Ekspresowa budowa: dom z drukarki 3D
Drukowanie 3D to przebój ostatnich lat. Polega ono na nakładaniu na siebie kolejnych warstw materiału w przestrzeni. Drukarka 3D pozwala na stworzenie praktycznie wszystkiego – od jedzenia po meble, samochód, a nawet dom. Budowa tego ostatniego odbywa się z niezwykłą precyzją, a końcowy efekt można podziwiać już po kilku godzinach.
16.07.2015 13:57
Jakie możliwości daje drukowanie 3D?
Drukarka 3D to już nie tylko ciekawostka. Początkowo stanowiła gadżet dla kreatywnych osób lubiących pracować z materią i urzeczywistniać swoje projekty w przestrzeni. Obecnie można ją nabyć już za kilka tysięcy złotych, co oznacza, że jest dostępna także do celów amatorskich dla przeciętnych użytkowników.
Technologia drukarki 3D jest coraz bardziej zaawansowana, nie tylko w indywidualnym użytkowaniu, lecz także na ogromną, przemysłową skalę w wyspecjalizowanych dziedzinach, do których należy między innymi budownictwo. Nie chodzi bynajmniej o trójwymiarowy model domu, lecz o gotowy budynek z instalacjami elektrycznymi i wodno-kanalizacyjnymi.
Wykorzystanie drukarki 3D do budowy może oznaczać całkowitą rewolucję w branży. Ogromna maszyna, kładąca warstwami kilkucentymetrowej grubości beton posuwa się wzdłuż szyn, z chirurgiczną precyzją wznosząc ściany. Jej ramię jeździ w przód i w tył oraz porusza się na boki. Tak powstaje budynek w stanie surowym. Zatrudnionym przy budowie pozostaje już tylko instalacja okien czy drzwi.
Twórcy nowej technologii drukowania 3D (contour crafting) uważają, że w przyszłości dzięki niej będzie możliwa nie tylko budowa domu z kładzeniem materiałów izolacyjnych czy montażem idealnie zwymiarowanych okien, lecz także jego wykończenie z malowaniem ścian czy układaniem płytek włącznie.
Na kalifornijskim uniwersytecie profesor Behrokh Khoshnevis skonstruował drukarkę 3D, która buduje dom w oparciu o program komputerowy. Co więcej, robi to z niecodzienną precyzją. Technologia eliminuje konieczność dopasowywania poszczególnych elementów domu na poszczególnych etapach budowy czy ich łączenia za pomocą tradycyjnych metod. Podobne urządzenie wykorzystuje w praktyce pochodząca z Chin firma WinSun Decoration Design Engineering, która z zastosowaniem technologii drukowania 3D stworzyła w Szanghaju pierwsze osiedle. Każdy dom został wydrukowany w kilka godzin, cały kompleks powstał w ciągu doby. Jako materiał podstawowy wykorzystano cement wzmocniony włóknem szklanym.
Drukarka 3D z powodzeniem odwzorowuje proste konstrukcje, ale z czasem będzie wykorzystywana do tworzenia coraz bardziej luksusowych inwestycji, willi czy hoteli. Już wkrótce w Dubaju ma powstać pierwszy wykonywany tą techniką kompleks biurowy. Jego opracowania i wydrukowania podjęli się Chińczycy. W tym celu zostanie wykorzystana sześciometrowej wysokości drukarka 3D. Biura zostaną usytuowane w jednopiętrowym budynku o powierzchni poniżej 200 mkw. Co ciekawe, również część wyposażenia powstanie z zastosowaniem technologii drukowania 3D.
Drukowanie trójwymiarowe nie tylko skraca czas budowy, lecz także może znacząco obniżyć jej koszty i marnotrawstwo materiałów budowlanych. Wydrukowanie niewielkiego domu kosztuje jedynie kilka tysięcy dolarów. Co więcej, firmy specjalizujące się w drukowaniu 3D na wielką skalę zakładają wykorzystanie materiałów z recyklingu (rozbiórek domów), odpadów przemysłowych czy górniczych.
Prace związane z technologią trójwymiarowego druku zakładają w przyszłości nie tylko budowę, lecz także odbudowę we fragmentach domu zniszczonego, na przykład w wyniku klęski pogodowej. Przeprowadzone testy udowodniły, że odporność drukowanych budynków na trzęsienia ziemi jest większa niż w przypadku tradycyjnych. Docelowo technologia drukowania 3D ma także rozwiązać problemy mieszkaniowe najuboższych.
Zastosowanie drukarki 3D ogranicza liczbę miejsc pracy w tradycyjnym sektorze budownictwa, jednak zwiększa zapotrzebowanie na pracowników wyspecjalizowanych do projektowania i drukowania 3D. Być może na zawsze rozwiąże problemy inwestorów związane z poszukiwaniem godnej zaufania ekipy budowlanej...