Trwa ładowanie...

Domy szkieletowe - niedrogi, energooszczędny dom w kilka miesięcy

Domy szkieletowe - niedrogi, energooszczędny dom w kilka miesięcyŹródło: Domy drewniane www.dom-m.makaoz.pl
d3jkitx
d3jkitx
Wybór technologii, w której powstanie dom, nie jest oczywisty. Najpopularniejsza technologia murowana nie zawsze okazuje się najlepsza. Przyjrzyjmy się domom szkieletowym, które zyskują w Polsce coraz większą popularność.

Konstrukcja

Konstrukcja domów szkieletowych opiera się na szkielecie drewnianym. Stanowią go słupy ścian rozmieszczone co 30, 40 lub 60 cm. Takie rozmieszczenie ułatwia późniejszy montaż płyt, którymi okłada się stelaż.

Do budowy najczęściej używa się wytrzymałego i trwałego drewna świerkowego. Oczywiście materiał musi zostać odpowiednio przygotowany. Drewno przed budową jest sezonowane, czterostronnie strugane, zaimpregnowane przeciwogniowym i przeciwgrzybicznym preparatem ochronnym.

d3jkitx

Szkielet ścian wypełnia się wełną, która stanowi izolację termiczną i akustyczną, oraz okłada folią. Z zewnątrz używa się do tego celu folii wiatroizolacyjnej, układanej na obiciu z płyt OSB lub ze sklejki, a wewnątrz stosuje się folię paroizolacyjną. Tak przygotowany szkielet od wewnątrz okłada się płytami OSB lub gipsowo-kartonowymi, gipsowo-włóknowymi albo boazerią.

Zrób zdjęcie i zgarnij fantastyczne nagrody!

Z zewnątrz dom szkieletowy można wykończyć dowolnie. Na płytach OSB, które stanowią usztywnienie konstrukcji, najczęściej układa się siding, płytki klinkierowe lub wykonuje ocieplenie ze styropianu pokryte tynkiem. Odpowiednie ocieplenia sprawia, że dom szkieletowy jest całoroczny, co więcej: przy odpowiednim wykonaniu ma on tak dobre parametry, że można go określić mianem energooszczędnego.

Konstrukcja szkieletu może zostać wykonana na tradycyjnym fundamencie płytowym - wówczas podłoga jest ułożona na gruncie. Można również zamontować szkielet na ścianach fundamentowych - wtedy podłoga znajduje się nad przestrzenią wentylowaną. Dzięki mniejszej wadze domu fundament może być nieco lżejszy niż w przypadku budynku murowanego, co obniża koszt jego wykonania. Bardzo ważne jest, aby te prace wykonywała firma z doświadczeniem. Zaangażowanie „fachowców”, którzy stawiają taki dom po raz pierwszy, może spowodować wiele problemów. Warto porównać oferty kilku firm, aby mieć pewność, że wybrałeś tę najbardziej korzystną. Wypełniając ten formularz, możesz bezpłatnie otrzymać konkretne oferty cenowe od kilku fachowych firm.

Strop jest również drewniany. Do belek nośnych mocuje się poszycie, dość często wykonane z płyt OSB (zwłaszcza jeśli inwestorowi nie zależy na widocznym deskowaniu). Ze względu na niską izolacyjność akustyczną zaleca się wykonanie podwójnej izolacji - pomiędzy belkami i pod podłogą.

Dofinansowanie do budowy domu szkieletowego

Przykładowy kosztorys pokazuje mniej więcej, jak kształtują się koszty budowy. Przy przyjęciu wartości średnich można stwierdzić, że budowa domu szkieletowego o powierzchni 140 m2 w stanie deweloperskim kosztuje ok. 248 tys. zł, a domu wykończonego pod klucz - ok. 343 tys. zł. Dodatkowym atutem domów szkieletowych jest możliwość otrzymania dofinansowania nawet do 50 tys. zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Więcej informacji na temat możliwości otrzymania dofinansowania znajdziesz tutaj.

