Dopieszczamy balkon. Stwórz dobre miejsce do relaksu i pracy
Balkon mimo ograniczonej powierzchni musi zaspokajać szereg potrzeb – zwłaszcza teraz, kiedy czasem służy nam też jako miejsce od pracy i zastępuje dalekie, rodzinne spacery. Aby ta niewielka przestrzeń była funkcjonalna i ładna, trzeba się często mocno natrudzić, ale efekt jest wart tego wysiłku.
20.04.2020 | aktual.: 20.04.2020 10:25
Salon na balkonie w wersji XS
Przy odrobinie wysiłku nawet mały balkon może być funkcjonalny i ładny. Wykorzystaj każdy centymetr kwadratowy przestrzeni, a najmniejszy balkonik w bloku stanie się obiektem zazdrości sąsiadów. Składane meble balkonowe można szybko rozstawić, lub schować, praktyczne uchwyty na skrzynki z kwiatami warto zamontować tak, aby rośliny wisiały na zewnątrz barierki. Praktyczne kwietniki można zawiesić na ścianie, dzięki czemu nie będą zajmowały cennego miejsca na posadzce. Sprawdzą się też małe, balkonowe regały. Ustawimy na nich balkonowe rośliny, ale nie tylko: to dobre miejsce także na dekoracje, świece, ozdobne balkony, a w razie potrzeby także dodatkowy stolik, na który odstawimy napój.
Balkonowe biuro
Dobra pogoda skłania niektórych z nas, aby domowe biuro przenieść na balkon, zwłaszcza jeśli chcemy spędzić nieco czasu na słońcu lub kiedy budynek jest usytuowany w pobliżu zielonych terenów, lub parków. Aby móc pracować na balkonie, niezbędna będzie możliwość podłączenia komputera do źródła zasilania. W starszym budownictwie nie zawsze wyprowadzone są na zewnątrz gniazdka elektryczne. W takim przypadku niezbędny będzie przedłużasz, który podłączymy wewnątrz. Stolik do pracy na balkonie i kawowy stoliczek na kilka drobiazgów to dwa różne typy mebla. Niski stolik pod filiżankę kawy ma wysokość około 60 cm i nie nadaje się do pracy przy laptopie przez dłuższy czas, lepiej natomiast sprawdzi się model zakładany na poręcz lub montowany do ściany.
Nasłonecznienie balkonu to jego ważna cecha, kiedy chcemy posiedzieć w ciepłych promieniach słońca. Jednak nadmiar słońca na wysuniętym balkonie może też przeszkadzać. Praktyczne parasole montowane do barierki lub markizy dadzą cień i osłonią przed przelotnym deszczem.
Prywatność na balkonie – co nam się przyda?
Balkon bywa jedyną namiastką ogrodu w mieście. Często zależy nam na ty, aby móc tam odetchnąć. Przeciętny, polski balkon to raptem 2 lub 3 metry kwadratowe, czyli niewiele, ale i taka mała przestrzeń zadowoli nas, jeśli rozsądnie ją zagospodarujemy i zadbamy o prywatność. Parasole balkonowe to sprytne produkty, których kąt nachylenia możemy wygodnie regulować. Barierkę osłonią praktyczne i tanie maty z tworzywa, a namiastkę ścian zapewnią nam panele osłonowe, na których tle dobrze wyglądają rośliny wiszące lub pnące.
Mała przestrzeń w wielkim stylu
Funkcjonalne kryteria zostały spełnione? Czas na upiększanie. Niektórzy cenią w wyposażeniu balkonów trwałość i łatwą pielęgnację, dlatego częstym wyborem są lekkie, tanie i praktyczne meble: stolik i kilka krzeseł. Jeśli zależy nam na tym, aby nasz balkon miał swój styl, warto udekorować go tak, jak lubimy. Przytulności nadadzą mu różnego rodzaju poduszki i koce, ale też maty bambusowe lub trzcinowe, które można przymocować do barierki lub położyć na posadzce. Dekoracyjne lampki zewnętrzne stworzą oryginalny klimat do wieczornego relaksu, tak samo, jak lampiony stojące, wiszące i do postawienia na półkach. Nawet niewielki balkon może zmieścić krzesło lub mały leżak i kilka roślin.
Brak miejsca skłania nas często do kreatywnego wykorzystania różnych mebli i przedmiotów. Na balkonie XS sprawdzą się meble "2 w 1", jak np. skrzynie balkonowe, na których można usiąść i w których schowamy np. doniczki. Ten sam mebel może też posłużyć za namiastkę stolika, przy którym usiądziemy na miękkich pufach. Kiedy siedziska nie będą już potrzebne, schowamy je do skrzyni.
W tekście umieszczone zostały boksy promocyjne naszych Partnerów