Trwa ładowanie...

Dywan w salonie: jak dopasować go do wnętrza?

Do czego należy dobierać dywan, urządzając salon? Z jakimi elementami go komponować pod względem stylu i kolorystyki? Trudno o jednoznaczny przepis, ale jest kilka ogólnych zasad, których warto się trzymać wybierając dywan do salonu.

Dywan w salonie: jak dopasować go do wnętrza?Źródło: Arentpyke.com
d38xpp8
d38xpp8

Do czego należy dobierać dywan, urządzając salon? Z jakimi elementami go komponować pod względem stylu i kolorystyki? Trudno o jednoznaczny przepis, ale jest kilka ogólnych zasad, których warto się trzymać wybierając dywan do salonu.

Generalnie można powiedzieć, że dywan stylistycznie powinien pasować do charakteru salonu. W stylowym sprawdzą się dywany o tradycyjnym wzornictwie, w nowoczesnym raczej te bliższe naszym współczesnym upodobaniom, zdobione geometrycznymi wzorami. Ale zdarza się też, że na zasadzie kontrastu w niezwykle minimalistycznym czy industrialnym otoczeniu dobrze będzie wyglądał dywan z bogatymi ornamentami, wielobarwny i zdobny.

Dywan w salonie a podłoga

Wybierając dywan, należy wziąć pod uwagę materiał wykończeniowy podłogi. Najkorzystniej wygląda kontrastowe zestawienie: na jaśniejszej podłodze dywan ciemniejszy, na ciemnej – jasny. Ponadto interesująco wypada wyraźne zróżnicowanie kolorystyczne podłogi i dywanu. Wreszcie istotne jest, czy oba elementy są jednolite, czy wzorzyste. Na podłodze w wyrazisty wzór, np. szachownicę, najlepiej prezentować się będzie dywan jednolity. Z kolei na jednolitej możesz śmiało ułożyć kobierzec o bogatym wzorze, długim włosie, nietypowej fakturze.

Dywan w salonie a meble

W bezpośrednim sąsiedztwie dywanu zazwyczaj ustawione są sofy i fotele. Dobieraj go zatem, biorąc pod uwagę te meble. Podobnie jak w wypadku podłogi najlepszy efekt osiąga się dzięki kontrastowaniu kolorów i wzorów. No, chyba że porywasz się na śmiały eksperyment i chcesz mieć wnętrze w jednolitej kolorystyce. Wtedy np. do drewnianej lakierowanej na biało podłogi dobierzmy biały dywan z długim włosiem i sofę z białym płóciennym pokrowcem – różnica faktur materiałów wzbogaci monochromatyczne zestawienie.

Dywan w salonie a dodatki

Jeśli do wnętrza wprowadzasz dywan w jednolitym, mocnym kolorze, warto tę samą barwę powtórzyć na kilku innych tekstylnych elementach, np. na zasłonach w oknie, poduchach na sofie czy niewielkich pufach. W ten sam sposób możesz też uwypuklić wybraną barwę na dywanie o kilku kolorach. Barwny akcent można także powtórzyć w innym elemencie wnętrza, np. na obrazie.

d38xpp8

Z kolei dywan o wyrazistym, przeskalowanym wzorze wymaga spokojnego, jednolitego otoczenia, tak by nic wizualnie nie konkurowało ze zdobiącym go motywem. Najlepiej, jeśli tego rodzaju dywan nie będzie zbytnio przysłonięty meblami.

Materiał powstał przy współpracy z firmą Agnella

d38xpp8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38xpp8