Ekonomiczny dom jednorodzinny ogrzewany wyłącznie elektrycznie
Koszty ogrzewania domu stanowią aż 40 procent wszystkich wydatków związanych z utrzymaniem budynku. Wybierając system grzewczy, staramy się więc maksymalnie ograniczyć straty ciepła. W obiegowej opinii elektryczne ogrzewanie podłogowe uważane jest za nieekonomiczne. Przedstawiamy dom, który jest dowodem na to, że ogrzewanie prądem, oprócz zapewnienia komfortu, może być również ekonomiczne.
02.08.2016 09:43
Koszty ogrzewania domu stanowią aż 40 procent wszystkich wydatków związanych z utrzymaniem budynku. Wybierając system grzewczy, staramy się więc maksymalnie ograniczyć straty ciepła. W obiegowej opinii elektryczne ogrzewanie podłogowe uważane jest za nieekonomiczne. Przedstawiamy dom, który jest dowodem na to, że ogrzewanie prądem, oprócz zapewnienia komfortu, może być również ekonomiczne.
W domu jednorodzinnnym w Dąbrowie Górniczej elektryczne ogrzewanie podłogowe stanowi podstawowy system grzewczy. Wykonane zostało w wersji akumulacyjnej. Jako dodatkowe źródło ciepła zastosowano piecokominek. Całkowita powierzchnia mieszkalna wynosi 220,6 m2. W jej skład wchodzą: parter (77,7 m2), piętro (94,1 m2) oraz garaż (48,8 m2). Dom podzielono na dwie strefy: dzienną (parter) oraz nocną (piętro). Akumulacja ciepła, które jest rozprowadzane w ciągu doby, ma miejsce na parterze. W strefie nocnej nie ma takiej potrzeby, ponieważ temperatury zostały ustawione odpowiednio dla potrzeb snu i wynoszą około 19-20°C. Konstrukcja podłogi pozwala na zgromadzenie w niej odpowiedniej ilości energii cieplnej, która wykorzystana jest w okresach poza II taryfą. Takie rozwiązanie jest konieczne, ponieważ czas trwania II taryfy wynosi 10 godzin (8 godzin w nocy i 2 godziny w ciągu dnia) i w tym czasie należy zakumulować odpowiednią ilość energii cieplnej w wylewce.
Odpowiednie sterowanie
Do ekonomicznego wykorzystania zmagazynowanej energii cieplnej niezbędne jest odpowiednie sterowanie. W inwestycji zastosowano system wyposażony w pomiar temperatury w podłodze (na wysokości kabli grzejnych) oraz temperatury powietrza na zewnątrz budynku.
Sprawdź też: Takie dachy są teraz najmodniejsze! Trwałe i piękne
Decyzja o załączeniu lub wyłączeniu ogrzewania zależy od precyzyjnie zmierzonych wartości temperatury oraz prognozy ustalanej na podstawie historii pomiarów w okresach dobowych pracy sterownika. Prognozowanie polega na przewidywaniu wartości temperatury zewnętrznej w następnych dniach i jest tym dokładniejsze, im większą ilością pomiarów dysponuje termostat. Długa praca termostatu gwarantuje prognozę bardzo zbliżoną do rzeczywistych warunków panujących na zewnątrz budynku.
Koszty inwestycyjne
- W fazie inwestycyjnej ogrzewanie elektryczne jest zdecydowanie najtańsze spośród wszystkich systemów grzewczych. Wynika to z kosztów samego materiału oraz kosztów rozprowadzenia ciepła. Tutaj instaluje się ciepło w miejscu jego odbioru. Dzięki temu nie ma strat na przesyle. Jest to dodatkowy atut – mówi Piotr O’Donnel, właściciel domu, a zarazem specjalista od 25 lat związany zawodowo z branżą grzewczą.
Ważne jest jednak przestrzeganie zasad dotyczących docieplenia domu, dzięki czemu jesteśmy w stanie zapewnić skumulowanie takiej ilości ciepła, że będzie to ciepło wynikające z pracy systemu w II taryfie. Korzystając z niej, otrzymujemy dwukrotnie tańszą energię. - Ogrzewaniem zajmuję się od wielu lat, przyglądam się również trendom na rynku krajowym i światowym. Dlatego zależało mi na tym, żeby mieć najtańsze rozwiązanie. Kiedy pojawiła się możliwość budowy domu i wiedziałem, że w okolicy buduje się domy z przeróżnymi systemami grzewczymi, młodym ludziom wokół powiedziałem: "ja będę miał ogrzewanie elektryczne i ono będzie najtańsze ze wszystkich waszych rozwiązań". Wiem, że trochę się ze mnie podśmiewali, bo w świadomości ludzi funkcjonuje obiegowa opinia, że prąd jest najdroższy. Ale to tylko stereotyp" – mówi Piotr O’Donnel.
Całkowity koszt ogrzewania w okresie od września 2014 do września 2015 roku wyniósł 3842 zł. Zużycie energii wyniosło 13 094 kWh (podane koszty zostały wyliczone na podstawie wskazań licznika mierzącego ilość zużytej energii elektrycznej wyłącznie do ogrzewania pomieszczeń oraz rachunków za zużytą energię z zakładu energetycznego).
Jeżeli w najbliższym czasie planujesz montaż systemu grzewczego, szukasz dostawcy lub wykonawcy - wypełnij formularz, a firmy obsługujące twój region same zgłoszą się do ciebie.
Ogrzewanie podłogowe jest bezkonkurencyjne dla osób cierpiących na alergie oraz inne dolegliwości dróg oddechowych. Jest to spowodowane małą różnicą temperatur podłogi i powietrza, dzięki czemu nie występuje silna cyrkulacja powietrza. W pomieszczeniu nie ma więc kurzu - panuje w nim zdrowy mikroklimat.
Materiał powstał przy współpracy z firmą Danfoss