Wystarczy zmienić niektóre zgubne przyzwyczajenia, by stworzyć ekologiczny dom, a tym samym przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego. Zmiana nawyków niewiele cię będzie kosztować, a zyski dla otoczenia będą ogromne.
Pojęcie "ekologia" w ostatnich czasach stało się bardzo modne. Korzystamy z ekologicznych toreb na zakupy, z ekologicznej żywności - dlaczego więc nie mieszkać bardziej ekologicznie? Zapewne każdemu z nas przejdzie przez głowę myśl, że pojedyncze działanie nie da rezultatów, nie ma sensu. Nieprawda! Pamiętaj, że "morze możliwości pomocy tworzy wiele pojedynczych kropel". Ogromnie ważne dla naszego środowiska jest to, o czym każdy z nas doskonale wie: segregacja śmieci, oszczędność wody, energii i ciepła. Ziemi pomoże również odpowiedni dobór sprzętów: pralek, zmywarek, płyt grzewczych czy żarówek.
Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Barbara Golian
Źródło: regiodom.pl
Ekologiczny dom - czas zmienić nawyki
Często nie doceniamy znaczenia segregowania odpadków. A przecież jest ono bardzo istotne. Spraw, aby segregacja śmieci stała się dla ciebie czymś naturalnym, odruchowym, automatycznym. Kosze na śmieci nie muszą szpecić mieszkania. Wielu producentów oferuje ciekawe, kolorowe kosze do selektywnej zbiórki, które są i ładne, i praktyczne. To duża pomoc dla środowiska.
Ekologiczny dom - czas zmienić nawyki
Kolejnym krokiem do ekologicznego domu niech będzie oszczędność wody. Dlaczego? Bo jest jej coraz mniej! Zakręcaj więc wodę podczas mycia zębów czy golenia, do kąpieli używaj natrysku zamiast wanny. Unikaj też zbędnego spłukiwania toalety, np. po wrzucaniu do niej śmieci, niedopałków papierosów, chusteczek higienicznych itp. Ponadto uszczelnij spłuczki w toaletach oraz nieszczelne baterie przy umywalce, zlewozmywaku i wannie. Używaj programów oszczędnościowych w pralce i zmywarce. Sposoby te nie wymagają absolutnie żadnych albo prawie żadnych nakładów finansowych, więc efekt ekonomiczny też jest natychmiastowy (jak tu mówić o kosztach, gdy w grę wchodzi wymiana uszczelki za 50 groszy). Nie ma więc żadnego usprawiedliwienia dla tych, którzy marnują wodę.
Ekologiczny dom - czas zmienić nawyki
Mocno szkodliwe dla naszej planety są chemikalia - dostępne w każdym sklepie i obecne w każdym domu. Jak poradzić sobie bez nich? Eko-kobiety mogą wykonać je same - to naprawdę proste i tanie, a do tego bardzo ekologiczne. Oto kilka podpowiedzi. Zamiast proszku do prania można wykorzystać następującą mieszankę: zagotować ok. 4 l wody, 150 g płatków mydlanych i dużą garść sody. Gdy ostygnie, można dodać dla zapachu kilka kropel olejku, np. z drzewa herbacianego. Do jednego prania użyj szklanki tej mieszanki z 1-2 łyżkami sody. Proste, tanie i wydajne. Zamiast tradycyjnego płynu do czyszczenia możesz użyć mieszanki z: 750 ml ciepłej wody, łyżki sody, pół łyżki octu i kilku kropel olejku zapachowego. Wystarczy to dobrze wymieszać, przelać do butelki ze spryskiwaczem i gotowe. Zamiast płynu do mycia szyb użyj mieszanki wody z octem. Sprawdzony i naprawdę skuteczny sposób.
Ekologiczny dom - czas zmienić nawyki
Wybieraj ekologiczne materiały i tkaniny. Do najbardziej eko zaliczane są: bambus, konopie, len, soja, bananowiec, ziemniaki, a nawet włókna z mleka. Kieruj się ekologią także w aranżacji wnętrz. Obecnie są w modzie wykonane z ekologicznego tworzywa, do tego bardzo funkcjonalne, siedziska czy poduchy. Zastąp nimi tradycyjne sofy. W oknach zamiast tradycyjnych rolet zamontuj te bambusowe. Meble - wyłącznie drewniane, i to tylko z drewna krajowego (drewno nadaje się do recyklingu, a wybierając to z naszych lasów, zaoszczędzisz Ziemi dwutlenku węgla emitowanego podczas transportu).
Ekologiczny dom - czas zmienić nawyki
Co jeszcze zmienić w domu, by żyć bardziej ekologicznie? Do gotowania i smażenia stosuj naczynia, które dobrze przewodzą ciepło. Zawsze używaj pokrywki na garnek. Nie korzystaj ze zmywarki, gdy nie jest zapełniona. W pustych pomieszczeniach wyłączaj światło, gaś telewizor, komputer - zamiast pozostawiać je w stanie czuwania. Nie zostawiaj włączonej do gniazdka ładowarki do telefonu, gdy został on już naładowany - wbrew pozorom czerpie ona bardzo dużo prądu.
Ekologiczny dom - czas zmienić nawyki
Malując mieszkanie używaj bezpiecznych dla środowiska farb akrylowych oraz tych ze znakiem Eko-label. Obecnie można dostać na rynku farby na bazie wapna czy kazeiny - białka mleka, do których dodawane są naturalne pigmenty.