Trwa ładowanie...
ddjfxal

Drzwi do pokoju - pełne czy przeszklone?

Głównym zadaniem drzwi wewnętrznych jest dzielenie i zamykanie przestrzeni, ale służą one również do jej łączenia i otwierania. W zależności od tego, jakie ich funkcje uznasz za dominujące, wybierz do pokoju drzwi pełne lub przeszklone.
Podziel się
Na wybór pełnych lub przeszklonych drzwi ma wpływ wiele czynników
Na wybór pełnych lub przeszklonych drzwi ma wpływ wiele czynników (Shutterstock)
ddjfxal

Wybieramy drzwi do pokoju

Bogactwo zarówno modeli pełnych, jak i przeszklonych sprawia, że nietrudno jest znaleźć drzwi odpowiednie do funkcji wnętrza, a jednocześnie spełniające wygórowane oczekiwania estetyczne. Rodzaj dobranych drzwi może być również spowodowany charakterem wnętrza. Jednak niezależnie od tego, jaką funkcję pełni pomieszczenie, pamiętaj, że drzwi są jednocześnie widoczne w obu przestrzeniach, które oddzielają. Decydujący wpływ na rodzaj drzwi powinno mieć to, które wnętrze odgrywa rolę dominującą. I tak jeśli oddzielasz hol od salonu, najważniejsza jest reprezentacyjna funkcja salonu i to do niej powinny być dopasowane drzwi. Najczęściej wybierane są w tym wypadku przeszklone modele dwuskrzydłowe. Mogą być wyposażone w świetliki lub naświetla, których zadaniem jest doświetlenie wnętrza, a także podkreślenie otwartego charakteru pomieszczenia.

Drzwi pełne – strażnicy intymności

Jeśli pomieszczenie wymaga wyciszenia lub izolacji przed niepożądanym wzrokiem czy chłodem, zdecyduj się na montaż drzwi pełnych. Najskuteczniej taką funkcję pełnią drzwi skrzydłowe i rozwieralne. Tam, gdzie ważne są właściwości izolacyjne, warto zastosować wypełnienie z płyty wiórowej.

Dodatkową barierę dla dokuczliwych dźwięków lub chłodu stworzy odpowiednia powłoka drzwi, czyli płycina. Może być ona wykonana z płyt HDF i MDF, które są malowane lub lakierowane, drzwi wewnętrzne mogą być również pokryte folią z PCW, która jest bardzo odporna na uszkodzenia mechaniczne i wilgoć. Skuteczną ochronę dadzą także drzwi z płycinami z płyty MDF pokryte laminatem, które są przy tym bardzo trwałe, gdyż doskonale znoszą urazy mechaniczne, jednak nie można ich odnowić.

Można też wybrać drzwi z drewna - klejonego warstwowo, które się nie paczy. Drzwi wewnętrzne pełne najczęściej pozostają zamknięte. Warto je zamontować między wiatrołapem a holem, gdzie skutecznie zatrzymują chłód wdzierający się do domu po otwarciu drzwi zewnętrznych. Zamontowane między kuchnią a holem lub pokojem nie dopuszczają do rozchodzenia się zapachów kuchennych. Prowadzące do pokoju nastolatka są barierą dla głośnej muzyki. Drzwi pełne oddzielają również strefy domu: nocną od dziennej, suchą od mokrej, gospodarczą od mieszkalnej. Są też stosowane w pomieszczeniach o charakterze intymnym i prywatnym, takich jak w rodzinna łazienka, sypialnia małżeńska czy gabinet, w którym zależy nam na zachowaniu ciszy.

Drzwi przeszklone – na miarę potrzeb

Coraz chętniej sięga się po drzwi do pokoju z przeszkleniami. Ich uniwersalność i znaczne poszerzenie możliwości użycia stało się możliwe dzięki różnorodnym wymiarom zastosowanych przeszkleń, poczynając od niewielkich tafli szkła w postaci choćby wąskich pasków lub malutkich kwadratów, skończywszy na dużych przeszkleniach ujętych w delikatne ramy lub solidne zawiasy. Równie duży jest wybór szklanych wypełnień. Mogą być one wykonane na przykład ze szkła mrożonego lub ornamentowego.

Rodzaj i miejsce przeszklenia najlepiej dopasować do konkretnego pomieszczenia. Drzwi z przeszkleniem ujętym w kwadratową ramę lub z wąskimi przeszkleniami w górnej części skrzydła stosuje się często w łazienkach bez okien, gdzie dodatkowo pełnią funkcję doświetlenia wnętrza światłem dziennym. Są mniej narażone na stłuczenie, dlatego sprawdzą się również w pokojach dziecięcych. Do wnętrz, gdzie względy bezpieczeństwa są drugorzędne, można wybrać drzwi z przeszklonymi otworami umieszczonymi na różnej wysokości i o różnych kształtach. Poczynając od tradycyjnych ze szprosami, kończąc na nowoczesnych z przeszkleniami w kształcie regularnych figur geometrycznych albo fantazyjnych wzorów.

Drzwi z dużymi taflami szkła są barierą w komunikacji, ale umożliwiają wgląd do wnętrza. Najlepiej więc, gdy za nimi rozciąga się ładny widok. W jednoprzestrzennym wnętrzu szklane drzwi pozwalają stworzyć aneksy: do pracy, jedzenia, sportowy, biblioteczny. Przeszklone drzwi warto zastosować w domu lub mieszkaniu z amfiladą. To kompozycja wnętrz oparta na osi widokowej – pomieszczenia następujące po sobie według tej zasady są połączone szlakiem zamkniętym jednym widokiem.

Fot. PIU Design, Invado

ddjfxal

Podziel się opinią

Share
ddjfxal
ddjfxal