Efektowne oblicza drewna na ścianie

Efektowne oblicza drewna na ścianie

20.06.2017 | aktual.: 22.06.2017 17:32

Drewno na ścianie docenia się za jego oryginalność, naturalne ciepło oraz to, że z gracją się starzeje i podlega recyklingowi. Obecnie w architekturze i aranżacji wnętrz królują naturalne materiały, a drewno na ścianie świetnie wpisuje się w ten trend. Pomysł na takie zastosowanie drewna, choć nie jest nowy, doczekał się wielu oryginalnych wariantów.

Drewno na ścianie docenia się za jego oryginalność, naturalne ciepło oraz to, że z gracją się starzeje i podlega recyklingowi. Obecnie w architekturze i aranżacji wnętrz królują naturalne materiały, a drewno na ścianie świetnie wpisuje się w ten trend. Pomysł na takie zastosowanie drewna, choć nie jest nowy, doczekał się wielu oryginalnych wariantów.

Po fali zachłyśnięcia się drewnem egzotycznym przyszła pora na drewno europejskie. Właśnie takie robi się ostatnimi czasy najbardziej modne na salonach! Rodzimy klon, jesion, orzech, sosna czy dąb święcą triumfy w aranżacji wnętrz. Dla wenge czy pasiastego zebrano nadal jednak znajdzie się miejsce w luksusowej sypiali czy kuchni, zwłaszcza jeśli ten rodzaj drewna na ścianie będzie matowo wykończony.

Odpowiednie oświetlenie podkreśli głęboki odcień naturalnych brązów, wnosząc do wnętrza powiew elegancji i wyrafinowania. W łazienkach, z przyczyn praktycznych, niezmiennie i najchętniej stosuje się tek, iroko, merbau, padouk, dąb i modrzew – czyli gatunki o niskim stopniu kurczliwości.

1 / 6

Boazeria na nowo

Obraz
© Studio-revolution.us

Tradycyjna boazeria z niewielkich deszczułek nieustannie ewoluuje, przybierając nowe formy. Nie trzeba bynajmniej montować jej pasami. Staje się ona o wiele dynamiczniejszym elementem aranżacji wnętrz, jeśli jest wykonana z drobnych kawałków ułożonych cegiełkowo.

Niepowtarzalne wzory tworzą też deski o różnej długości i szerokości, a nawet grubości. Boazeria może również przybierać formę wielkoformatowych, prostokątnych paneli, idealnych do pomieszczeń minimalistycznych. Rustykalnie i swojsko prezentują się ułożone poziomo surowe i chropowate bale wykończone niestarannie, niby od niechcenia. Jednym z ciekawszych pomysłów, jeśli chodzi o zastosowanie drewna na ścianie, są też trójwymiarowe panele z plastrów przeciętych w poprzek pni, układanych ręcznie w unikalny wzór montowany na melaminowej płycie.

2 / 6

W alpejskim duchu

Obraz
© Cibarchitects.com

Drewno na ścianie, a nawet na suficie jest wszechobecne w stylu chalet. Choć jego nazwa wywołuje uśmiech na twarzy wielu osób, równie wiele zachwyca on swoją przytulnością. Wywodzi się ze stylistyki alpejskich chat francuskich i szwajcarskich pasterzy. Nie ma więc wiele wspólnego z luksusową aranżacją wnętrz wysokogórskich kurortów. Jednak nawet prostocie i naturalności tamtejszych domów nie można czasami odmówić rozmachu.

Drewno tworzy tam idealną oprawę dla skór i futer, kamiennych kominków, rustykalnych mebli, myśliwskich dekoracji oraz dających nastrojowe, rozproszone światło świec. Pochodzi na ogół z lokalnych gatunków o średnich odcieniach. W wyborze odmian panuje dość duża swoboda, w aranżacji wnętrz stosunkowo często pojawia się jednak dąb.

3 / 6

Na bogato

Obraz
© TOKA+HOME

Różne gatunki drewna na ścianie można ze sobą łączyć, uzyskując tym sposobem mozaikę barw. Daje to też okazję do eksponowania bogactwa tego surowca w aranżacji wnętrz. Misterne linie usłojenia, cieniowane wybarwienie o skrajnych tonacjach czy wydatne sęki gładko mogą przechodzić w jednolite faktury, charakteryzujące się jednak nieograniczoną niemal gamą barw od jasnych, słomkowych odcieni przez czerwienie, ciepłe i chłodne brązy po czerń.

Drewno na ścianie w każdej kombinacji tworzy domową i przytulną atmosferę. Nie oznacza to jednak, że deskami musi być pokryta każda ze ścian. Czasem dla klimatu wystarczy jedna czy choćby niewielka, ale ciekawie zaaranżowana wnęka.

4 / 6

Ciepło bieli

Obraz
© Casa Bianca

Drewno na ścianie można bielić, uzyskując tym sposobem scandi look. Biel optycznie powiększa wnętrze i choć nie pozbawia drewna ciepła, sprawia, że jest ono mniej przytłaczające.

Takie drewno na ścianie wspaniale komponuje się również z romantycznym stylem shabby chic. Niektórzy nie wyobrażają sobie wręcz wnętrza w tym klimacie bez niego. Podobnie jest z naszym stylem rustykalnym. Często pojawiają się w nim pionowe, grubo ciosane deski bukowe, sosnowe czy świerkowe niedbale przecierane białą (rzadziej niebieską) farbą.

5 / 6

Z odzysku

Obraz
© Alldeco.pl

Dawniej ceniło się przede wszystkim starannie wyselekcjonowane gatunki drewna, o jednolitej fakturze bez skaz, lakierowane na wysoki połysk. Obecnie niedoskonałości stają się zaletami i decydują o niepowtarzalności drewna na ścianie. Jego urodę podkreśla się poprzez matowe wykończenie powierzchni lakierem lub olejem oraz szczotkowanie.

6 / 6

Z różnych źródeł

Obraz
© DOMagała Design

Bezpretensjonalność drewna można zaakcentować, eksponując jego nierówności i sęki lub wręcz celowo je postarzając. Na wartości zyskuje drewno z recyklingu. Kocha je styl eko czy loftowy. Deski z odzysku można układać poziomo, pionowo i pod skosem.

W każdym z tych wariantów dobrze prezentuje się drewno pochodzące z różnych źródeł, o odmiennych odcieniach, noszące ślady użytkowania, z uszczerbkami po wyrwanych gwoździach czy ćwiekach, z widocznymi drążeniami po kornikach. Takie drewno na ścianie wygląda najbardziej surowo, a stopniowo rozsychając się, nabiera unikalnego wyglądu. Bywa jednak, że zamiast korzystać z gotowców, lepiej samemu zrobić coś oryginalnego i wykorzystać nieużywane palety czy inne drewniane elementy z odzysku.

drewnościanyboazeria
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)