Trwa ładowanie...

Efektywność energetyczna odkurzaczy - normy nieważne

Najnowsza dyrektywa wprowadzona przez Unię Europejską odnośnie efektywności energetycznej, tym razem wywoła sporo zamieszania na rynku. Nowe przepisy wymuszają na producentach odkurzaczy unieważnienie certyfikatu efektywności 4A. Co to oznacza dla użytkowników odkurzaczy?

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Efektywność energetyczna odkurzaczy - normy nieważneŹródło: Shutterstock.com
dcynjvz
dcynjvz

Jak to się stało, że anulowano rozporządzenie w kwestii efektywności energetycznej odkurzaczy? Zacznijmy od początku. W 2013 roku UE uchwaliła prawo mające na celu ograniczenie wydatkowania energii elektrycznej na terenie wspólnoty o 20% do 2020 roku. Każdy gatunek sprzętu AGD otrzymał osobne rozporządzenie. W związku z tym odkurzacze również. Należało etykietować je wg obowiązujących norm i oznaczać klasami. W listopadzie 2018 roku jednak brytyjska firma produkująca odkurzacze Dyson Ltd wygrała w sądzie z Komisją Europejską, argumentując, że badania, na bazie których ustanowione zostały normy, zostały przeprowadzone w niewłaściwy sposób. Sprawdzano bowiem efektywność energetyczną dla urządzeń o pustym zbiorniku. A przecież w miarę wypełniania się pojemnika na brud, rośnie zużycie energii, a także maleje moc odkurzacza. W związku z tym, regulacje te nie są miarodajne ani wiarygodne. Użycie odkurzacza w domu dalece odbiega od warunków w laboratorium. Wobec tego sąd zdecydował o zniesieniu rozporządzenia dotyczącego odkurzaczy, tym samym dając pełną wolność w produkcji i dystrybucji urządzeń w tej branży. Aż do przygotowania i przyjęcia rozporządzenia na nowo.

Certyfikat 4A umieszczony na odkurzaczach był szeroko rozpoznawalnym i zrozumiałym opisem produktu. Dzięki temu klienci sklepów mogli szybko rozpoznać klasę energetyczną, a tym samym łatwo wybrać odpowiedni model dla siebie. Teraz nie będzie to takie proste z uwagi na indywidualne oznaczenia, które niebawem zaleją rynek.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

dcynjvz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dcynjvz