Drzwi wewnętrzne. Płaskie czy modułowe - plusy i minusy obu rozwiązań

Wydawałoby się, że drzwi wewnętrzne to po prostu drzwi. Wystarczy wybrać ich materiał i kolor oraz wiedzieć, czy mają być prawe, czy lewe. Jednak po zgłębieniu tematu okazuje się, że to nie wszystko i że warto wiedzieć jak są zbudowane. Pod tym względem możemy podzielić je na płaskie i modułowe. Ale co to właściwie oznacza?

Drzwi wewnętrzne. Płaskie czy modułowe - plusy i minusy obu rozwiązań
Źródło zdjęć: © pexels

03.01.2018 | aktual.: 03.01.2018 15:25

Modułowa tradycja

Skrzydła płaskie i modułowe to typy drzwi wewnętrznych, cieszące się w Polsce największą popularnością. Szczególnie lubiane są te modułowe (ramowe), nawiązują bowiem do tradycyjnych, ciężkich skrzydeł od dawna stosowanych w naszych domach. Konstrukcja drzwi tego typu to dwa pionowe ramiaki oraz poprzeczki: górna i dolna. Mogą być wypełnione zróżnicowanej grubości płycinami albo szybami. Wszystkie elementy konstrukcji montuje się razem, co zapewnia drzwiom wyjątkową stabilność i wytrzymałość.

Lekkość w płaszczyźnie

Konstrukcja drzwi płaskich wygląda na lżejszą niż modułowych, nie oznacza to jednak braku stabilności. Ramiak tego typu skrzydła jest wykonany z płyty MDF albo klejonki. Natomiast wypełnienie stanowi popularny stabilizacyjny plaster miodu, ale możemy też zdecydować się na płytę wiórowo-otworową. I rama, i wypełnienie obustronnie okleja się płytą HDF, a następnie okleiną dekoracyjną. W przeciwieństwie do drzwi modułowych wypełnienie jest montowane przy użyciu listew przyszybowych.

Konstrukcja drzwi – możliwości wzornicze

Pod względem liczby wzorów wygrywają drzwi modułowe. Niemal bez ograniczeń możemy w nich stosować detale dekoracyjne, ze względu na ich montaż razem z pozostałymi elementami konstrukcji. Jeśli więc zależy nam na bardziej wyszukanym charakterze drzwi wewnętrznych, zdecydujmy się właśnie na ten model.

Z kolei drzwi płaskie mają nowocześniejszy wygląd, nadają przestrzeni lekkość i doskonale sprawdzają się w każdym wnętrzu (i wróżnych zastosowaniach, także dalekich od tradycji). Ich możliwości dekoracyjne są jednak dużo mniejsze.

Cenowy dylemat

Jeśli nie chcemy, aby drzwi wewnętrzne mocno nadszarpnęły nasz budżet, zdecydujmy się na drzwi płaskie, które należą do grupy najbardziej ekonomicznych na rynku. Okazuje się, że są często wybierane przez tych, którzy wyposażają swoje pierwsze mieszkanie. To świetne rozwiązanie też dla osób, lubiących często zmieniać wystrój w domu. Drzwi wewnętrzne potrafią wykreować charakter wnętrza, więc jeśli chcemy coś szybko zmienić w aranżacji, płaskie modele będą w sam raz dla nas. Drzwi modułowe są od nich droższe, ale należą do średniej półki cenowej. Oznacza to, że wydamy na nie mniej niż na skrzydła fornirowane albo szklane.

Cechy wspólne

Oba rodzaje drzwi wewnętrznych, modułowe i płaskie, wyróżniają się dobrą jakością, trwałością i bezpieczeństwem użytkowania. Są dostępne w różnych wersjach, choć przewagę mają w tym przypadku wzory modułowe. Oba typy możemy bez problemu dopasować do aranżacji wnętrza, podkreślając jego nowoczesny lub tradycyjny charakter.

drzwidrzwi wewnętrznedrzwi wewnętrzne i schody
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)