Trwa ładowanie...

Drzwi od środka, czyli ich konstrukcja i wypełnienie. Zobacz, na co musisz zwrócić uwagę

Wybierając drzwi do domu czy mieszkania często zwracamy uwagę na ich wygląd. Równie ważna jest jednak ich konstrukcja i materiał, z którego są wykonane. Podpowiadamy, co kryje się w środku drzwi i na co zwrócić uwagę, aby zakup był przemyślany i trafiony.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Drzwi od środka, czyli ich konstrukcja i wypełnienie. Zobacz, na co musisz zwrócić uwagęŹródło: WP.PL
d4hiw1y

Drzwi płycinowe czy płytowe?
Wyróżniamy dwa rodzaje konstrukcji drzwi wewnętrznych: płycinową oraz płytową. Podstawowym elementem konstrukcji płycinowej, zwanej też ramiakową, są pionowe i poziome ramiaki o wielowarstwowej konstrukcji drewnianej. Posiadają one lepsze parametry techniczne niż jeden lity fragment drewna, co zwiększa odporność na odkształcenia i w znacznym stopniu zapobiega wypaczaniu się drzwi. Pomiędzy ramiakami pionowymi i poziomymi, które tworzą trwałą i stabilną konstrukcję skrzydeł, montowane są płyciny lub szyby. Z kolei konstrukcja płytowa oparta jest na ramie wykonanej z klejonki drewna iglastego. Jest ona jednak niewidoczna dla użytkownika, bo z zewnątrz drzwi są obustronnie obłożone płytą MDF. Nieodłącznym elementem w tego typu konstrukcji jest też odpowiednio dobrany materiał wypełniający drzwi.

Wypełnienie
Wybierając drzwi do mieszkania, warto skoncentrować się na tym, co powinny mieć w środku. Ze względu na budowę drzwi ramiakowych, w których wszystkie elementy: ramiaki, płyciny czy szyby łączy się jak puzzle, nie dobiera się do nich wypełnienia. Natomiast w skrzydłach płytowych, które składane są jak sandwich, wybór wypełnienia jest niezwykle istotny. Używa się go dla podniesienia parametrów akustycznych oraz do stabilizacji skrzydła. W zależności od materiału, z którego zostało wykonane może również pełnić inne funkcje np. przeciwpożarowe i antywłamaniowe.

białe drzwi Materiały prasowe
białe drzwi Źródło: Materiały prasowe, fot: Porta

Dostępnych jest kilka rodzajów wypełnienia. W drzwiach płytowych najczęstszym i najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest kartonowy, stabilizujący wkład. Dzięki specyficznemu ułożeniu, w tzw. plaster miodu, jest to sztywne i bardzo stabilne wypełnienie, które dodatkowo znacznie redukuje ciężar skrzydła. Kolejną opcją jest wypełnienie płytą wiórową otworową lub płytą wiórową pełną. Są one wykonane ze specjalnie przygotowanych, sprasowanych wiórów drzewnych przy użyciu ciśnienia i wysokiej temperatury. W przypadku płyty otworowej wycinane są otwory, co pozwala zmniejszyć ciężar wypełnienia przy jednoczesnym zachowaniu parametrów stabilizujących. Zdecydowanym atutem obu tych rozwiązań jest dobra izolacja dźwiękowa, dlatego sprawdzą się one w sypialni bądź w gabinecie, czyli w pomieszczeniach, gdzie szczególnie ceni się ciszę i spokój.

Możliwe jest również wypełnienie pełną płytą wiórową w wersji ognioodpornej, co stosuje się w produkcji drzwi technicznych, przeciwpożarowych. Na dłużej zatrzymują rozprzestrzeniający się ogień i są często stosowane w hotelach lub biurowcach. Do użytku domowego w zupełności wystarczy wypełnienie typu plaster miodu czy płyta wiórowa otworowa.

Decydując się na zakup drzwi warto zaplanować budżet w taki sposób, aby zainwestować nie tylko w odpowiedni model i pokrycie, ale też wypełnienie. Z zewnątrz będą one wyglądały tak samo, jednak to właśnie dzięki temu, co znajduje się w środku, zapewnią np. większe wyciszenie w wybranych pomieszczeniach.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d4hiw1y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4hiw1y