Drzwi wewnętrzne w harmonii z podłogą i oknami

Wybór drzwi wewnętrznych nie ogranicza się wyłącznie do ich stylu. Aby dobrze komponowały się z aranżacją wnętrza, należy przede wszystkim dopasować je do podłogi lub okien. Zdradzamy, na czym polega ta sztuka.

Drzwi wewnętrzne w harmonii z podłogą i oknami
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

21.06.2018 | aktual.: 23.06.2018 08:14

Drzwi wewnętrzne: pierwsza selekcja

Wśród drzwi wewnętrznych dostępnych w wielu szerokościach i wysokościach (również niestandardowych) najpopularniejsze są jednoskrzydłowe. Jednak w wiekowych kamienicach wspaniale prezentują się stylizowane, np. francuskie drzwi z przeszkleniami, a w nowoczesnych domach proste, kieszeniowe drzwi wewnętrzne wsuwające się w ścianę. Wybór wzorów i materiałów jest ogromny. Producenci oferują też rozwiązania nieszablonowe, np. drzwi z nadrukami motywów roślinnych, geometrycznych czy z fotografii.

Drzwi wewnętrzne w mieszkaniu i domu powinny pasować do siebie nawzajem. Nie muszą być one identyczne – wybór różnych może wprowadzić do aranżacji wnętrz ciekawy, eklektyczny klimat. Jednak drzwi wewnętrzne zawsze powinno coś łączyć, np. framuga w tym samym kolorze czy jednakowe klamki. Może to też być podobne przeszklenie, np. matowe czy witrażowe.

Punkt zaczepienia dla drzwi wewnętrznych

Jeśli masz już ustaloną ogólną stylistykę, wybierz materiał i kolor drzwi wewnętrznych. Aby to zrobić właściwie, należy znaleźć punkt zaczepienia. Może to być podłoga, stolarka okienna albo oba te elementy. Takie zgranie pozwala łatwo osiągnąć estetyczną spójność aranżacji wnętrz.

Jeśli podłoga czy ramy okien są drewniane, można dobrać do nich drzwi wewnętrzne z tego samego materiału. Mogą być wykonane z jasnego drewna, jak brzoza, jawor, jesion, klon czy avodire, lub z jego ciemnych gatunków – orzech, merbau, wenge czy lapacho. Dobiera się je ton w ton lub stosując zasadę kontrastu. Jeśli zdecydujesz się na drugą opcję, wybierz listwy przypodłogowe w kolorze drzwi lub podłogi. W tej sytuacji lepiej nie wprowadzać trzeciego koloru, chyba że będzie to np. neutralna biel.

Jeżeli chcesz dopasować drzwi wewnętrzne tylko do stolarki okiennej, pamiętaj, że rama widziana pod światło wydaje się nieco ciemniejsza. Można oszukać jednak wzrok, decydując się w przypadku drzwi na drewno ton ciemniejsze, o podobnym usłojeniu co stolarka okienna. Kolor drzwi wewnętrznych, podłogi i ram okien powinien być jednak utrzymany w tej samej tonacji – ciepłej lub zimniej, tzn. w drewnie o żółtym lub szarym odcieniu. Zanim pokryjesz drzwi drewniane olejem lub lakierem, przetestuj go na ich niewielkim fragmencie (np. na boku od strony futryny). Może się bowiem okazać, że pod wpływem działania preparatu drzwi zmieniły odcień.

Kolor drzwi taki sam jak parkietu i ram okien robi eleganckie wrażenie, zwłaszcza jeśli są to nasycone brązowe lub prawie czarne gatunki drewna. Pamiętaj jednak, że ciemne i masywne skrzydła drzwi w niewielkich pomieszczeniach przytłaczają, optycznie zmniejszając wnętrze.

Bezpieczny kolor drzwi wewnętrznych

Do drewnianej podłogi pasują też drzwi białe. Są polecane szczególnie wtedy, gdy rysunek usłojenia podłogi jest bardzo wyrazisty (np. zebrano). Jeśli jednak biel przy ciemnej podłodze staje się zbyt oślepiająca, można wybrać drzwi wewnętrzne malowane na mniej kontrastową barwę.

Podobnie jest z fornirem – pokryte nim drzwi czy panele na podłogę można dobrać na zasadzie podobieństwa lub kontrastu. Do paneli i płytek na ogół najłatwiej dopasować drzwi w bieli. Ten kolor zresztą nietrudno zgrać z oknami, których ramy przeważają właśnie w tej barwie. Białe wykończenia drzwi i okien zapewniają aranżacji wnętrz efekt czystości i świeżości. Co prawda biel można stosować do tworzenia nowych definicji kontrastu, jednak w przypadku duetu stolarki okiennej i drzwiowej warto wybrać takie same odcienie.

Niewidzialne drzwi wewnętrzne

Jeśli próby dobrania drzwi wewnętrznych do stolarki okiennej lub podłogi nie przynoszą satysfakcjonującego efektu, najlepszym rozwiązaniem dla aranżacji wnętrz jest je ukryć. Idealnie wtopione w ścianę nie wymagają dopasowania. Drzwi można uczynić niewidzialnymi, wykonując je w całości ze szkła albo pokrywając takimi samymi panelami fornirowanymi czy drewnianymi co ścianę. Niektóre modele można wykańczać farbą czy tapetami, a nawet płytkami. Innym rozwiązaniem są drzwi lustrzane. Dzięki otwieraniu poprzez delikatny nacisk ich obecności nie zdradzają nawet klamki.

Wybrane dla Ciebie