Zalety domu szkieletowego

Niewątpliwą zaletą konstrukcji szkieletowych jest ekspresowy czas budowy, który wynosi ok. 3 miesięcy i jest w dodatku niemal niezależny od pogody. Najwięcej czasu zajmuje wykonanie fundamentu, który musi odpowiednio wyschnąć.

d3jkitx

Samo wznoszenie domu na gotowej płycie fundamentowej zajmuje nawet poniżej tygodnia, łączenie prefabrykowanych elementów odbywa się bowiem przy użyciu elementów stalowych (wkrętów i gwoździ), a ich zastosowanie jest niezależne od temperatury. Budowa domu przypomina układanie klocków lego. Gdy zaś wznosi się dom murowany, należy się trzymać odpowiednich wymogów temperaturowych dotyczących betonu i zapraw stosowanych przy murowaniu, gdyż tylko wówczas będą one miały odpowiednie właściwości.

Ogromną zaletą domów energooszczędnych jest również niskie zapotrzebowanie na energię do ogrzewania. Przy odpowiedniej izolacji budynki szkieletowe są bardzo ciepłe, a wartość współczynnika U dla ścian zewnętrznych nie przekracza 0,3 W/(m²K).

Domy szkieletowe mają zdecydowanie cieńsze ściany niż te budowane w technologii tradycyjnej. Z tego powodu obiegowe opinie mówią, że są one mniej trwałe. Nie jest to jednak prawda, a dzięki cieńszym ścianom budynek o tych samych wymiarach zewnętrznych daje większą powierzchnię wnętrza. Dodatkową zaletą cieńszych ścian jest również to, że dom jest lżejszy, a więc wymaga słabszego fundamentu - może być budowany na gruntach o słabej nośności.

Nie sposób nie wspomnieć o aspekcie ekologicznym. Z jednej strony domy szkieletowe są energooszczędne, a z drugiej budowane w większości z naturalnego materiału, jakim jest drewno. Nie jest ono wytwarzane w zatruwających środowisko fabrykach. To surowiec odnawialny, który dodatkowo łagodzi skutki efektu cieplarnianego poprzez absorpcję CO2 następującą w całym okresie wzrostu drzewa. Oczywiście zanim drewno zostanie wykorzystane do budowy, musi być poddane obróbce, lecz badania pokazują, że ilość CO2 wyemitowanego w trakcie przetwarzania drewna jest zdecydowanie mniejsza od ilości, która została zaabsorbowana przez drzewo w trakcie jego wzrostu.

d3jkitx

Wady domów szkieletowych

Konstrukcja szkieletowa ma także swoje ograniczenia. Już na etapie projektowania domu należy przewidzieć, gdzie zawisną ciężkie elementy, ich zawieszenie wymaga bowiem miejscowego wzmocnienia konstrukcji. Późniejsze zmiany koncepcji, np. w układzie kuchni, mogą skutkować niemożnością powieszenia szafek górnych w pożądanym miejscu, gdyż konstrukcja ścian okaże się zbyt słaba.

Częstym problemem jest też akustyka. Strop drewniany ma tendencję do przenoszenia dźwięków, co może objawiać się nieprzyjemnym odgłosem kroków podczas chodzenia na wyższym piętrze. Problemu tego nie uda się rozwiązać całkowicie, ale można go zmniejszyć, wykonując dobrą izolację stropu.

Koszty budowy domu szkieletowego

Na pytanie o koszty budowy nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Nie istnieje jeden cennik stosowany przez wszystkie firmy oferujące takie usługi. Zwykle ceny podaje się w zł/m2, ale firmy prezentują przeważnie widełki cenowe, w których wartość ta powinna się mieścić. Większość fachowców przedstawia na swoich stronach internetowych proponowane projekty wraz z kosztorysem. Za 350-400 tys. zł możemy mieć zarówno dom o powierzchni 70, jak i 120 m2. Wydaje się to szokujące, bo powierzchnia jest dużo większa, ale diabeł tkwi w szczegółach. Warto podkreślić, że chodzi nie o jakość budowy samego domu, ale o jakość projektu konstrukcyjnego. To on jest bowiem podstawą do wykonania wszelkich prac budowlanych i to na jego podstawie wykonawca buduje dom. W projekcie tym są zestawione wszystkie elementy wraz z wymiarami, które mają zostać wykorzystane do budowy.

