Trwa ładowanie...
Informacja prasowa

Drewniana podłoga do poprawki: renowacja parkietu

To w salonie spędzamy najwięcej czasu, przyjmujemy gości, bawimy się z dziećmi. Jego intensywne użytkowanie wpływa jednak negatywnie na wygląd drewnianej podłogi. Jak przywrócić zniszczonej podłodze dawny blask? Na czym polega renowacja parkietu i jak ją samodzielnie wykonać?

Share
Drewniana podłoga do poprawki: renowacja parkietu
Źródło: Domalux
d1is64k

To w salonie spędzamy najwięcej czasu, przyjmujemy gości, bawimy się z dziećmi. Jego intensywne użytkowanie wpływa jednak negatywnie na wygląd drewnianej podłogi. Jak przywrócić zniszczonej podłodze dawny blask? Na czym polega renowacja parkietu i jak ją samodzielnie wykonać?

Drewniana podłoga jest szczególnie narażone na zarysowania, ścieranie czy ślady obuwia, ale także na działanie szkodliwych czynników chemicznych, jak alkohol i środki myjące – wymaga więc nie tylko systematycznej i starannej konserwacji, ale także renowacji. Często wydaje się nam, że renowacja parkietu wymaga pomocy profesjonalistów, jednak dzięki zastosowaniu odpowiednich preparatów z powodzeniem można ją wykonać samodzielnie. Specjaliści marki Domalux podpowiadają, jak właściwie przeprowadzić renowację drewnianej podłogi w salonie.

1. Renowacja parkietu: cyklinowanie

Powierzchnię przeznaczoną do renowacji należy wycyklinować. Jeżeli jest ona mocno zużyta i po cyklinowaniu nadal widoczne są na niej ubytki, należy je zaszpachlować, a następnie drobnoziarnistym papierem ściernym wykonać szlifowanie końcowe. Po cyklinowaniu i szlifowaniu drewnianą podłogę bardzo dokładnie oczyść z kurzu oraz pyłu. Kilka godzin po zakończeniu prac cykliniarskich i szlifierskich, kiedy wszystkie nieczystości opadną na powierzchnię, staranne ją odkurz, przetrzyj mopem oraz ściereczkami antystatycznymi.

d1is64k

2. Renowacja parkietu: zabezpieczenie powierzchni

Salon przed lakierowaniem powinien być uszczelniony i zabezpieczony przed dostawaniem się do niego nieczystości. Szczególnie niekorzystne są przeciągi, które mogą nanosić drobne zabrudzenia z sąsiednich pomieszczeń. Należy także pamiętać, że optymalne warunki do przeprowadzania prac lakierniczych to 15-25°C i wilgotność w granicach 45-65%.

3. Renowacja parkietu: wybór lakieru

Lakier wybiera się w zależności od przeznaczenia oraz efektu estetycznego, który chcesz osiągnąć. Tradycyjne lakiery oparte są na rozpuszczalnikach, ale coraz większą popularnością zaczynają cieszyć się także lakiery wodorozcieńczalne (np. Domalux Professional Poliuretan Aqua 2S). Oba produkty dostępne są w wersji połysk bądź półmat, co gwarantuje bogate możliwości aranżacyjne dostosowane do rodzaju i przeznaczenia pomieszczenia, a także koloru drewna podłogowego.

4. Renowacja parkietu: nakładanie preparatu

Lakier przed użyciem musi być bardzo dokładnie wymieszany. Produkty w wersji połysk miesza się energicznie, wstrząsając szczelnie zamkniętym pojemnikiem przez 60 sek. W przypadku lakierów półmatowych zawarty w nich materiał matujący w naturalnym procesie osiada na dnie pojemnika. W celu jego wzruszenia na początku należy użyć czystego i gładkiego narzędzia, np. listewki. Takie działania zapobiegną nierównomiernemu połyskowi podłogi. Mieszanie należy powtarzać także w trakcie lakierowania. Podłogę lakierujemy wałkiem lub pędzlem (miejsca trudniej dostępne). Nakłada się 2-3 warstwy lakieru, pamiętając, że między kolejnymi warstwami trzeba zachować zalecane przez producenta odstępy czasowe. Polakierowana powierzchnia może być eksploatowana już po 3 dniach, lecz pełną wytrzymałość uzyskuje po tygodniu.

5. Renowacja parkietu: aby efekt pozostał na długo

Tak odnowiona drewniana podłoga wymaga odpowiedniej regularnej konserwacji i pielęgnacji. Po lakierowaniu parkiet należy oczyszczać na sucho i mokro. Odkurzając i przecierając podłogę mopem z miękką końcówką przeznaczoną do zbierania kurzu, usuniesz z niej ziarna piasku i drobne zanieczyszczenia. Natomiast dzięki myciu podłogi wodą z dodatkiem dedykowanego środka (preparatu czyszczącego lub pielęgnacyjnego do lakierowanych podłóg) osiągniesz ostateczny, zamierzony efekt.

d1is64k

Podziel się opinią

Share
d1is64k
d1is64k