Drzewko szczęścia, czyli grubosz. Jak go pielęgnować i dlaczego warto mieć w domu drzewko szczęścia?

Drzewko szczęścia, czyli grubosz jajowaty, to sukulent pochodzący z Południowej Afryki, chętnie uprawiany jako roślina doniczkowa. Pielęgnacja grubosza nie jest skomplikowana, ale warto wiedzieć, jak ją podlewać i nawozić. Jakie właściwości prozdrowotne ma drzewko szczęścia? Jak należy odpowiednio pielęgnować grubosza?

Drzewko szczęścia można z powodzeniem uprawiać w domu.
Drzewko szczęścia można z powodzeniem uprawiać w domu.
Źródło zdjęć: © Getty Images
jwrobel

02.06.2020 13:37

Drzewko szczęścia - co to jest?

Drzewko szczęścia, czyli grubosz, to sukulent pochodzący z gorących, suchych obszarów Afryki Południowej. W warunkach naturalnych osiąga nawet do 2 metrów wysokości, chociaż rośnie tylko kilka centymetrów w ciągu roku. Jest lubiany jako roślina doniczkowa, ponieważ nie ma dużych wymagań i stanowi ładną ozdobę mieszkania. W warunkach domowych osiąga maksymalnie 1 metr wysokości. Roślina ma gruby, zdrewniały pień i mięsiste liście o intensywnie zielonej barwie.

Drzewko szczęścia - odmiany

Odmian grubosza, czyli drzewka szczęścia, jest naprawdę wiele. Co ciekawe stanowią one dosyć zróżnicowaną grupę, liście niektórych są drobniutkie i okrągłe, innych sporo większe i podłużne. Wszystkie łączy jedno – chętnie są hodowane w domach jako drzewka przynoszące szczęście, czy też jako "drzewka pieniężne", a także jako świetna roślina nadająca się do przycinania i formowania w celu uzyskania drzewka typu bonsai.

Drzewko szczęścia - jakie ma właściwości?

Oprócz tego, że drzewko szczęścia jest doskonałą zieloną ozdobą mieszkania, przypisuje się mu pewne dobroczynne właściwości. Według niektórych grubosz poprawia samopoczucie i sprawia, że jesteśmy bardziej spokojni. Praktyki feng shui mówią, że osoby zamknięte w sobie dzięki obecności drzewka szczęścia mogą łatwiej się otworzyć. Niezależnie od tego, czy chcemy wierzyć starożytnym przekonaniom, nie da się dyskutować z faktami naukowymi: grubosz pochłania dwutlenek węgla z powietrza i emituje tlen. Poza tym, dzięki specyficznym liściom pokrytym woskiem, drzewko szczęścia wpływa na poprawę jakości powietrza poprzez pochłanianie toksycznych związków lotnych.

Drzewko szczęścia - jak pielęgnować?

Wymagania tej rośliny nie są duże, jednak należy jej zapewnić odpowiednie warunki do wzrostu:

Nasłonecznienie, temperatura – gdzie postawić drzewko szczęścia?

Ze względu na klimat swojego pochodzenia, drzewko szczęścia dobrze czuje się w wysokich temperaturach i wymaga dużej ilości światła. Może stać nawet na południowym parapecie, ponieważ bardzo dobrze znosi bezpośrednie nasłonecznienie. Przy niedostatecznym nasłonecznieniu sukulent traci kolor, a jego liście zmieniają kształt. W ciągu dnia optymalna temperatura dla drzewka szczęścia to około 20 – 22°C, w nocy temperatura może spadać do 10°C. Duże amplitudy temperatur między dniem a nocą stymulują wzrost rośliny. W sezonie grzewczym roślina nie powinna jednak stać w pobliżu kaloryfera.

Ziemia – jakie podłoże dla grubosza?

Drzewko szczęścia należy sadzić w luźnym podłożu. Najlepiej sprawdzi się mieszanka przeznaczona dla sukulentów połączona z gruboziarnistym piaskiem. Na dnie doniczki należy umieścić drenaż z małych kamieni lub z keramzytu.

Grubosz jajowaty – jak nawozić?

Dostarczanie drzewku szczęścia nawozu jest koniecznością, inaczej liście staną się matowe i zaczną żółknieć. W okresie od wiosny do jesieni należy nawozić drzewko raz w miesiącu, podczas podlewania.

Drzewko szczęścia - jak przesadzać

Drzewka szczęścia nie należy przesadzać częściej niż raz na dwa-trzy lata. Znakiem, że roślinę należy przenieść do większej doniczki są korzenie wystające z otworów doniczki. Najlepiej przesadzać drzewko na wiosnę, chociaż można to zrobić również o innej porze roku. W trakcie przesadzania warto delikatnie poobcinać korzenie, ale nie należy ucinać więcej niż 1-2 cm.

Drzewko szczęścia - jak rozmnażać?

Grubosza jajowatego można rozmnażać na dwa sposoby:

  • Rozmnażanie z liści - żeby rozmnożyć drzewko tą metodą należy wybrać kilka ładnych, zdrowych liści i umieścić je w podłożu o dużej wilgotności. Wysoką wilgotność należy utrzymywać przez cały okres ukorzeniania rośliny. Roślina jest z pewnością ukorzeniona, gdy na krawędziach posadzonych listków zaczną się rozwijać młode korzenie i małe listki.
  • Rozmnażanie z sadzonek pędowych - do rozmnażania z pędów konieczne jest odcięcie z rośliny fragmentów młodych pędów. Z pędów usuwa się dolne liście i odkłada do momentu, aż miejsce odcięcia wyschnie. Tak przygotowane pędy sadzi się w wilgotnym podłożu, najlepiej z torfu i piasku.

Drzewko szczęścia - jakie są najczęstsze choroby grubosza?

Drzewko szczęścia jest rośliną, która sprawia bardzo mało problemów i w przypadku właściwej pielęgnacji praktycznie nie choruje. Najczęściej jest atakowane przez choroby grzybowe, takie jak mączniak. Choroba jest spowodowana nieodpowiednim podlewaniem, a dokładniej, moczeniem liści w trakcie podlewania rośliny.

Choroby grzybowe mogą być również spowodowane nawożeniem w okresie zimowym. W przypadku, gdy roślina zostanie zaatakowana przez mączniaka, na młodych pędach i liściach występuje biały nalot, a młode liście deformują się. Zwalczanie mączniaka opiera się na regularnych opryskach. Czasami na pędach pojawiają się wypukłe, brązowe tarczki, natomiast na liściach występuje lepka maź. Takie objawy oznaczają, że roślina została zaatakowana przez miseczniki. Owady należy usunąć z drzewka mechanicznie, najlepiej za pomocą szczoteczki i wacika nasączonego wodą z mydłem.

Źródło artykułu:WP Dom
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)