Trwa ładowanie...

Dywany marokańskie - ceny, opinie, najpiękniejsze wzory, porady

Od wieków kraje kultury bliskowschodniej, jak Maroko, Turcja czy Iran (dawna Persja) specjalizują w wytwarzaniu pięknych dywanów o różnych wzorach. W związku z tym dywany marokańskie, dywany tureckie oraz dywany perskie cieszą się niesłabnącą popularnością i mają bardzo dobre opinie wśród użytkowników na całym świecie.

Share
Dywany marokańskie - ceny, opinie, najpiękniejsze wzory, poradyŹródło: Adobe Stock
d3nomt0
Materiał Partnera KB.pl

Dywany marokańskie - najważniejsze informacje

Dywany marokańskie są bardzo rozchwytywanym artykułem na rynku tekstyliów domowych. Dostępne w Polsce dywany w stylu marokańskim różnią się nieco od tych, które zakupić można na marokańskich targowiskach. Przede wszystkim różni je kolorystyka, niemniej jednak możemy zakupić także bardziej skomplikowane wzory dywanów w Polsce. Spotkać można dywany marokańskie w różnych wymiarach oraz kształtach.

To, co wyróżnia dywany pochodzące z krajów kultury islamskiej, to ciekawe wzornictwo. Święta księga muzułmanów Koran zabrania bowiem przedstawiania postaci ludzkich i zwierzęcych we wzornictwie. Przyjęły się więc w tej kulturze bogate wzory roślinne oraz geometryczne. Artyści, rzemieślnicy oraz architekci w państwach muzułmańskich dzięki temu osiągnę bardzo duże umiejętności w zakresie wykorzystania różnego rodzaju form roślinnych oraz geometrycznych i tworzenia z nich fantastyczne motywy i kształty, popularne są na przykład arabeski. Ponadto wymyślne figury geometryczne na dywanach odnoszą się również do folkloru Arabów, Muzułmanów oraz Marokańczyków. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź zebrane w tym miejscu artykuły o dywanach.

Podobnie jak dywany marokańskie, tak samo dywany tureckie oraz dywany perskie charakteryzują się bardzo ciekawymi wzorami geometrycznymi i roślinnymi. Styl marokański wykorzystuje zatem to bogate wzornictwo kultury islamskiej, tworząc bardzo ciekawe motywy ozdobne. Wśród dywanów w tym stylu wiedzie prym koniczyna marokańska, która zyskała bardzo dużą popularność na całym świecie w aranżacji wnętrz. Ta koniczynka na dywanach rodem z Maroka przypomina nieco swoim kształtem czterolistną koniczynę. Deseń ten ma zaokrąglone zewnętrzne krańce, natomiast jego krańce wewnętrzne są nieco bardziej ostre. Wzór ten jest stosunkowo prosty i dzięki temu zyskuje tak dużą popularność i można zastosować go w różnego rodzaju pomieszczeniach.

d3nomt0

Dywany w stylu marokańskim dostępne w naszym kraju nie są aż tak bogato zdobione i kolorowe, jak te, które zakupić można na targowiskach w tym kraju północo-zachodniej Afryki, niemniej jednak wciąż odznaczają się ciekawym wzornictwem i kolorystyką. Najpopularniejszym wzorem jest tu wspomniana wcześniej koniczyna marokańska, która świetnie pasuje zarówno do tradycyjnego wystroju wnętrz, jak również do stylu nowoczesnego. Klasyczne dywany w tym stylu doskonale sprawdzają się także jako dywany dla dzieci. Dobre opinie na temat dywanów marokańskich wynikają między innymi z faktu, że dają różne ciekawe możliwości aranżacji wnętrz z ich użyciem.

Unsplash.com
Źródło: Unsplash.com

Dywany marokańskie wytwarzane są zwykle z wełny. Koniczynka oraz inne wzory dywanów marokańskich to bardzo istotny motyw, równie ważna jest jednak kolorystyka takich dywanów. Mamy więc różne warianty kolorystyczne tych dywanów wełnianych. Bardzo popularne są tutaj różne odcienie szarości oraz dywany miętowe. Nie mniej jednak spotkać można także bardziej wyrazistą kolorystykę w postaci różnych odcieni czerwieni, bordo, ciemnej zieleni, jak również koloru żółtego lub złotego. Wielkość kształtu koniczyny na wzorze dywanu oraz jego kolor determinują to, w jakim stylu oraz pomieszczeniu najlepiej zastosowań dywany marokańskie.

