Trwa ładowanie...
d2ikn8b

Działka o niestandardowych wymiarach. Dobieramy projekt domu

Droga do stworzenia wymarzonego domu bywa długa. Na każdym z etapów planowania i budowy można napotkać trudności związane np. z doborem projektu domu pod działkę o niestandardowych wymiarach. Jak sobie z tym radzić? Podpowiadamy, jakie projekty domów mają szansę sprawdzić się najlepiej!
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Działka o niestandardowych wymiarach. Dobieramy projekt domu
(Extradom)
d2ikn8b

Działka o niestandardowych wymiarach a projekt domu

Niezależnie od wymiarów działki, pierwszym krokiem jest sprawdzenie urbanistycznych uwarunkowań prawnych. Z dokumentów, takich jak Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego lub warunki zabudowy dotyczących Twojej działki, dowiesz się jakimi nakazami i zakazami obarczona będzie konstrukcja domu. Decyzja o warunkach zabudowy wydawana jest, jeśli na konkretnej działce nie uchwalono planu. Jednak nie tylko kwestie prawne się liczą – ważny jest również komfort Twój i domowników. Sprawdź, jak dostosować projekt pod różne wymiary działki!

Długa lub wąska działka – jak ją zagospodarować?

Długie lub wąskie działki są popularne zwłaszcza w większych miastach, gdzie ich koszt jest bardzo wysoki lub zostają one wydzielone przez właściciela na kilka mniejszych działek, które później są sprzedawane jako pojedyncze place. Działka o niestandardowych wymiarach tego typu najlepiej poradzi sobie z projektem domu w rzucie prostokątnym. Jeśli zastanawiasz się nad większym domem, wybierz projekt piętrowy lub o zaadaptowanym poddaszu. Z kolei od ustawienia budynku względem ulicy zależeć będzie głębokość części ogrodowej czy długość ścieżki prowadzącej do domu. Jeśli długim bokiem domu będzie przylegał do ulicy, ogród zlokalizowany za budynkiem będzie dość płytki. A jeśli krótszym – ścieżka będzie dłuższa.

Materiały prasowe

Działka w kształcie trapezu – czy ma same ograniczenia?

W tym przypadku najlepiej sprawdzą się projekty domów o zróżnicowanych kształtach. Mogą być one w kształcie litery L lub T. Dzięki temu nie trzeba rezygnować z wymarzonego metrażu. Co więcej taki budynek łatwo można podzielić na poszczególne strefy.

d2ikn8b

Pochyła działka, czyli życie zgodnie z naturą

Na pochyłych działkach najczęściej buduje się podpiwniczenie częściowe lub całkowite, a tym samym wykorzystuje się nietypowe kształty działki i umieszcza w nich pomieszczenia gospodarcze. Projekty domów na skarpie zazwyczaj mają prostą bryłę i dwuspadowy dach, dzięki czemu harmonijnie wkomponowują się one w otaczający krajobraz. Przed doborem projektu domu pod działkę na skarpie warto zwrócić się do geotechnika, który badając grunt, może określić prawdopodobieństwo osuwania się ziemi w przyszłości.

Materiały prasowe

Roślinność na ratunek, czyli jak działka o niestandardowych wymiarach może nabrać kształtów?

Jeśli posiadasz niewielką działkę, a za płotem mieszkają sąsiedzi, możesz zdecydować się na posadzenie bujnej roślinności, która uwypukli piękno działki i odgrodzi ją od posesji sąsiadów. Najczęściej zielonymi ścianami stają się żywopłoty, jednak możesz sięgać rośliny pnące (jak róże, hortensja pnąca, winobluszcz), które będą oplatać płot. Równie ciekawą propozycją są drzewa iglaste (np. jodła koreańska, sosna karłowata), a także drzewa liściaste, m.in. klon palmowy, jarząb pospolity czy brzoza.

Więcej gotowych projektów znajdziesz na www.extradom.pl.

d2ikn8b

Podziel się opinią

Share

d2ikn8b

d2ikn8b