Ekologia i energia górą!
Zmiany prawne, gospodarcze, klimatyczne i mentalne sprawiają, że ekologia odgrywa coraz większą rolę w codziennym życiu. Te procesy mają także poważny wpływ na rynek materiałów budowlanych.
19.05.2017 10:11
O tych zjawiskach z punktu widzenia zastosowań izolacji PIR/PUR Thermano mówi Krzysztof Milczarek z firmy* Balex Metal. *
Optymalizacji kosztów współczesnego budownictwa nie opiera się już na prostej kalkulacji, że drogie jest to, za co dużo płacimy w sklepie. Koszt zakupu to bowiem zaledwie część ceny. Liczy się jeszcze użytkowanie oraz to, jakie straty ponosi środowisko za dany produkt budowlany od momentu wydobycia surowców aż do demontażu i utylizacji.
Ocena kosztów LCA (LCC)
Żeby uzyskać informację o rzeczywistym wpływie danej technologii na środowisko stosuje się badania potencjalnego wpływu w całym okresie jej stosowania – począwszy od pozyskania lub wytworzenia surowca podstawowego przez produkcję i użytkowanie wyrobu aż do ostatecznej utylizacji. Jest to metoda LCA (Life Cycle Assesment) uzupełniona o element LCC – Life Cycle Cost, dzięki któremu oblicza się koszty ”życia” danego produktu.
Analiza oparta o takie parametry, jak całkowite zapotrzebowanie na energię, wpływ na efekt globalnego ocieplenia czy zużycie słodkiej wody daje zbliżone do rzeczywistości koszty wyprodukowania, eksploatacji i utylizacji każdego materiału budowlanego w konkretnym zastosowaniu. Mimo wyższej ceny materiałów typu PIR na półce w porównaniu z wełną mineralną, całkowity koszt użycia PIR jest niższy o 3,3 proc. w ścianach trójwarstwowych, o ok. 7 proc. na dachach płaskich i aż do 20 proc. na dachach skośnych.
Recykling pianek poliuretanowych
Płyty z pianki poliuretanowej (PUR/PIR) są bardzo trwałe. Po demontażu mogą być ponownie wykorzystane. Odpady pianek poliuretanowych po utylizacji mogą stanowić wartościowy surowiec do produkcji nowych wyrobów (recykling surowcowy), ale mogą też być częściowo wykorzystane ponownie (recykling materiałowy).
Zielona certyfikacja
Zielone certyfikaty, to już stały element współczesnego budownictwa. Tak, jak koniecznym staje się rozszerzenie pojęcia ceny materiałów budowlanych o element analizy ich kosztów w ciągu całego ”życia”, tak niezwykle potrzebna jest wielowątkowa analiza prawdziwych (widocznych i ukrytych) kosztów ekologicznych budowli.
Służy do tego m.in. system oceny BREEAM (BRE Environmental Assessment Method), który powstał w 1990 r. w Wielkiej Brytanii i został ustanowiony przez Building Research Establishment (BRE). Certyfikat BREEAM poświadcza , że obiekt powstał z ekologicznych materiałów i że jego eksploatacja w zakresie energii, wody, światła itp. odpowiada odpowiednim standardom.
Szacuje się, że obiekty mające takie certyfikaty mogą zużywać nawet do 30–50 proc. mniej energii, oszczędzać ok. 40 proc. zużytej wody, zmniejszać emisję CO2 do atmosfery o 39 proc. oraz oferować nawet 70 proc. oszczędności na zarządzaniu odpadami w porównaniu do budynków konwencjonalnych.
Sztywne pianki PUR/PIR otrzymują najwyższe oceny w systemie BREEAM ze względu na swój niezwykle korzystny wskaźnik ”kosztów życia produktu” (LCC), właściwości proekologiczne (stosunek ilości energii oszczędzonej przez 50 lat po montażu izolacji PIR do energii niezbędnej do produkcji tego materiału wynosi co najmniej 800), możliwość użycia w procesie produkcji produktów roślinnych (17–19 proc. olejów roślinnych), utylizację z możliwością wtórnego wykorzystania materiału jako pełnowartościowego surowca itp.
Zastosowanie Thermano ułatwia zatem uzyskanie wysokiej oceny BREAM, dlatego warto polecić to rozwiązanie architektom i projektantom.
Przykłady obiektów certyfikowanych w systemie BREEAM:
- 3 Stawy, Katowice,
- Brama Portowa I I, Szczecin,
- Brama Portowa I, Szczecin,
- Business Garden II, Warszawa,
- Business Point, Katowice,
- Crown Square, Warszawa,
- Enterprise Park C, Kraków,
- Green Horizon I, Łódź,
- Manufaktura, Łódź,
- Sterling Business Center, Łódź,
- Trinity Park II, Warszawa,
- Zebra Tower, Warszawa.