Drzwi balkonowe bez barier: zalety i wady niskiego progu

Próg drzwi balkonowych często staje się przeszkodą dla dzieci oraz osób poruszających się na wózkach. Jest jednak na to sposób - drzwi bezprogowe zwiększają poczucie bezpieczeństwa domowników i umożliwiają bezproblemowe wyjście na taras. Zobacz, co wyróżnia drzwi z niskim progiem, czym się różnią od drzwi bezprogowych.

Drzwi balkonowe bez barier: zalety i wady niskiego progu
Źródło zdjęć: © Weberhaus

Próg drzwi balkonowych często staje się przeszkodą dla dzieci oraz osób poruszających się na wózkach. Jest jednak na to sposób - drzwi bezprogowe zwiększają poczucie bezpieczeństwa domowników i umożliwiają bezproblemowe wyjście na taras. Zobacz, co wyróżnia drzwi z niskim progiem, czym się różnią od drzwi bezprogowych.

Nowoczesne drzwi balkonowe mogą być przyjazne dla wszystkich domowników, producenci bowiem mają w ofercie drzwi z niskim progiem, a także bezprogowe. Czym się różnią, jakie mają zalety i czy w ich przypadku można mówić również o wadach?

Drzwi balkonowe z niskim progiem

Niski próg zgodnie z normą DIN 18030 nie może być wyższy niż 20 mm. Ta wysokość spełnia również wymogi budownictwa bez barier. Niskie progi wykonywane są najczęściej z aluminium lub PCW i mogą być stosowane w drzwiach balkonowych rozwieralnych, przesuwnych oraz przesuwno-rozwieralnych.

Niski próg ma chroniącą przed utratą ciepła dodatkową termoizolację. W przypadku PCW profil progu ma zwiększoną liczbę komór, co daje lepszy współczynnik przenikania ciepła, a progi aluminiowe w tym celu wyposażone są w dodatkową wkładkę termoizolacyjną.

Drzwi balkonowe bez progu

Drzwi bezprogowe to nic innego jak sprytne rozwiązanie, które pozwala schować dolną część ramy w warstwach posadzki, jest więc ona niewidoczna. Widoczne najczęściej są jedynie ich uszczelki. Bezprogowe mogą być drzwi unośno-przesuwne, czyli takie, które w trakcie użytkowania lekko się unoszą, a podczas zamykania się opuszczają, aby jak najlepiej przylegać do uszczelek.

Plusy niskiego progu

Drzwi z niskim progiem albo takie, które nie mają go wcale, są dużo wygodniejsze w użytkowaniu od drzwi z wysokim, na przykład 7-centymetrowym progiem. Takie drzwi balkonowe wyglądają też dużo korzystniej od swych tradycyjnych odpowiedników.

Minusy niskiego progu

Niestety drzwi niskoprogowe czy bezprogowe mają też swoje minusy. Przede wszystkim trudniej jest zapewnić takiej stolarce równie wysokie parametry jak w przypadku drzwi tradycyjnych, głównie w zakresie korzystnego współczynnika przenikania ciepła. W przypadku drzwi z niskim progiem jest to dodatkowo utrudnione na styku skrzydła z ramą - czyli w miejscu newralgicznym. Również mniejszy przekrój ościeżnicy wpływa na pogorszenie współczynnika przenikania ciepła.

Kolejnym negatywnym aspektem drzwi balkonowych z niskim progiem jest ich praco- oraz czasochłonny montaż. Łatwo jest popełnić błąd, którego następstwem może być nieszczelność, a zatem utrata ciepła z wnętrza.

Dużo trudniej jest również utrzymać czystość w okolicy drzwi balkonowych z niskim progiem, ponieważ taki próg stanowi barierę nie tylko dla użytkowników, ale również dla zanieczyszczeń, które łatwiej i w większej ilości dostają się do wnętrza. Trzeba też uważniej dbać o to, aby na balkonie czy tarasie w okolicy drzwi nie zalegała zimą warstwa śniegu.

Wybierając drzwi nisko- lub bezprogowe, trzeba przede wszystkim wiedzieć, że będą kosztować kilkaset, a nawet tysiąc złotych więcej od tradycyjnych odpowiedników z wysokim progiem.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)