Trwa ładowanie...

Dzieci w ogrodzie. Aranżacja przestrzeni dla najmłodszych

Własny ogródek czy działka to doskonałe miejsce do eksploracji dla najmłodszych. Dzieci w ten sposób poznają świat i mają kontakt z naturą. Jak im to umożliwić?

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Dzieci w ogrodzie. Aranżacja przestrzeni dla najmłodszychŹródło: Shutterstock.com
d40er7v
d40er7v

Dzieci są bardzo dobrymi obserwatorami. Przez podglądanie uczą się, a ogród, jako kontakt z naturą, to wspaniałe miejsce do takiej nauki. Obserwowanie robaków, poznawanie nazw kwiatów i roślin, rwanie owoców prosto z drzew czy krzewów, to kilka z ogrodowych atrakcji.

Wiadomo, że wiek dzieci ma swoje prawa. Ogród dla niemowlaka to inna przestrzeń niż dla trzy- czy sześciolatka. Jednak w każdym przypadku ważne jest bezpieczeństwo i tą zasadą powinniśmy się kierować podczas organizowania przestrzeni w ogrodzie.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Bezpieczna przestrzeń

Przez kilka pierwszych lat życia dziecka lepiej zrezygnować z planów ogrodowych z pełnym rozmachem. Dbając o komfort najmłodszych i swój, aranżujmy ogród tak, by czuć się bezpiecznie. Unikajmy zakładania stawu lub oczka ogrodowego przynajmniej przez pierwsze lata, bo przyjemność z jego posiadania na pewno zburzy nam ciągłe pilnowanie malucha. Zamiast tego możemy postawić bezpieczną fontannę – np. w formie wody płynącej z kamienia. Unikajmy też sadzenia roślin z kolcami (takich jak róże, ostrokrzewy, berberysy, mahonie) albo sadźmy je gdzieś, gdzie dzieci nie będą biegały . Zrezygnujmy z roślin trujących i szkodliwych.

Bawmy się!

Maluchom (roczniaki i dwulatki) w zupełności wystarczy zabawa w piaskownicy. Postawmy więc piaskownicę, posadźmy trawę, a na niej połóżmy kocyk. W upalne dni przyda się mały basen z wodą, gdzie najmłodsi będą się chlapać pod opieką dorosłych. Pamiętajmy o ochronie przed słońcem – tu przyda się np. niewielki parasol ogrodowy.

d40er7v

Starsze dzieci mają już więcej potrzeb. Warto wydzielić im strefę do zabawy i eksploracji terenu.

Mały plac zabaw – z huśtawką, zjeżdżalnią i np. namiotem (tipi) – stanie się miejscem nieustannej uciechy. Placyk powinien być widoczny z okna czy tarasu, no i przede wszystkim znajdować się z dala od ulicy. Dobrze jeśli go częściowo zacienimy i osłonimy choć z dwóch stron. Nie przesadzajmy z liczbą urządzeń, bo zabawa wymaga przestrzeni. Dlatego zostawiajmy odpowiednią strefę bezpieczeństwa – bez wystających elementów. Jeśli planujemy postawić huśtawkę, zjeżdżalnię albo urządzenie służące do wspinania (fort), musimy zachować odległość nie mniejszą niż 1,5 m w każdą stronę od krawędzi elementów. W pozostałych przypadkach (piaskownica, zabawki do bujania na sprężynie, mały domek) – 1 m. Sprzęty muszą być bezpieczne i posiadać odpowiednie certyfikaty.

Tak naprawdę do szczęścia maluchom wystarczy huśtawka i piaskownica, ale im starsze dzieci, tym więcej potrzebują aktywności. Dlatego pamiętajmy o zostawieniu miejsca na inne sprzęty (np. domek do zabawy, domek na drzewie, tablica do koszykówki czy nawet miniboisko do siatkówki lub piłki nożnej). Przy tym wszystkim pamiętajmy o powierzchni – musi amortyzować upadki!

Group of young campres lying down in a tent with their hands up iStock.com
Group of young campres lying down in a tent with their hands up Źródło: iStock.com

Tajemniczy ogród

Dzieci badają naturę. Dlatego warto pomyśleć o wygospodarowaniu niewielkiej części na np. kwietną łąkę. Kilkulatki chętnie obserwują wszelkie stworzenia, zbierają i wąchają kwiatki czy pomagają w pracach ogrodowych. Jeśli podarujemy im mininarzędzia ogrodnicze i konewkę, to możemy być pewni, że zyskamy pomocników. W takim przypadku wydzielmy dziecku małą rabatę i pozwólmy mu na sadzenie i pielęgnowanie roślin i warzyw, które sobie wybierze. Samodzielnie wyhodowany pomidor, truskawki, poziomki czy przyprawy jak bazylia, mięta, oregano cieszą przecież najbardziej. Nic nie uczy lepiej niż doświadczenie!

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d40er7v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40er7v