Drzwi zewnętrzne: na co zwracać uwagę przy zakupie? Przewodnik po drzwiach wejściowych
Zanim zdecydujesz się na konkretny model drzwi wejściowych, warto prześledzić ofertę producentów. Na solidność i wysoką jakość drzwi zewnętrznych składa się bowiem wiele zależnych od siebie elementów. Podejmując decyzję, pamiętaj, że drzwi zewnętrzne nie tylko chronią dom przed amatorami cudzego mienia, ale też stanowią barierę przed chłodem z zewnątrz.
28.10.2013 10:50
Zanim zdecydujesz się na konkretny model drzwi wejściowych, warto prześledzić ofertę producentów. Na solidność i wysoką jakość drzwi zewnętrznych składa się bowiem wiele zależnych od siebie elementów. Podejmując decyzję, pamiętaj, że drzwi zewnętrzne nie tylko chronią dom przed amatorami cudzego mienia, ale też stanowią barierę przed chłodem z zewnątrz.
Kluczowymi parametrami, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze drzwi wejściowych, są antywłamaniowość i termoizolacyjność. Korzystne wartości obu z nich oznaczają najwyższą wieloletnią ochronę domowników przed złodziejami oraz utrzymanie ciepła wewnątrz budynku.
– Antywłamaniowość określa się w sześciostopniowej skali, która informuje nas, w jakim stopniu zabezpieczyliśmy dom – tłumaczy Radosław Sołtyk-Sołtycki, przedstawiciel firmy Assa Abloy, producenta systemów zabezpieczeń budynków. – Pierwsze dwie klasy oznaczają drzwi o podwyższonej odporności na włamanie. Dopiero te o klasie 3 i 4 to drzwi antywłamaniowe – dodaje.
Stopień izolacji przed chłodem z zewnątrz określa się w trakcie specjalistycznych badań i zapisuje w formie wartości Ud. – Im niższy jest współczynnik termoizolacyjności Ud, tym skrzydło jest cieplejsze, a co za tym idzie, stanowi lepszą ochronę przed zimnem – mówi Czesław Suski z firmy CAL produkującej drzwi drewniane. – Najcieplejsze skrzydła drzwiowe na rynku mają wartość Ud mniejszą niż 0,8 W/m2K – dodaje.
Drzwi zewnętrzne odporne na włamanie
Prawidłowo zabezpieczone drzwi zewnętrzne powinny być wyposażone w dobrej jakości wielopunktowy zamek oraz specjalne rozwiązania techniczne stosowane przez producentów w konstrukcji skrzydeł. – Ciekawym rozwiązaniem chroniącym przed zakusami złodziei jest tzw. wręg francuski – mówi Czesław Suski z firmy CAL. – Jest on zaprojektowany w taki sposób, aby chronić drzwi wejściowe przed wyważeniem nawet w przypadku podcięcia zawiasów – dodaje.
Jaki zamek do drzwi zewnętrznych?
Decyzję o wyborze zamków należy podejmować z rozwagą. Można posłużyć się wsparciem sprzedawców, którzy pomogą tak skompletować dodatkowe wyposażenie skrzydła drzwi, aby zapewnić możliwie jak najlepszą ochronę domu. – Nie wszyscy wiedzą o tym, że duża liczba zamków i zabezpieczeń wcale nie jest taka dobra. Naruszają i osłabiają one konstrukcję skrzydła. Mogą również stanowić zagrożenie w przypadku konieczności szybkiej ewakuacji z mieszkania – mówi Radosław Sołtyk-Sołtycki, przedstawiciel firmy Assa Abloy.
Jaki zatem model zamka najlepiej wybrać? – Ważne, by zamek ryglował drzwi nie tylko pośrodku skrzydła, ale również w innych miejscach. Warto także zwrócić uwagę na liczbę i grubość rygli. Istotną kwestią jest sam klucz, którym będzie się otwierać zamek. Wybierajmy te o możliwie największej kombinacji kodu klucza, które dorabia się jedynie w autoryzowanych punktach serwisowych, na podstawie karty zakupu i dokumentu tożsamości – dodaje Radosław Sołtyk-Sołtycki.
Ciepłe drzwi zewnętrzne
Na określenie „ciepłe drzwi zewnętrzne” składa się zarówno odpowiednia konstrukcja skrzydła, jak i jego prawidłowy montaż. Zabezpieczenie przed chłodem zapewnia materiał termoizolacyjny wewnątrz drzwi wejściowych. Kluczowe jest także zastosowanie przez producenta odpowiednich uszczelek, które podniosą szczelność na styku skrzydła z ościeżnicą.
Nawet najlepiej zaprojektowane drzwi zewnętrzne nie będą niwelowały problemu przemarzania czy wilgoci, jeżeli nie zostaną zamontowane zgodnie ze sztuką. – Jednym z najbardziej newralgicznych miejsc montażowych jest próg drzwi – mówi Czesław Suski, ekspert firmy CAL. – Warto dopytać fachowców o proponowane przez nich rozwiązania dla ciepłego montażu podproża, chroniące przedsionek domu przed wychłodzeniem. Ich zastosowanie może się w prosty sposób przełożyć w przyszłości na obniżenie rachunków za ogrzewanie – dodaje.