Trwa ładowanie...

Ekologiczny dom: skąd czerpać energię?

Ekologiczne budownictwo to nic innego jak wznoszenie domów przyjaznych dla środowiska. Skąd jednak w domach energooszczędnych i pasywnych czerpana jest energia cieplna i elektryczna?

Ekologiczny dom: skąd czerpać energię?Źródło: PGE
d1mov45
d1mov45

Ekologiczne budownictwo to nic innego jak wznoszenie domów przyjaznych dla środowiska. Skąd jednak w domach energooszczędnych i pasywnych czerpana jest energia cieplna i elektryczna?

Budując dom ekologiczny – pasywny lub energooszczędny, inwestor dąży do tego, aby bieżąca eksploatacja nie wymagała wysokich dostaw energii. W domach budowanych na takich zasadach zapotrzebowanie na prąd jest minimalne, jednak zawsze istnieje. Może ono zostać zaspokojone z odnawialnych źródeł, dzięki czemu domownicy oszczędzają na kosztach energii. Wymaga to jednak wybudowania odpowiednich instalacji gromadzenia prądu, czyli przydomowych elektrowni. Przeszkodą dla takich inwestycji są niestety wysokie koszty ich przeprowadzenia. Przydomowa eko elektrownia może natomiast produkować energię m.in. z wiatru lub z promieniowania słonecznego.

Własny prąd - ile to kosztuje?

W warunkach domowych można wytwarzać prąd z wykorzystaniem słońca, za pośrednictwem ogniw fotowoltaicznych, które zamieniają energię słoneczną w elektryczną. Kompletny system fotoogniw o mocy 540 W kosztuje średnio około 14 tys. zł, a o mocy 810 W – 22 tys. zł. Pozyskiwanie energii elektrycznej ze słońca jest więc nie do końca darmowe. Koszt jej wytwarzania, przynajmniej na wstępnym etapie realizacji inwestycji, będzie dosyć wysoki.

Można również pozyskiwać prąd z wiatru, przy użyciu specjalnej turbiny. Wirnik urządzenia przekształca energię wiatru w energię mechaniczną, a ona napędza generator prądu. Przydomowa elektrownia wiatrowa o mocy kilkuset watów kosztować może od 7 do 30 tys. zł.

Ekologiczna energia od elektrowni

Energię z odnawialnych źródeł można również dostarczać do domu bez konieczności samodzielnego jej wytwarzania. Rozwiązaniem są elektrownie, które inwestują w nowe technologie wiatrowe, słoneczne, wodne i oparte o biomasę. Taka energia nie będzie droższa od energii z konwencjonalnych źródeł – na przykład cena prądu w PGE Polska Grupa Energetyczna jest konkurencyjna względem prądu pozyskiwanego w wyniku spalania węgla. W przyszłości coraz więcej energii dostarczanej do odbiorców indywidualnych i firm będzie pochodziło z ekologicznych instalacji. Dba o to Unia Europejska, która nakłada na kraje członkowskie obowiązek inwestowania w odnawialne źródła i ograniczania tym samym emisji szkodliwych gazów do atmosfery, w tym CO2.

Producenci prądu w Polsce od lat inwestują m.in. w farmy wiatrowe czy pozyskiwanie energii w procesie spalania biomasy. Nie brakuje również nowych projektów związanych z rozwijaniem instalacji fotowoltaicznych i elektrowni wodnych.

d1mov45
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mov45