Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
drzwi
10-07-2019 14:02

Drzwi wewnętrzne w nowoczesnym wydaniu

Drzwi wewnętrzne to bardzo ważny element, który podkreśla charakter, w jakim urządzono całe wnętrze. Ogromny wybór drzwi, niezliczona liczba stylów, kolorów i faktur, które w każdym sklepie rzucają się w oczy, wcale nie ułatwiają wyboru. Wiadomo, że przy podejmowaniu decyzji trzeba brać pod uwagę nie tylko wygląd drzwi. Nowoczesne drzwi wewnętrzne to także ciekawe rozwiązania konstrukcyjne, na które warto postawić.

Drzwi wewnętrzne w nowoczesnym wydaniuŹródło: Materiały prasowe
d2ak438
d2ak438

Nawet najpiękniejsze drzwi nie spełnią oczekiwań właścicieli, jeśli nie będą dobrze dobrane do wnętrza i nie będą w pełni funkcjonalne. Co z tego, że ich wygląd będzie rzeczywiście zachwycający, jeśli po otwarciu w ciasnym wnętrzu, będą nachodzić na siebie i blokować się wzajemnie. Niewłaściwie wybrane modele drzwi mogą zabierać zbyt wiele miejsca, a w skrajnych przypadkach stwarzać zagrożenie dla domowników, szczególnie gdy znajdą się w bezpośrednim sąsiedztwie wewnętrznych schodów. Każdy zakup należy zatem solidnie przemyśleć.

Montaż drzwi – czyli właściwe ościeżnice

Ościeżnice montuje się w pomieszczeniach, których ściany i podłogi zostały już wcześniej wykończone. Pierwszą czynnością, którą trzeba wykonać, jest przygotowanie otworów drzwiowych, tak aby miały one odpowiednie wymiary. W zależności od rodzaju drzwi – drzwi przylgowe lub bezprzylgowe – wymiary te będą się różnić.

Kolejnym krokiem jest dobranie odpowiedniej ościeżnicy, uwzględniając grubość ścian. Ościeżnice stałe mogą być zamontowane w ścianach o minimalnej grubości 100 mm. Często zachodzi jednak konieczność zastosowania ościeżnic regulowanych, bo te można umieścić już w ścianach o grubości 75 mm, ale też znajdą one zastosowanie tam, gdzie ściana ma aż 320 mm grubości.

d2ak438

Ościeżnice zawsze należy dobierać do charakteru pomieszczenia, a także do możliwości technicznych i to ten drugi warunek jest zdecydowanie nadrzędny. Trzeba też pamiętać, że bezpośrednio po zamontowaniu ościeżnicy nie należy przeprowadzać tak zwanych mokrych prac wykończeniowych.

Przylgowe i bezprzylgowe – czyli nowoczesne drzwi w dwóch wariantach

Drzwi przylgowe posiadają charakterystyczny kształt krawędzi bocznych oraz górnej w kształcie litery „L” zwanej „przylgą”. Mają widoczne zawiasy, ale blacha zaczepowa i zamek ukryte są właśnie pod przylgą.

Z kolei drzwi bezprzylgowe wraz z kątownikami ościeżnicy regulowanej tworzą jedną płaszczyznę, przez co odnosi się wrażenie, że drzwi schowane są w ościeżnicy i wydają się masywniejsze. Obecnie stosuje się także nowoczesne, ukryte zawiasy 3D, które umożliwiają wygodną regulację w trzech kierunkach. Na uwagę zasługują także nowoczesne zamki magnetyczne, dzięki którym można zamknąć drzwi bez naciskania klamki. Tego typu drzwi stosuje się najczęściej w pomieszczeniach urządzanych w tak modnym dziś, nowoczesnym, minimalistycznym stylu.

Drzwi pokojowe – czyli skrzydła pełne czy przeszklone

Z uwagi na budowę rozróżnia się dwa rodzaje skrzydeł drzwiowych: płytowe i ramowe. Konstrukcja tych pierwszych oparta jest na ramie najczęściej z drewna iglastego, w którą zamiennie zainstalować można wypełnienia, takie jak: plaster miodu lub płytę wiórową otworową, która znacznie wzmacnia konstrukcję. Z obu stron wierzchnią warstwę stanowią płyty HDF oklejone odpowiednimi wykończeniami – laminatami wysokopołyskowym, drewnopodobnymi lub malowane. Ramowe skrzydła drzwiowe skonstruowane są z ramiaków z płyty MDF. Pomiędzy dwa główne ramiaki (zawiasowy i z zamkiem) instalowane są tzw. łączyny. Mogą one mieć kształt prosty lub krzywoliniowy. Obie konstrukcje stosuje się zarówno w drzwiach przylgowych i bezprzylgowych, a także w drzwiach przeszklonych i pełnych.

d2ak438

Pełne skrzydła warto instalować tam, gdzie domownikom zależy na dużej prywatności, na stworzeniu idealnych warunków do pracy lub w pokojach młodzieżowych, w których ważna jest izolacja akustyczna. Drzwi przeszklone idealnie nadają się do pokojów dziennych i salonów oraz wszędzie tam, gdzie dzięki szklanym powierzchniom będą przepuszczać światło, doświetlając chociażby ciemnie przedpokoje.

Przeglądając oferty sklepów, łatwo zauważyć, że uznani producenci drzwi tacy jak firma DRE proponują naprawdę ciekawe rozwiązania, które doskonale wpisują się nie tylko w nowoczesne trendy we wnętrzarstwie. Bez problemu dobrać można drzwi do pomieszczeń urządzanych w ponadczasowym, klasycznym stylu, a także w bardziej wyrafinowanym, wiktoriańskim charakterze.

d2ak438
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ak438