Trwa ładowanie...

Drzwi do pokoju - pełne czy przeszklone?

Głównym zadaniem drzwi wewnętrznych jest dzielenie i zamykanie przestrzeni, ale służą one również do jej łączenia i otwierania. W zależności od tego, jakie ich funkcje uznasz za dominujące, wybierz do pokoju drzwi pełne lub przeszklone.

Drzwi do pokoju - pełne czy przeszklone?Źródło: Shutterstock
d3z6e2h
d3z6e2h

Wybieramy drzwi do pokoju

Bogactwo zarówno modeli pełnych, jak i przeszklonych sprawia, że nietrudno jest znaleźć drzwi odpowiednie do funkcji wnętrza, a jednocześnie spełniające wygórowane oczekiwania estetyczne. Rodzaj dobranych drzwi może być również spowodowany charakterem wnętrza. Jednak niezależnie od tego, jaką funkcję pełni pomieszczenie, pamiętaj, że drzwi są jednocześnie widoczne w obu przestrzeniach, które oddzielają. Decydujący wpływ na rodzaj drzwi powinno mieć to, które wnętrze odgrywa rolę dominującą. I tak jeśli oddzielasz hol od salonu, najważniejsza jest reprezentacyjna funkcja salonu i to do niej powinny być dopasowane drzwi. Najczęściej wybierane są w tym wypadku przeszklone modele dwuskrzydłowe. Mogą być wyposażone w świetliki lub naświetla, których zadaniem jest doświetlenie wnętrza, a także podkreślenie otwartego charakteru pomieszczenia.

Drzwi pełne – strażnicy intymności

Jeśli pomieszczenie wymaga wyciszenia lub izolacji przed niepożądanym wzrokiem czy chłodem, zdecyduj się na montaż drzwi pełnych. Najskuteczniej taką funkcję pełnią drzwi skrzydłowe i rozwieralne. Tam, gdzie ważne są właściwości izolacyjne, warto zastosować wypełnienie z płyty wiórowej.

Dodatkową barierę dla dokuczliwych dźwięków lub chłodu stworzy odpowiednia powłoka drzwi, czyli płycina. Może być ona wykonana z płyt HDF i MDF, które są malowane lub lakierowane, drzwi wewnętrzne mogą być również pokryte folią z PCW, która jest bardzo odporna na uszkodzenia mechaniczne i wilgoć. Skuteczną ochronę dadzą także drzwi z płycinami z płyty MDF pokryte laminatem, które są przy tym bardzo trwałe, gdyż doskonale znoszą urazy mechaniczne, jednak nie można ich odnowić.

Można też wybrać drzwi z drewna - klejonego warstwowo, które się nie paczy. Drzwi wewnętrzne pełne najczęściej pozostają zamknięte. Warto je zamontować między wiatrołapem a holem, gdzie skutecznie zatrzymują chłód wdzierający się do domu po otwarciu drzwi zewnętrznych. Zamontowane między kuchnią a holem lub pokojem nie dopuszczają do rozchodzenia się zapachów kuchennych. Prowadzące do pokoju nastolatka są barierą dla głośnej muzyki. Drzwi pełne oddzielają również strefy domu: nocną od dziennej, suchą od mokrej, gospodarczą od mieszkalnej. Są też stosowane w pomieszczeniach o charakterze intymnym i prywatnym, takich jak w rodzinna łazienka, sypialnia małżeńska czy gabinet, w którym zależy nam na zachowaniu ciszy.

Drzwi przeszklone – na miarę potrzeb

Coraz chętniej sięga się po drzwi do pokoju z przeszkleniami. Ich uniwersalność i znaczne poszerzenie możliwości użycia stało się możliwe dzięki różnorodnym wymiarom zastosowanych przeszkleń, poczynając od niewielkich tafli szkła w postaci choćby wąskich pasków lub malutkich kwadratów, skończywszy na dużych przeszkleniach ujętych w delikatne ramy lub solidne zawiasy. Równie duży jest wybór szklanych wypełnień. Mogą być one wykonane na przykład ze szkła mrożonego lub ornamentowego.

Rodzaj i miejsce przeszklenia najlepiej dopasować do konkretnego pomieszczenia. Drzwi z przeszkleniem ujętym w kwadratową ramę lub z wąskimi przeszkleniami w górnej części skrzydła stosuje się często w łazienkach bez okien, gdzie dodatkowo pełnią funkcję doświetlenia wnętrza światłem dziennym. Są mniej narażone na stłuczenie, dlatego sprawdzą się również w pokojach dziecięcych. Do wnętrz, gdzie względy bezpieczeństwa są drugorzędne, można wybrać drzwi z przeszklonymi otworami umieszczonymi na różnej wysokości i o różnych kształtach. Poczynając od tradycyjnych ze szprosami, kończąc na nowoczesnych z przeszkleniami w kształcie regularnych figur geometrycznych albo fantazyjnych wzorów.

Drzwi z dużymi taflami szkła są barierą w komunikacji, ale umożliwiają wgląd do wnętrza. Najlepiej więc, gdy za nimi rozciąga się ładny widok. W jednoprzestrzennym wnętrzu szklane drzwi pozwalają stworzyć aneksy: do pracy, jedzenia, sportowy, biblioteczny. Przeszklone drzwi warto zastosować w domu lub mieszkaniu z amfiladą. To kompozycja wnętrz oparta na osi widokowej – pomieszczenia następujące po sobie według tej zasady są połączone szlakiem zamkniętym jednym widokiem.

Fot. PIU Design, Invado

d3z6e2h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3z6e2h