Trwa ładowanie...
d3qcbza

Drzwi antywłamaniowe nie muszą źle wyglądać. Zobacz, jak połączyć styl z bezpieczeństwem

Każdy z nas chce, by jego dom czy mieszkanie było dobrze zabezpieczone, co zapewnić mogą dobrej jakości drzwi antywłamaniowe. Zobacz, jaki model warto wybrać i na co zwrócić uwagę jeszcze przed zakupem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szczegóły, które wpływają na bezpieczeństwo mieszkania
Szczegóły, które wpływają na bezpieczeństwo mieszkania (Shutterstock.com)
d3qcbza

Antywłamaniowość - na czym polega?
Aby właściwie zabezpieczyć dom czy mieszkanie przed włamaniem, warto zainwestować w solidne drzwi wejściowe posiadające certyfikowane rozwiązania antywłamaniowe. W zależności od klasy antywłamaniowości przez określony czas uniemożliwią one sforsowanie skrzydeł i dostanie się do środka. By stanowiły skuteczną zaporę przed niechcianymi gośćmi, potrzebne są jednak nie tylko skrzydła wysokiej jakości, ale też odpowiednie okucia, zamki, ościeżnica, wkładki i szyldy. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wybierając je do swoich czterech kątów.

Budowa skrzydła
Antywłamaniowość drzwi określają klasy RC (od 1 do 4), na które wpływa kilka czynników - jednym z nich jest odpowiednia budowa skrzydeł. Ich konstrukcja może być np. stalowa, ale na rynku są też drzwi o konstrukcji drewnianej. Wówczas dla wzmocnienia całości stosowane są stalowe elementy. Dla przykładu, antywłamaniowe drzwi mogą był wypełnione stalowymi prętami oraz płytą wiórową, a ich poszycie może stanowić płyta dwuwarstwowa wykonana z blachy aluminiowej i HDF-u. Z kolei inny rodzaj drzwi mogą od wewnątrz wypełniać ułożone warstwowo pełne płyty wiórowe. Ich wzmocnieniem jest stalowa blacha aluminiowa umieszczona pod okładzinami z HDF-u.
W niektórych drzwiach zewnętrznych dla ozdoby stosuje się przeszklenia. W przypadku skrzydeł antywłamaniowych nie są to jednak zwykłe szyby, ponieważ tak jak drzwi posiadają klasę antywłamaniowości. Takie rozwiązanie wprowadza do wnętrza także estetykę i ciekawe wzornictwo.

Shutterstock.com

Ościeżnica i okucia drzwiowe
Dla bezpieczeństwa drzwi znaczenie mają nie tylko skrzydła, ale też ościeżnica oraz okucia, czyli zawiasy i zamki. Tylko tak zintegrowany zestaw może być uznany za przeciwwłamaniowy w danej klasie. Ościeżnica, najlepiej stalowa z metalowym progiem, powinna być wyposażona w gniazda na bolce ryglujące w jej górnej i dolnej części. Okucia w postaci zawiasów muszą skutecznie odpierać próby wyrwania lub wyważenia ciężkich, antywłamaniowych drzwi. Z tego względu skrzydła zawiesza się na trzech, a nie dwóch zawiasach. Umieszcza się przy nich także bolce, które chowają się w gniazdach ościeżnicy. Ważnym elementem okuć są też zamki. Drzwi przeciwwłamaniowe powinny być wyposażone w dwa zamki lub jeden zamek wielopunktowy. Zamek wpuszczany, czyli montowany bezpośrednio w skrzydle na etapie produkcji drzwi, to zazwyczaj zamek główny. Częstym rozwiązaniem jest zastosowanie zamka z antywłamaniową wkładką patentową, pozwalającą otwierać i ryglować drzwi za pomocą klucza. Na rynku dostępne są też zamki nawierzchniowe oparte na zasuwie, łańcuchu i ryglach.

Bezpieczne dodatki
Warto wyposażyć drzwi w akcesoria, które nie tylko są praktyczne, ale jednocześnie podwyższają bezpieczeństwo domowników. Podstawowym elementem będzie klamka z trzecią klasą bezpieczeństwa, np. model z szyldem antywłamaniowym. Dodatkową ochronę zapewni też sztywny łańcuch, który blokuje drzwi przed ich pełnym otwarciem. Innym zabezpieczeniem może być tradycyjny wizjer optyczny lub jego nowsza wersja z kamerą o szerokim kącie widzenia. Umieszcza się ją po zewnętrznej stronie drzwi, natomiast ekran znajduje się od wewnątrz. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest to, że kamera na podczerwień umożliwia monitorowanie także po ciemku. Kolejną opcją są kontaktrony stosowane jako element alarmowy, które uruchamiają syreny w razie niepowołanego otwarcia drzwi lub nieprawidłowej pozycji rygli. Dla podwyższenia efektywności kontaktrony można zintegrować z domowym systemem alarmowym.

Shutterstock.com

Ochrona nie tylko przed włamaniem
Bezpieczne drzwi to jednak coś więcej niż ochrona przed włamaniem. Niektóre modele drzwi wysokiej jakości oprócz tego, że posiadają certyfikowane rozwiązania antywłamaniowe, są również dymoszczelne i ognioodporne. Zawdzięczają to specjalnej uszczelce na obrzeżach skrzydła, która puchnie pod wpływem wysokiej temperatury, dzięki czemu powstrzymują rozprzestrzenianie się ognia przez 30 minut.

Dobry Montaż
Niezwykle istotny w kontekście prawidłowego funkcjonowania drzwi, a co za tym idzie zachowania wymogów odpowiednich dla danej klasy antywłamaniowości, jest ich prawidłowa instalacja, którą warto zostawić wykwalifikowanym specjalistom. Ościeżnica powinna być przymocowana do ściany w taki sposób, aby uniemożliwić jej wyrwanie. Z kolei skrzydło musi być wyregulowane, tzn. bez szczeliny pomiędzy nim, a ościeżnicą, co mogłoby umożliwić jego podważenie.

d3qcbza

Podziel się opinią

Share

d3qcbza

d3qcbza