Ekonomiczny i wydajny grzejnik. Ociepli każde pomieszczenie

Przez szalejący kryzys związany z brakiem dostępu do surowców oraz ich wysokimi cenami Polacy coraz częściej szukają alternatywnych źródeł ciepła. Jedną z grup są grzejniki elektryczne, które dzielą się na kilka rodzajów, a wśród nich wyróżniają się olejowe, które łączą oszczędność energii z wydajnością.

Grzejnik olejowy ociepli każde pomieszczenie
Grzejnik olejowy ociepli każde pomieszczenie
Źródło zdjęć: © Shutterstock

19.09.2022 | aktual.: 14.12.2022 13:30

Radiacja kontra konwekcja

Zacznijmy od tego, że wyróżniamy dwa typy grzejników ze względu na sposób ogrzewania powietrza i oddawania ciepła. Pierwsze to konwekcyjne, które zasysają powietrze od spodu, podgrzewają przy pomocy specjalnej grzałki i wypuszczają na zewnątrz. Takie rozwiązanie sprawdza się, jeżeli oczekujecie szybkich efektów, ale ma dwa poważne minusy. Pierwszy z nich to fakt, że ciepło jest oddawane tylko wtedy, kiedy grzejnik działa. Drugi to kwestia unoszenia oraz rozprzestrzeniania kurzu i pyłu w pomieszczeniu.

Na drugim biegunie są grzejniki radiacyjne, które można też nazwać promiennikami ciepła. Działają one w taki sposób, że nagrzewają się do określonej temperatury i jeszcze przez jakiś czas po wyłączeniu emitują ciepło. W przypadku grzejników olejowych nagrzewany jest olej mineralny. Są też grzejniki ceramiczne, ale nimi nie będziemy się teraz zajmować. Grzejnik olejowy może służyć jako jedyne źródło ciepła lub uzupełniać działanie istniejącej instalacji.

Grzej mądrze

Przy wyborze grzejnika olejowego trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Pierwsza z nich to wielkość, która ma znaczenie, ponieważ im większy grzejnik, tym większa jest powierzchnia grzejna urządzenia oraz czas nagrzewania się. Druga kwestia to oczywiście moc urządzenia i tu najlepiej postawić na mocny grzejnik z regulacją. Inna szkoła mówi o dobieraniu mocy odpowiednio do metrażu pomieszczenia, co wymaga dokonania pewnych obliczeń. W przypadku domów i mieszkań bez izolacji cieplnej można przyjąć zapotrzebowanie na poziomie 120 - 200 W/m2, a w nowszym budownictwie od 60 do 120 W/m2.

Warto też zwrócić uwagę na przydatne funkcje dodatkowe. Podstawą powinno być zabezpieczenie przed przegrzaniem, które spowoduje automatyczne wyłączenie grzejnika w razie jakichkolwiek komplikacji. Druga przydatna rzecz to regulacja mocy, która pozwoli odpowiednio dopasować moc grzania, dzięki czemu nie tylko pomieszczenie nie będzie zbyt ciepłe, ale przede wszystkim pozwoli to zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Druga funkcja dla oszczędnych to termostat, który sprawi, że grzejnik samoczynnie wyłączy się po osiągnięciu odpowiedniej temperatury i włączy z powrotem, kiedy olej zacznie stygnąć.

Lokalizacja

Umiejscowienie grzejnika warto dobrze przemyśleć. Przydatnym dodatkiem mogą okazać się dodatkowe kółka, które sprawią, że będzie można go przemieszczać między pomieszczeniami. Grzejnik olejowy można umieścić w pokoju, na strychu, w piwnicy lub garażu. Są także stosowane w firmach, a nawet gabinetach lekarskich. Przy poszukiwaniu odpowiedniej lokalizacji warto kierować się zasadą, która obowiązuje w przypadku grzejników wiszących i kaloryferów, a te umieszcza się ok. 10 cm nad podłogą i 10 cm pod parapetem. Dzięki temu wpływające do pomieszczenia powietrze jest ogrzewane, a jego pęd łatwo rozprasza ciepło.

Źródło artykułu:WP Dom
Wybrane dla Ciebie