Trwa ładowanie...

Dzięki nim odetchniesz z ulgą. Urządzenia, które skutecznie poprawią jakość powietrza w twoim domu

Dom to twierdza, w której znajdujemy spokój po ciężkim dniu, spędzamy czas w gronie najbliższych, a często także pracujemy . Niestety, zła jakość powietrza może skutecznie zakłócić rodzinną harmonię i komfort domowego odpoczynku. Zobacz, co zrobić, żeby temu zapobiec.
Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Idealne powietrze w domu zapewni ci pełen komfort
Idealne powietrze w domu zapewni ci pełen komfortŹródło: Adobe Stock
d1xa6dp

Mieszkając w dużych aglomeracjach, każdego dnia jesteśmy narażeni na szkodliwe działanie smogu, miejskich zanieczyszczeń. O tym, że oddychanie w takiej atmosferze powoduje duży dyskomfort, a także problemy zdrowotne, nie trzeba już chyba nikogo przekonywać. Uczucie duszności, kaszel, alergie, częste infekcje górnych dróg oddechowych i astma oskrzelowa to częste przypadłości, na które cierpi coraz więcej mieszkańców wielkich miast. Z to wszystko odpowiedziany jest pył zawieszony, tlenek azotu, dwutlenek siarki i wiele innych, niebezpiecznych substancji chemicznych, które wdychamy każdego dnia.

Niestety, nasz dom także nie stanowi bezpiecznego schronienia przed skażonym powietrzem. Kurz, smog i spaliny przenikają do mieszkania przez drzwi, okna i otwory wentylacyjne, negatywnie wpływając na nasze zdrowie i samopoczucie. Na jakość powietrza wpływa także nadmierna suchość lub wilgotność w pomieszczeniach, utrudniając komfort oddychania. Na szczęście, na rynku pojawiło się wiele przydatnych urządzeń, które skutecznie oczyszczaj i jonizują powietrze, a także kontrolują poziom wilgotności w mieszkaniu. Zaufaj ich umiejętnościom, a odetchniesz pełną piersią.

Oczyszczanie to podstawa. Przywróć zdrową atmosferę w swoim domu

Zdrowe, czyste powietrze to prawdziwy luksus, o którym w miastach możemy zapomnieć. Rozwiązaniem byłaby przeprowadzka na łono natury, ale nie każdy z nas może sobie pozwolić na tak radykalny krok. Lokalne władze walczą ze smogiem sadząc coraz więcej drzew i roślin, instalując na budynkach tzw. żywe ściany zieleni, czyli ogrody wertykalne, a także namawiając mieszkańców do rezygnacji z samochodów na rzecz komunikacji miejskich i rowerów. Niestety, to wszystko nie wystarcza w walce ze szkodliwym powietrzem, które nie tylko daje się we znaki na ulicach, ale także w naszych mieszkaniach. Nie jesteśmy w stanie samodzielnie zadbać o polepszenie atmosfery naszego otoczenia, ale możemy zadbać o czystą i przyjazną atmosferę w domu dzięki urządzeniu oczyszczającym powietrze.

d1xa6dp

Ten inteligentny wynalazek potrafi samodzielnie ocenić stopień zanieczyszczenia w pomieszczeniu, a następnie uwalnia powietrze od kurzu, smogu, alergenów i szkodliwych substancji, przywracając nam komfort swobodnego oddychania. Sprzęt skutecznie radzi sobie także z dymem, zwierzęcą sierścią, nieprzyjemną wonią oraz z obecnością wirusów i bakterii. Nie musisz zaopatrywać się w kilka urządzeń, żeby utrzymać świeżą aurę w całym domu. Nowoczesne modele oczyszczaczy powietrza mają funkcję rozprowadzania powietrza, dzięki czemu jego działanie czujemy w każdym pomieszczeniu. Wybierając konkrety model, warto zwrócić uwagę na rodzaj filtrów, głośność urządzenia (to ważne szczególnie wtedy, gdy chcemy umieścić oczyszczacz w sypialni lub w pokoju dziecięcym), a także szereg przydatnych udogodnień, jak np. pogram chłodzący, funkcja aromaterapii, czy też zdalny system sterowania za pomocą aplikacji w smartfonie.

Świeżo, rześko, przyjemnie. Co potrafi jonizator i ozonator powietrza?

