznej, jasnobrązowej piance o nietypowym, intensywnym aromacie.

WP

Jeśli uważasz, że ekspres ciśnieniowy kosztuje małą fortunę, jesteś w błędzie. Oczywiście bardzo tanie modele mają tendencję do przygotowywania gorszej jakości napoju, a niedostateczne ciśnienie sprawia, że na jego powierzchni nie wytwarza się charakterystyczna crema. Dobrej jakości napar może być bazą dla wielu innych napojów, potrzeba do tego odrobiny umiejętności.

123RF
Podziel się

Dla wybrednych i tych, którzy nie chcą wydawać pieniędzy na ekspres pozostaje oczywiście kawiarka. Ten niedrogi gadżet kupisz już za kilkadziesiąt złotych. Jeśli jednak zależy ci na przygotowywaniu wyśmienitego napoju szybko i bez problemu, warto zwrócić uwagę na bardziej zaawansowane ekspresy.

WP
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP