Trwa ładowanie...
Materiał Partnera
drzwi
11-08-2017 16:52

Drzwi – najważniejszy mebel w mieszkaniu

Drzwi wejściowe są istotne ze względu na bezpieczeństwo, zapewnienie ciszy oraz ocieplenie mieszkania. Z kolei drzwi wewnętrzne mają bezpośredni wpływ na komfort domowników i funkcjonalność całego mieszkania. Źle dobrane nie będą się prezentowały tak, jak powinny, mogą też utrudniać przejście oraz wejście do różnych pomieszczeń. Jak wybrać drzwi wewnętrzne?

Drzwi – najważniejszy mebel w mieszkaniuŹródło: PORTA
d3oed0r
d3oed0r

Po pierwsze: przeczytaj, jak odróżnić drzwi prawe od lewych. Ma to bezpośredni wpływ na funkcjonalność każdych drzwi, a ich odpowiedni dobór zdecydowanie pozytywnie wpłynie na wystrój i ogólne wrażenie aranżacji całego domu.

Drzwi lewe to takie, za których klamkę łapiemy lewą ręką, a zawiasy znajdują się po lewej stronie. Z prawymi jest odwrotnie, czyli łapiemy za nie prawą ręką i po prawej stronie znajdziemy zawiasy. Przy aranżacji mieszkania należy pamiętać o pozostawieniu wolnego miejsca, aby drzwi swobodnie się otwierały i nie utrudniały przejścia pomiędzy pokojami ani nie obijały się o ściany czy meble.

Wentylacja pomieszczeń takich jak kuchnia czy łazienka jest niezwykle istotna, dlatego warto wybrać drzwi z otworami wentylacyjnymi lub podciąć je o 1–3 cm, aby stworzyć naturalną szczelinę ułatwiającą prawidłowy przepływ powietrza.

Należy także przeanalizować, czy lepiej sprawdzą się drzwi pełne, czy przeszklone. Drzwi pełne lub częściowo przeszklone sprawdzą się w takich pomieszczeniach, jak sypialnia albo łazienka. Zapewni to należytą intymność oraz komfort każdemu z domowników. Drzwi do garderoby, kuchni albo na taras mogą być całkowicie przeszklone – ich dodatkowym atutem będzie naturalne doświetlenie pomieszczeń w mieszkaniu, co świetnie sprawdza się przede wszystkim na małej przestrzeni.

d3oed0r

Drzwi przesuwne, łamane czy uchylne?

Drzwi uchylne to najpopularniejszy i najczęściej wybierany rodzaj drzwi. Dzielimy je na jednoskrzydłowe lub dwuskrzydłowe. Jednoskrzydłowe są dostępne na rynku w następujących wymiarach: 60, 70, 80, 90, 100 i 110 cm. Dwuskrzydłowe mają szerokość 120, 140 lub 160 cm. W dużych lub wysokich pomieszczeniach okażą się strzałem w dziesiątkę i zrobią niesamowite wrażenie.

Jeśli chodzi o drzwi przesuwne, ich największą zaletą jest oszczędność miejsca, ponieważ w tym wypadku nie ma potrzeby pozostawiania wolnego promienia umożliwiającego ich swobodne otwarcie.

Drzwi łamane w jednym miejscu lub harmonijkowe to natomiast opcja pośrednia pomiędzy modelami uchylnymi i przesuwnymi. To najmniej popularne rozwiązanie z dostępnych na rynku.

Ostatni krok: kolor

Drzwi mają duży wpływ na wystrój całego mieszkania. Jeśli będą zbyt duże, ciemne i ciężkie, mogą przytłoczyć i zmniejszyć optycznie wnętrze. Nie jest to korzystne szczególnie w przypadku małych mieszkań i kawalerek.

d3oed0r

Wówczas drzwi powinny być delikatne i najlepiej jasne – lepiej odbiją światło, a także nie będą na sobie skupiać całej uwagi.
Wybierając kolor drzwi, powinniśmy kierować się przede wszystkim kolorem podłóg, okien i/lub ścian. Sprawi to wrażenie ogólnego uporządkowania i będzie spójne z całym mieszkaniem.

Jednak nie zawsze ta reguła się sprawdza – jeśli nasze mieszkanie jest dość jednolite i brak w nim jaskrawych kolorów, nieco bardziej krzykliwe drzwi świetnie ożywią całą aranżację i dodadzą jej ”pazura”.

Oferta drzwi wewnętrznych PORTA pozwala na dobór drzwi, które nie tylko będą idealnie współgrały z wystrojem mieszkania, lecz także w pełni funkcjonalne i należycie spełnią swoją rolę.

d3oed0r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3oed0r