d3jkitx

Problemem związanym z projektem konstrukcyjnym jest jego przewymiarowanie, zarówno w zakresie belek nośnych, jak i fundamentów. Do budowy domów szkieletowych wystarczy użyć słupków, belek czy krokwi o następujących przekrojach: 40×100, 40×150, 40×180 czy 40×230 mm. Tymczasem niektórzy projektanci stosują w projektach przekroje niemal dwukrotnie większe, co prowadzi do znaczącego, choć niepotrzebnego z punktu widzenia konstrukcji, wzrostu kosztów budowy.

Podobna sytuacja dotyczy fundamentów. Niektórzy architekci projektują ściany fundamentowe jedynie pod ścianami nośnymi, które stanowią rzeczywistą konstrukcję budynku. Inni zaś projektują je dla wszystkich ścian, nawet działowych, które niczego nie podtrzymują. W efekcie znacząco wzrasta koszt fundamentu.

Kolejnym grzechem związanym z fundamentami pod budynek szkieletowy jest użycie zbyt mocnego betonu. Pod taki dom wystarczy beton klasy B-15 (C12/15), gdyż budynek ten jest kilka razy lżejszy od murowanego. Użycie zbyt mocnej mieszanki betonowej mija się więc z celem.

Ostatni element, który niepotrzebnie podnosi koszt budowy domu szkieletowego, to projektowanie zbyt szerokich ław fundamentowych. Pod taki budynek wystarczą ławy o szerokości 35-40 cm, a w wielu projektach mają one szerokość 50, a nawet 60 cm. Różnica niby niewielka, ale po podsumowaniu kosztów budowy domu może się okazać, że dodatkowy koszt betonu wyniesie 1000-1500 zł.

d3jkitx

Stopień skomplikowania projektu architektonicznego

Koszt budowy zależy również od tego, czy będzie to dom parterowy, czy z poddaszem. Ten pierwszy przy tej samej powierzchni podłogi będzie wymagał bardziej obszernych fundamentów oraz dachu o większej powierzchni, ale za to może mieć nieco słabszy strop.

Są jednak elementy, które występują w każdym domu, a nie są zależne ani od liczby kondygnacji, ani od tego, jaka będzie powierzchnia domu. Takimi elementami są komin i kominek czy kuchnia i łazienka. Ich koszt jest stały, ale wpływ na koszt metra kwadratowego domu różny. Zdecydowanie bardziej widoczny będzie wpływ tego kosztu przy domu małym, gdyż określona kwota będzie dzielona przez mniejszą powierzchnię. Może się więc okazać, że koszt instalacji kominkowej o wartości nominalnej ok. 20 tys. zł wyniesie 200 zł/m2 przy domu o powierzchni 100 m2, ale przy domu o powierzchni 180 m2 będzie to tylko 110 zł/m2.

Na cenę wpływa też układ pomieszczeń. W domu, w którym dominuje otwarta przestrzeń i jest niewiele ścian działowych, koszty będą niższe niż tam, gdzie pomieszczeń jest dużo. Wiąże się to przede wszystkim ze wzrostem liczby materiałów użytych do budowy. Droższa będzie również robocizna. Oprócz liczby pomieszczeń w domu wpływ na cenę ma też ich rodzaj. Inna będzie cena domu z jedną łazienką od tego, w którym będzie ich więcej.

Ostatnim elementem projektu architektonicznego, który bezpośrednio wpływa na koszt budowy, jest rodzaj dachu. Najtańszy będzie dach dwuspadowy bez otworów. Zastosowanie dachu czterospadowego z lukarnami lub jeszcze bardziej skomplikowanego znacząco podniesie koszty budowy. Wyższy będzie nie tylko koszt materiałów, które zostaną zużyte, ale również robocizny. Na prostym dwuspadowym dachu można zaoszczędzić nawet 30-40 proc. względem skomplikowanej połaci wielospadowej.

d3jkitx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3jkitx