Drewniana podłoga pod lupą. Czym się różnią poszczególne klasy desek podłogowych?

Wygląd drewnianej podłogi jest uzależniony nie tylko od koloru czy gatunku drewna, ale także od jego selekcji. Wyjaśniamy, co oznaczają enigmatyczne nazwy Select, Natur, Rustic czy Country umieszczane na deskach podłogowych. Od tego zależy, jak będzie wyglądać twoja podłoga z drewna.

Drewniana podłoga pod lupą. Czym się różnią poszczególne klasy desek podłogowych?
Źródło zdjęć: © Nobifloor

23.10.2013 12:49

Wygląd drewnianej podłogi jest uzależniony nie tylko od koloru czy gatunku drewna, ale także od jego selekcji. Wyjaśniamy, co oznaczają enigmatyczne nazwy Select, Natur, Rustic czy Country umieszczane na deskach podłogowych. Od tego zależy, jak będzie wyglądać twoja podłoga z drewna.

Drewno jako materiał naturalny, w przeciwieństwie do paneli, których dekor jest powtarzalny, nie ma jednorodnego wyglądu. Deski drewniane - zarówno lite, jak i warstwowe - mogą różnić się wizualnie nawet w obrębie jednego gatunku czy partii.

Drewniana podłoga - skąd różnice w wybarwieniu?

– Kupując podłogę drewnianą, należy liczyć się z faktem, że będziemy mieć do czynienia z materiałem naturalnym, który różni się kolorystycznie w zależności od poszczególnych desek, partii towaru oraz sposobu wykończenia – mówi Tomasz Mielcarek, doradca klienta w poznańskim salonie podłogowym direct floor. – Oglądając podłogę na wzorniku w salonie, wybieramy jej klimat, charakter i barwę, ale zawsze istnieje możliwość wystąpienia różnic kolorystycznych pomiędzy wzornikiem a całością zamówionej podłogi.

Decydując się na podłogę drewnianą, należy zatem spodziewać się pewnych różnic w strukturze i kolorze drewna. Aby zminimalizować efekt różnorodności poszczególnych desek, producenci podłóg drewnianych zaczęli je grupować tworząc tzw. selekcje.

Selekcje drewna – co to takiego?

Selekcja drewna to ustalony sposób grupowania desek według ich właściwości wizualnych. Taki podział ułatwia producentowi dostarczenie podłogi zgodnej z oczekiwaniami i wyborem klienta. Inwestor natomiast ma możliwość zdecydować, która z klas najbardziej mu odpowiada.

Selekcja drewna dotyczy tylko jego wyglądu, nie wpływa na jakość podłogi, ale często znajduje odzwierciedlenie w jej wartości. Różnice cenowe wynoszą ok. 20-30%, czyli zazwyczaj 30-50 zł netto za mkw. - Im mniej sęków, bielu i różnic kolorystycznych ma podłoga, tym wyższa jest jej cena. Zależność ta jest zrozumiała, ponieważ surowca wizualnie prawie doskonałego jest zdecydowanie mniej, a jego wyselekcjonowanie wymaga więcej pracy – tłumaczy Tomasz Mielcarek z direct floor.

Selekcji drewna nie należy mylić z jego jakością. Produkty rustykalne (z widocznymi sękami, o zmiennej kolorystyce) mają po prostu inne cechy niż te z pozostałych klas i wbrew pozorom są często poszukiwane przez klientów ceniących naturalny wygląd podłogi. Niemal każdy producent precyzuje własne selekcje w obrębie swoich produktów. Marki działające na międzynarodowym rynku starają się jednak nie używać skomplikowanych nazw, dzięki czemu można się łatwo domyślić, co oznaczają podstawowe selekcje desek: Select, Natur, Rustic oraz Country.

Drewniana podłoga: co oznacza Select?

Select to najbardziej prestiżowa selekcja drewna. W tej grupie znajdują się wyłącznie deski o idealnie jednolitym kolorze, bez sęków i wyraźnych różnic kolorystycznych. Podłoga wykonana z desek Select będzie mieć jednolity wygląd na całej powierzchni oraz regularny, łagodny rysunek słojów. Jest to najwyższa selekcja drewna, co uwidacznia się w jej stosunkowo wysokiej cenie.

Drewniana podłoga: co oznacza Natur?

Selekcja Natur jest mniej restrykcyjna niż Select. Obejmuje deski z niewielkimi sękami i minimalnymi różnicami kolorystycznymi, bez bieli oraz przebarwień. Podłoga z tej selekcji sprawia wrażenie bardzo naturalnej, widoczne są niewielkie różnice między poszczególnymi deskami, wygląda to jednak ciekawie i oryginalnie. Drewniana podłoga: co oznacza Rustic?

Rustic to selekcja, w której deski mają ograniczone rozmiarowo sęki oraz wypełnione pęknięcia. Dopuszczalna jest także biel. Selekcja drewna Rustic doskonale wpasowuje si­­­­ę we wnętrza rustykalne lub urządzone w stylu vintage. Może także ciekawie przełamywać minimalistyczne aranżacje, stanowiąc najbardziej wyrazisty element wnętrza.

Drewniana podłoga: co oznacza Country?

W skład selekcji Country wchodzi zróżnicowane kolorystycznie drewno. Deski Country mają też wiele sęków o nieograniczonej wielkości. Zdarzają się wypełnione pęknięcia na ich końcach. Dopuszczalne są przebarwienia, a różnica w kolorystyce pojedynczych desek jest widoczna gołym okiem.

Starzenie się drewnianej podłogi

Kupując podłogę drewnianą, należy mieć na uwadze, że większość gatunków drewna z czasem delikatnie ciemnieje, przez co zmienia swój wygląd. Mówi się jednak, że drewno z wiekiem nabiera wyrazistości, a jego ponadczasowy charakter widoczny jest w niezwykłej trwałości i niepowtarzalnej umiejętności budowania ciepłego nastroju w pomieszczeniu.

- Szlachetność podłogi drewnianej polega także na tym, że starzeje się ona z klasą. Powiedziałbym, że raczej dojrzewa i nabiera z czasem charakteru, niż niszczeje – podsumowuje Tomasz Mielcarek – Drewno nie jest tak odporne na uszkodzenia jak materiały sztuczne, ale oferuje naturalny, indywidualny i niepowtarzalny klimat, ciepło i piękny wygląd przez lata.

Źródło artykułu:Informacja prasowa
Komentarze (0)