Warto również zwrócić uwagę na to, że dywany marokańskie to nie tylko koniczyna, ale również inne ciekawe wzory, które są inspirowane oryginalnymi wyrobami pochodzącymi z północnej Afryki. Wykorzystują one oszczędnie kształty oraz kolory. Dzięki temu produkowane w tej stylistyce mogą być także dywany typu shaggy, które są popularnie nazywane włochaczami. Cechą charakterystyczną takich dywanów jest gęste włosie, które sprawia bardzo przytulne wrażenie i umożliwia chodzenie po nich na bosaka. Długie i gęste włosie takich dywanów wełnianych sprawia, że skomplikowany wzór na nich może być mało czytelny i słabo widoczny. W tym przypadku marokański styl dywanów stanowi pewne rozwiązanie takiego problemu, gdyż nieskomplikowane kształty można stosunkowo łatwo przenieść na dywany typu shaggy i prezentują na nich dobrze.

d3nomt0

Dywany marokańskie w aranżacji wnętrz

Dywany marokańskie z powodzeniem stosować można zarówno w tradycyjnej stylistyce aranżacji wnętrz, jak również w stylistyce nowoczesnej. W przypadku aranżacji tradycyjnej bardzo dobrze taki dywan sprawdzi się szczególnie jako element wyposażenia w stylu skandynawskim. Styl skandynawski charakteryzuje się swoistą oszczędnością barw oraz form. Kładzie on nacisk na elementy klasyczne z zachowaniem umiaru. W stylu skandynawskim dominuje biel oraz odcienie szarości połączone z jasnym brązem drewna oraz proste kształty połączone z klasycznymi elementami tradycyjnych mebli. Dlatego dywany marokańskie ze swoją prostotą kolorów i wzorów znakomicie sprawdzą się w takiej aranżacji wnętrz.

Jako że popularnym kolorem wśród dywanów w stylu marokańskim jest szary w różnych odcieniach oraz biały, znakomicie będzie on wyglądał na podłodze drewnianej w kolorze jasnobrązowym z parkietu lub paneli podłogowych. Już takie zestawienie spowoduje, że sama podłoga nada pomieszczeniu stylistykę skandynawską. Warto do tego zestawu dodać tradycyjne meble bogato zdobione w kolorze jasnego brązu oraz stół i krzesła z drewna w takim kolorze. Całość znakomicie uzupełnią dodatki w kolorze szarym, jak na przykład zasłony i obrusy, dobrze również, gdyby miały one także na sobie wzór marokańskiej koniczynki. Dobrze wyglądać będą także szare poduszki mające wzór takiej koniczyny. Do całości dobrze zastosować kanapy, sofy lub tapczany z jasnoszarą tapicerką.

Unsplash.com
Źródło: Unsplash.com

Dywan marokański będzie się także dobrze komponować się z tradycyjnymi meblami w stylu staropolskim. Warto w takim przypadku zastosować kolory ciepłe, na przykład czerwony, bordo lub złoty. Dywan w ciepłej kolorystyce z motywami marokańskimi będzie dobrze komponował się z zasłonami o podobnej barwie, a także z tapicerką tradycyjnych staropolskich mebli również z podobną kolorystyką. Jak można wywnioskować na przytoczonych powyżej przykładach klasyczne dywany marokańskie dają wiele możliwości ciekawego wystroju wnętrza w stylu tradycyjnym . Prostota i możliwość zastosowania różnych kolorów sprawiają, że dywany marokańskie są dobrym rozwiązaniem w tradycyjnej aranżacji wnętrz.

d3nomt0

Producenci, ceny, opinie

Na naszym rodzimym polskim rynku dostępne są dywany marokańskie różnych producentów zarówno polskich, jak również zagranicznych. Wśród producentów dywanów marokańskich największą renomą cieszą się takie firmy jak między innymi Komfort, Agora Carpet oraz Hamptons. Wybierając dywan w stylu marokańskim warto zapoznać się nie tylko z jego ceną, ale także z tym, z jakiego materiału została taki dywan wyprodukowany.

Na ceny dywanów w stylu marokańskim największy wpływ mają rozmiary takich dywanów oraz materiał z jakiego zostały one wykonane, dlatego tak ważne jest zapoznanie się z tym przy zakupie dywanu. Najwyższą jakość gwarantują dywany wełniane. Dywan marokański o wymiarach 80 cm x 150 cm to cena w granicach 89 zł, natomiast dywan posiadający wymiary 120 cm x 170 cm to koszt wynoszący 149 zł, a dywan o rozmiarach 200 cm x 300 cm to koszty osiągające 290 zł.

Dywany marokańskie to bardzo popularny w ostatnich latach rodzaj dywanów. Na popularność dywanów w stylu marokańskim wpływ mają przede wszystkim ciekawe wzornictwo rodem z krajów kultury arabskiej, które z łatwością dopasować można do pomieszczeń nowoczesnych oraz tradycyjnych, jak również ciekawa kolorystyka, którą również bez problemu możemy dopasować do każdego rodzaju pomieszczeń. Dywany marokańskie dają zatem wiele możliwości aranżacyjnych.

Materiał Partnera KB.pl

d3nomt0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3nomt0
d3nomt0