Dylematy przy drzwiach otwartych
Jak większość spraw także kwestię montażu drzwi należy rozpatrzyć na etapie projektu albo remontu domu czy mieszkania. Nim zdecydujesz się na drzwi otwierane do środka lub na zewnątrz, przeanalizuj wszystkie za i przeciw.
20.05.2015 12:52
Przepisowe otwarcie
Zgodnie z zasadami prawa budowlanego drzwi do łazienki, umywalni, kotłowni czy WC powinny otwierać się na zewnątrz. W domowych pomieszczeniach tego typu dopuszcza się także drzwi przesuwne lub składane. O powyższych wymogach decyduje przede wszystkim bezpieczeństwo. Taki montaż drzwi zapewnia bowiem łatwiejszy dostęp do pomieszczenia, np. w przypadku omdlenia znajdującej się w nim osoby. Łazienki, zwłaszcza w blokach, mają często niewielkie wymiary i drzwi otwierane na zewnątrz na ogół sprawdzają się również funkcjonalnie, ponieważ nie wymagają dodatkowej przestrzeni we wnętrzu.
W budynkach wielolokalowych najsurowsze normy odnoszą się do wyjść ewakuacyjnych na klatce schodowej. W tym przypadku one również ze względu na bezpieczeństwo powinny być otwierane na zewnątrz (co nie dotyczy budynków wpisanych do rejestru zabytków). Ta kwestia należy już jednak do wykonawcy. Z kolei wymianę i montaż drzwi do mieszkania w bloku we własnym zakresie najlepiej zaplanować ze skrzydłem otwieranym do środka, by nie utrudniało ono komunikacji na klatce. Jeśli jednak drzwi otwierane na zewnątrz pozostawiają dużo miejsca przed wejściem, nikt raczej nie będzie ich kwestionował.
Poza tym o montażu drzwi decydują aspekty pragmatyczne, a to oznacza, że np. w salonie czy sypialni możemy zaaranżować je według uznania.
Dokuczliwe wahanie
Wiele problemów z drzwiami powodują na ogół zmiany aranżacyjne w projekcie. Dokonując ich, należy się więc zastanowić, czy pozostawienie dotychczasowego sposobu otwierania drzwi nie spowoduje w przyszłości np. ich uderzania o siebie lub zagrożenia zepchnięcia kogoś ze schodów.
Korytarze czy pokoje przechodnie to często newralgiczne miejsca w domu. Na ogół jest tam kilka par drzwi, które powinny być rozmieszone tak, by wzajemnie się nie blokowały. Najlepszy w tej sytuacji jest montaż drzwi otwieranych do środka. Jeśli jednak aranżacja znajdujących się za nimi pomieszczeń na to nie pozwala, skrzydła należy odpowiednio od siebie oddalić i ustawić odpowiednio jako prawe lub lewe. Tę kwestię warto zgrać z włącznikami światła. Wygodniej jest, gdy skrzydło drzwi nie zasłania ich po otwarciu.
W miejscach o większym natężeniu ruchu (np. między kuchnią i jadalnią) można też zastanowić się nad montażem drzwi wahadłowych, które otwierają się na dwie strony, zgodnie z kierunkiem, z którego akurat się idzie. Funkcjonalnym rozwiązaniem może też okazać się montaż drzwi na szynach czy rozwieranych ruchem przesuwno-obrotowym ze skrzydłem odsuwanym w bok, symetrycznie wystającym po obu stronach ściany.
Dobre wejście
W przypadku drzwi zewnętrznych kluczowe znaczenie ma zwykle wielkość i wyposażenia przedpokoju. Niektórzy podkreślają, że drzwi otwierane na zewnątrz jest trudniej wyważyć. Jednak współczesne modele antywłamaniowe bez względu na sposób montażu gwarantują praktycznie takie same bezpieczeństwo. Mocno zakotwione w murach, zaopatrzone w odpowiedni zamek są trudne do sforsowania. Jeśli masz niewielki przedsionek, często wydają się jedynym słusznym rozwiązaniem i sposobem na uniknięcie ekwilibrystycznych wysiłków, by wejść do środka większą grupą.
Otwieranie drzwi wejściowych na zewnątrz może niekiedy utrudniać zalegający za nimi śnieg albo... wycieraczka. Są to jednak wyjątkowe sytuacje. Częstszym problemem są natomiast niewielkie schodki czy ganek. Wtedy osoba stojąca przed drzwiami musi niekiedy się cofnąć, by mogły one zostać w pełni otwarte. Plusem drzwi otwieranych do środka jest bez wątpienia to, że nie trzeba wychylać się na zewnątrz podczas wpuszczania gości, odbierania poczty od listonosza lub gdy po prostu nie mamy ochoty pokazywać się dzwoniącemu do drzwi sąsiadowi w piżamie. W takich sytuacjach montaż drzwi otwieranych do środka jest po prostu praktyczniejszy. Każdorazowo kwestię tę należy jednak rozpatrzyć indywidualnie, by jak najlepiej dostosować sposób otwierania drzwi do własnych potrzeb.