Dywan czy wykładzina? Jak dokonać odpowiedniego wyboru?

Choć panele czy płytki podłogowe dodają wnętrzom uroku, to i tak lubimy je przykrywać dywanami lub wykładzinami, żeby wprowadzić odrobinę ciepła i poczuć miękkość materiału pod stopami. W obu przypadkach komfort spotyka się z estetycznym wyglądem, ale pomimo tego wiele osób staje przed dylematem, czy postawić na dywan, czy wykładzinę. Dlatego spróbujemy pomóc w dokonaniu odpowiedniego wyboru.

dywan kapcie
dywan kapcie
Źródło zdjęć: © Pixabay

22.11.2022 | aktual.: 22.11.2022 13:56

Wykładzina nie tylko do biura

Kiedyś wykładziny kojarzyły się z czymś, co niezbyt dobrze wygląda. Zazwyczaj miały praktyczne zastosowania w biurach, gdzie trafiały w jednolitych kolorach. Choć przez to kojarzyły się z czymś tanim, to oczywiście modele wytrzymujące wiele lat wzmożonego ruchu wcale do najtańszych nie należały i nadal tak jest. W domach stosuje się je często w pokojach dziecięcych i sypialniach. Chronią podłogę przed zarysowaniami, tłumią dźwięki i amortyzują ewentualne upadki dziecka, a także wprowadzają przytulną atmosferę. Mogą nawet pomagać w regulowaniu wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Wreszcie zdarza się, że przykrywają niedoskonałości i są dobrym pomysłem, jeżeli podłoga jest zniszczona, a jej remont okazuje się zbyt drogi.

Wykładzina ma jeszcze taką zaletę, że jest kupowana z rolki, a więc można bardzo łatwo dobrać rozmiar do wielkości pomieszczenia i jeszcze dodatkowo dociąć ją podczas montażu. Skoro o rozkładaniu mowa, to po wstawieniu do pokoju i rozłożeniu należy zostawić ją na kilka godzin, by złapała odpowiednią temperaturę, dzięki czemu nie powstaną zagniecenia. Wbrew pozorom materiał wymaga aklimatyzacji. Później można przystąpić do docinania, a następnie przyklejenia specjalną taśmą dwustronną lub klejem.

Dywany na salony

Z dywanem sprawa wygląda nieco inaczej, ponieważ od zawsze był traktowany jako element dekoracyjny i dlatego jego miejsce jest głównie w salonach i pokojach dziennych. Jego przewaga nad wykładziną jest taka, że występuje w wielu ciekawych wzorach. Duży i jasny dywan spotęguje wrażenie przestrzeni, ale jeżeli chcecie zyskać odrobinę przytulności, to lepiej postawić na ciemne kolory. Grube lub długowłose dywany nie tylko będą przyjemne dla stóp, ale też dodadzą ciepła pomieszczeniu. Chcąc wydzielić różne strefy na dużym obszarze, również można wspomóc się dywanami. Na przykład jeden położyć przy kanapie i fotelach, a drugi w miejscu, gdzie znajduje się stół, przy którym spożywane są posiłki.

Jak dobrać odpowiedni dywan? Na przykład kanapa powinna stać całą swoją powierzchnią na dywanie i najlepiej, żeby wystawał on minimum 30 cm poza jej obrys. W przypadku stołu dywan powinien być odpowiednio większy, by pomieścić również krzesła. Przy doborze barw trzeba brać pod uwagę nie tylko oczekiwany efekt, ale także dopasowanie do reszty wystroju i do koloru ścian, przy czym nie może być zbyt kontrastujący. Barwy dywanu powinny choć w części korespondować z kolorem ścian lub zasłon. To pozwoli stworzyć harmonijną całość. Podobne zasady w kwestii kolorów obowiązują też przy wyborze wykładzin.

Źródło artykułu:WP Dom
Wybrane dla Ciebie