Ekonomiczne pranie nowej generacji. Czy duża pralka może dać duże oszczędności?

Zazwyczaj duży sprzęt gospodarstwa domowego kojarzy nam się z większymi wydatkami na energię elektryczną i ponadnormatywnym zużyciem wody. Okazuje się jednak, że odpowiednie urządzenia, niezależnie od ich gabarytów, pozwolą nam na całkiem spore oszczędności.

Źródło zdjęć: © materiały partnera

15.12.2023 | aktual.: 01.02.2024 12:44

Mając dużą rodzinę, trzeba mieć dużą pralkę, choć nie zawsze w pełni wykorzystuje się jej możliwości. To sprawia, że w przypadku starszych modeli pojawia się w głowie myśl, czy nie lepiej zaczekać z wypraniem ulubionych ubrań, dopóki nie zbierze się odpowiednia ilość od wszystkich domowników. W nowoczesnych pralkach już nie musisz o tym myśleć, bo to pralka pomyśli za ciebie.

Inwestycja w przyszłość

Jaka powinna być idealna pralka? Oprócz tego, żeby pomieściła odpowiednią ilość odzieży, to oczywiście musi być przyjazna dla portfela i środowiska. Energooszczędność to w ostatnich latach głośny temat, zwłaszcza w obliczu tego, że jeśli rząd nie zamrozi cen prądu, to czekają nas spore podwyżki, które mogą sięgnąć nawet 70 proc. Ceny zostały zamrożone już w 2023 r., ale to nadal nie uchroniło nas przed podwyżką rachunków za prąd. Wynika to z podwyższenia stawki VAT za energię elektryczną z 5 do 23 proc.

Jak to się odnosi do zakupu pralki? Jednym z kryteriów wyboru powinna być odpowiednia klasa energetyczna, która jest wyrażana w literach od A do G. Wcześniej obowiązywały oznaczenia od A+++ do D. Po przeskalowaniu i likwidacji "plusów" pralka, która dotychczas miała klasę energetyczną A+++, teraz będzie sklasyfikowana jako model klasy A, a klasa A jako D.

Energooszczędne urządzenia są zazwyczaj o kilkaset złotych droższe, ale w dłuższej perspektywie można zaoszczędzić kilkukrotnie więcej. Jak to wygląda w praktyce? Weźmy pod lupę pralkę LG Vivace, która ma wsad aż 11 kg, ale spełnia wymagania klasy energetycznej A-10%. To oznacza, że jest o 10 proc. lepsza w Indeksie Efektywności Energetycznej w porównaniu do minimalnego progu dla klasy A. Producent ma też w swojej ofercie pralki SLIM o szerokości w zakresie 45-50 cm i wsadzie nawet do 9 kg, gdzie wcześniej była to wartość zarezerwowana dla dużych urządzeń. Jest to pierwsza na rynku pralka slim z tak dużym bębnem. To idealne rozwiązanie, jeżeli nie macie zbyt wiele miejsca w mieszkaniu.

© materiały partnera

Teraz kupując sprzęt AGD marki LG, można nie tylko zaoszczędzić na rachunkach, ale również otrzymać częściowy zwrot pieniędzy w ramach akcji "Cashback technologiczny na AGD LG", która obejmuje urządzenia zakupione od 16 października do 31 grudnia. Na rejestrację macie czas do 14 stycznia 2024. Inwestując w nowoczesne urządzenia AGD LG, możecie zyskać od 200 do 1,3 tys. zł.

Technologia w służbie oszczędzania

Sama klasa energetyczna to oczywiście dopiero jedna z wielu składowych. Niebagatelne znaczenie mają też nowoczesne technologie, które pozwalają oszczędzić prąd i wodę. Dzięki nim wasze pranie będzie przyjazne dla portfela i dla środowiska, a to przecież też jest bardzo ważne.

Tu wracamy do naszej bohaterki – LG. Autorska technologia AI DD (Direct Drive) automatycznie wykryje wagę i miękkość odzieży, a następnie specjalne algorytmy dobiorą optymalny cykl pracy i ruchy bębna, tak aby zapewnić wysoką skuteczność i możliwie najkrótszy czas prania. To oznacza, że nie trzeba zapełniać całego bębna, żeby pranie było ekonomiczne. Automatyczny dobór odpowiedniego trybu to również lepsza ochrona tkanin, dzięki czemu będziesz mógł cieszyć się ubraniami przez dłuższy czas. Następnie do gry wkracza ezDispense – precyzyjne dozowanie detergentu. Pralka automatycznie uwolni odpowiednią ilość środków piorących. Możesz więc śmiało zapełnić przegródki na detergent i środek zmiękczający, a pralka już dalej poradzi sobie sama. Funkcja TurboWash 360 sprawi, że pranie będzie gotowe w zaledwie 39 minut. Warto podkreślić, że skrócenie czasu trwania cyklu nie wpłynie negatywnie na skuteczność prania – ubrania zostaną wyprane równie dokładnie, jak w przypadku standardowych programów. W pralkach LG zastosowano również technologię prania z użyciem pary, która usuwa alergeny z ubrań. Rozwiązanie otrzymało certyfikat BAF, więc jest odpowiednie dla rodziców i alergików.

© materiały partnera

Monitorowanie pracy pralki jeszcze nigdy nie było tak proste. Wystarczy skorzystać z aplikacji LG ThinQ, która pozwala na sterowanie urządzeniem za pośrednictwem smartfona. Dowiesz się, w jakim cyklu pracuje pralka, uruchomisz ją jednym przyciskiem i dzięki monitorowaniu zużycia energii dowiesz się, ile zaoszczędzisz przy kolejnym rachunku za prąd. Dane diagnostyczne pozwolą też odpowiednio zaplanować pranie w ciągu tygodnia np. poprzez dostosowanie godzin prania do warunków taryfy opłat za energię elektryczną.

Zrównoważony sprzęt AGD

Marka LG dokłada wszelkich starań, żeby wyznaczać standardy z zakresu ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Podczas targów IFA 2023 firma zaprezentowała modelowy, energooszczędny dom, który wyposażono w ekologiczne rozwiązania, a więc moduły fotowoltaiczne do wytwarzania energii, ekonomiczną pompę ciepła oraz wydajne i oszczędne urządzenia AGD. To wszystko sterowane za pomocą aplikacji ThinQ.

Wybrane dla Ciebie