ŁazienkaDuża łazienka dla dwojga. Jak urządzić łazienkę?

Duża łazienka dla dwojga. Jak urządzić łazienkę?

Gdy nie mamy w domu dwóch łazienek, bez przerwy zdarzają się sytuacje zapalne, w których dwie osoby chcą skorzystać z tej jednej w tym samym czasie. Jak urządzić łazienkę, aby nie dochodziło do konfliktu potrzeb?

Duża łazienka dla dwojga. Jak urządzić łazienkę?
Źródło zdjęć: © Bagua Pracownia Architektury Wnetrz

22.02.2017 10:03

Gdy nie mamy w domu dwóch łazienek, bez przerwy zdarzają się sytuacje zapalne, w których dwie osoby chcą skorzystać z tej jednej w tym samym czasie. Jak urządzić łazienkę, aby nie dochodziło do konfliktu potrzeb?

Poranne przepychanki w łazience zna chyba każdy z nas. Podobne problemy dotyczą zresztą wieczornych wyjść, gdy w tym samym czasie pani domu musi wymodelować fryzurę, a jej partner chciałby się ogolić. Aby para mogła swobodnie i komfortowo korzystać z łazienki, konieczne jest jej odpowiednie zaaranżowanie, opierające się na znajomości indywidualnych preferencji oraz potrzeb domowników. Każdy z nas ma swoje przyzwyczajenia, które też warto wziąć pod uwagę, szykując projekt łazienki dla dwojga. Wielofunkcyjną i komfortową łazienkę dla pary można urządzić w pomieszczeniu większym niż 6 metrów kwadratowych.

Przede wszystkim dwie umywalki

Rozwiązanie, które może wydawać się przesadą i rozrzutnością, okazuje się doskonałym antidotum na konflikt podczas porannego mycia. Dwie umywalki dają zarówno jej, jak i jemu przestrzeń tylko dla siebie. Blaty pełnią funkcję półek na męskie i damskie kosmetyki oraz akcesoria. Dla spójności aranżacji obie umywalki powinny być identyczne. Nie muszą być duże, ważne jednak, by pozwalały stworzyć dwa niezależne stanowiska. Takie wyposażenie daje poza tym elegancki efekt.

Efektownym pomysłem jest montaż dwóch umywalek tego samego modelu, różniących się kolorem ceramiki - na przykład białej dla niej, a grafitowej dla niego. Należy jednak wówczas konsekwentnie powielić wybrane barwy w aranżacji łazienki. W mniejszym pomieszczeniu sprawdzi się jedna długa umywalka z dwiema bateriami. W ofercie producentów znajdziesz też modele, w których dwie misy umywalek połączon wspólnym obramowaniem.

Niezbędne dodatkowe wyposażenie

Wygodnym rozwiązaniem jest skorzystanie we wspólnej łazience z dzielonej zabudowy meblowej. Oddzielny zestaw szuflad pod każdą z umywalek będzie przeznaczony na kosmetyki damskie i męskie. Warto rozważyć umieszczenie nad strefą mycia dwóch oddzielnych luster lub jednego dużego - zajmującego całą szerokość ściany.

Pamiętaj o odpowiednim oświetleniu ułatwiającym golenie zarostu i wykonywanie makijażu. Każda strefa powinna być intensywnie rozświetlona. Niezależny obwód elektryczny należy doprowadzić do górnego oświetlenia, którego zadaniem jest doświetlenie całego pomieszczenia. Jest ono również niezbędne podczas sprzątania. Nastrojowy klimat stworzą boczne kinkiety lub LED-owe węże usytuowane przy posadzce, wokół wanny lub pod sufitem.

Wanna czy prysznic?

Przeważnie kobiety preferują długie kąpiele w wannie, a mężczyźni wolą wziąć szybki prysznic Niezależnie jednak od preferencji ze względu na komfort korzystania ze wspólnej łazienki przydadzą się w niej obie funkcje. Jeśli masz dużo miejsca, możesz zamontować podwójną wannę z funkcją hydromasażu. Przyda się także większa przestrzeń kąpielowa z deszczownicą i prysznicem. Warto wykonać wówczas odpływ w posadzce z odwodnieniem liniowym, które będzie zbierać wodę z całej jej powierzchni. To nowoczesne rozwiązanie ułatwia też sprzątanie i utrzymanie łazienki w czystości.

Sanitariaty dla wygody pary

W łazience dla dwojga sprawdzi się nie tylko WC, ale także bidet oraz pisuar. W ofercie producentów bez trudu znajdziesz kolekcje utrzymane w tej samej stylistyce. Warto umieścić je w jednej linii. Będzie to rozwiązanie wygodne ze względu na dostęp do instalacji oraz atrakcyjne pod względem estetycznym. Choć montaż pisuaru może wzbudzać kontrowersje, jest to urządzenie wygodne i higieniczne. Dostępne obecnie modele są wyjątkowo eleganckie i nie kojarzą się z publicznymi szaletami. Dodatkowo ułatwiają bezkonfliktowe korzystanie z łazienki przez oboje partnerów w tym samym momencie.

Źródło artykułu:WP Dom
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)