Na nasze zdrowie i komfort oddychania w domu wpływa negatywnie nie tylko kurz i smog, ale także sprzęty elektroniczne, których używamy każdego dnia. W jaki sposób? Otóż, urządzenia wytwarzają jony dodatnie, które z kolei przyciągają kurz, zanieczyszczenia, bakterie, wirusy i grzyby. Powietrze wypełnione jonami o ładunku dodatnim doskwiera szczególnie osobom z alergią i astmą, gdyż alergeny utrzymują się w domu przez cały czas, mimo systematycznego sprzątania i wietrzenia pomieszczeń. Jonizator skutecznie rozwiązuje ten problem, neutralizując szkodliwe jony wytwarzane nie tylko przez sprzęt AGD, ale także przez ekran telewizora, czy komputera.

d1xa6dp

Powietrze poddane jonizacji staje się czystsze, zdrowsze i bardziej rześkie – jak atmosfera po burzy lub ulewnym deszczu. Postaw go w mieszkaniu, a już po chwili poczujesz dużą różnicę. Jonizator sprawdza się szczególnie w biurach, gabinetach i pokojach dziecięcych, gdyż powietrze poddane działaniu tego urządzenia pobudza umysł do pracy, a także sprzyja kreatywnemu myśleniu i nauce.

Równie pomocny w walce zdrowy oddech jest ozonator. Ten sprzęt to nic innego jak generator ozonu – naturalnego, bezbarwnego gazu o neutralnym zapachu. Choć ozon sam w sobie jest szkodliwy, urządzenie jest w pełni bezpieczne dla zdrowia. Wystarczy na czas dezynfekcji opuścić pomieszczenie i odczekać ok. 30 minut przed ponownym wejściem.

Przy wyborze oczyszczacza zwróć uwagę na jego wydajność Adobe Stock
Przy wyborze oczyszczacza zwróć uwagę na jego wydajność Źródło: Adobe Stock

Efekt działania ozonatora również można porównać do powietrza po solidnej nawałnicy. Urządzenie odświeża atmosferę, neutralizuje przykre zapachy, zabija bakterie, grzyby i pleśnie, a także hamuje wzrost alergenów i roztoczy. Ozonator ma niewielkie gabaryty, dzięki czemu doskonale sprawdzi się nawet w małym mieszkaniu.

Za sucho, czy zbyt wilgotno? Poznaj specjalistów, którzy rozwiążą każdy z tych problemów

Suche powietrze w mieszkaniu to prawdziwe utrapienie. Problem pojawia się najczęściej zimą, w okresie grzewczym. Ciepło buchające z kaloryferów chroni dom przed zimnem, ale jednocześnie bardzo niekorzystnie wpływa na nasz układ oddechowy. Suche powietrze podrażnia śluzówkę nosa i gardła, utrudniając swobodne oddychanie. Z pomocą przychodzi elektryczny nawilżacz powietrza – urządzenie które za pomocą wyrzucanej pary przywraca odpowiedni poziom wilgoci w pomieszczeniu. Na rynku znajdziemy wiele różnych modeli nawilżaczy – od malutkich urządzeń, które zmieszczą się w każdej szafce, aż po solidny sprzęt przeznaczony do biur i mieszkań o dużym metrażu.

d1xa6dp

Zasada działania nawilżaczy w każdym przypadku jest taka sama. Przed uruchomieniem urządzenia należy napełnić pojemnik wodą, a następnie szczelnie go zamknąć, podłączyć sprzęt do prądu i nacisnąć start. Ciecz zamienia się w parę wodną, która nawilża powietrze delikatną mgiełką, ułatwiając oddychanie. Warto sięgać po ten wynalazek o każdej porze roku, gdyż doskonale sprawdza się także w upalne dni i podczas sezonowego pylenia, nawilżając drogi oddechowe i łagodząc przykre dolegliwości alergii.

Na komfort swobodnego oddychania negatywnie wpływa także powietrze przesycone wilgocią. W tym przypadku zbawienny okaże się osuszacz – urządzenie, które skutecznie pochłania nadmiar pary wodnej z otoczenia. Kiedy warto sięgnąć po takie rozwiązanie? Osuszacz zalecany jest w miejscach, gdzie wilgotność powietrza nie mieści się w zalecanej normie, czyli przekracza 60 proc. Urządzenie osuszające to dobry pomysł, jeżeli walczymy z zawilgoceniem po zalaniu mieszkania albo borykamy się ze skutkami powodzi. Taki sprzęt można także wykorzystać w piwnicy, gdzie panuje zbyt duża wilgotność powietrza.

Co ciekawe istnieją urządzenia, które łączą w sobie obie funkcje – nawilżania i osuszania powietrza. Dzięki temu możemy sprawnie optymalizować poziom wilgoci w zależności od potrzeby w danej chwili.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d1xa6dp

Podziel się opinią

Share
d1xa6dp
d1xa6dp