Trwa ładowanie...

Drewniana podłoga: deski, parkiet czy panele drewniane? Jakie gatunki drewna na podłogę?

Drewniana podłoga będzie zawsze elegancka dzięki naturalnemu pięknu. Wybierając drewnianą podłogę, warto wiedzieć, jakie właściwości kryje dany gatunek drewna, a także czy lepiej sprawdzą się deski podłogowe, parkiet, czy drewniane panele.

Drewniana podłoga: deski, parkiet czy panele drewniane? Jakie gatunki drewna na podłogę?Źródło: Nobifloor
d2z9kxw
d2z9kxw

Drewniana podłoga będzie zawsze elegancka dzięki naturalnemu pięknu. Wybierając drewnianą podłogę, warto wiedzieć, jakie właściwości kryje dany gatunek drewna, a także czy lepiej sprawdzą się deski podłogowe, parkiet, czy drewniane panele.

W zależności od tego, czy na drewnianą podłogę wybierzesz drewno w formie desek, parkietu, mozaiki, czy paneli drewnianych, efekt wpłynie na estetykę całego wnętrza. Nie każdy gatunek drewna sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. To parametry drewna w największej mierze wpływają na jego przeznaczenie.

Typy drewnianych podłóg: deski, parkiet, mozaika, drewniane panele

W zależności od upodobań i potrzeb możesz zdecydować się na drewnianą posadzkę w różnej formie. Jedno z rozwiązań to podłoga z desek. Do wyboru są długie lub krótkie deski podłogowe o różnej szerokości. Ich grubość może wynosić od 1,4 do 3 cm. Duże deski sprawdzą się w obszernych wnętrzach, na małych i skomplikowanych architektonicznie przestrzeniach nie będą dobrym rozwiązaniem. Zawsze układa się je prostopadle do linii okien, w przeciwnym razie efekt będzie mało atrakcyjny.

W mniej przestronnych wnętrzach sprawdzą się drobniejsze deski podłogowe oraz parkiet lub mozaika. Łatwiej nimi wyłożyć trudne przestrzenie i zakamarki, dają więcej możliwości docięcia i estetycznego dopasowania. Parkiet standardowo ma grubość około 2 cm, natomiast mozaika jest najcieńsza, gdyż ma jedynie 8 mm. Parametr ten ma znaczenie, gdyż wpływa na trwałość drewnianej podłogi, która dzięki możliwości cyklinowania jest produktem odnawialnym.

Po przyklejeniu drewniana podłoga wymaga zaimpregnowania i odpowiedniego zabezpieczenia. Te czynności zbędne są przy zastosowaniu drewnianych paneli podłogowych. Są to gotowe produkty wielowarstwowe. Są pokryte fabrycznie utwardzanym promieniami UV lakierem lub głęboko olejowane. Taka posadzka powstaje dużo szybciej i od razu jest zabezpieczona przed potencjalnym uszkodzeniem powierzchniowym. Jako produkt drewniany również może być poddana cyklinowaniu.

d2z9kxw

Gatunki dobre na drewnianą podłogę

Wśród rodzimych gatunków drewna znajdują się takie, które nadają się na podłogi często i intensywnie uczęszczane. Zaliczamy do nich twarde drewno dębowe, jesionowe i modrzewiowe. Dobrze też sprawdzają się rzadko wybierane gatunki, takie jak jawor, czereśnia, akacja czy klon. Do miękkich surowców należą sosna, świerk i jodła. Podłoga z ich drewna będzie mniej odporna, dlatego warto ją zastosować w sypialni i miejscach mniej intensywnie eksploatowanych. Przewagą tego typu drewnianych podłóg jest ich niższa cena.

Niezwykle trwałe, odporne na ścieranie, uszkodzenia oraz zarysowania są gatunki drewna egzotycznego. Dodatkowym walorem jest ich oryginalny wygląd oraz odporność na wilgoć. Na podłogi stosuje się m.in. drewno merbau, tek, iroko, jatoba i lapacho.

Wybierając drewnianą podłogę, warto zwrócić uwagę na klasę drewna. Im jest ona wyższa, tym trwalsza będzie podłoga i proporcjonalnie rósł będzie jej koszt. Klasa pierwsza daje najwyższą wytrzymałość i świadczy o braku przebarwień, sęków i innych niedoskonałości.

Dobrze ułożone drewno wysokiej jakości będzie tworzyło trwałą posadzkę i choć nie jest to rozwiązanie najtańsze, odwdzięczy się użytkownikom, a nawet ich następnym pokoleniom.

d2z9kxw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2z9kxw