Dla tych, co nie mają się gdzie podziać, i dla tych, co mają napięty budżet - tanie projekty domów to głównie przykłady inicjatyw podjętych w celu zapewnienia wygodnej przestrzeni mieszkalnej tym, których nie stać na tradycyjny dom czy mieszkanie. Szlachetne idee po raz kolejny splatają się z pomysłowością i ciekawym designem.
Dla tych, co nie mają się gdzie podziać, i dla tych, co mają napięty budżet - tanie projekty domów to głównie przykłady inicjatyw podjętych w celu zapewnienia wygodnej przestrzeni mieszkalnej tym, których nie stać na tradycyjny dom czy mieszkanie. Szlachetne idee po raz kolejny splatają się z pomysłowością i ciekawym designem.
Koncept Inoutside (Australia) to propozycja dla wszystkich, którzy mają ograniczoną przestrzeń życiową w domu i chcieliby ją powiększyć. Wszechstronne i stylowe moduły o izolowanych ścianach i podłodze, z autonomicznym oświetleniem, mogą stać się azylem dla nastolatka, pracownią artystyczną czy prywatnym biurem. Trwała konstrukcja doskonale sprawdza się w transporcie. Można ją dowolnie zlokalizować, nawet jeśli dysponuje się tylko niewielkim ogródkiem przy domu lub rekreacyjną działką. Wśród kilku modelowych projektów domów łatwo znaleźć najlepiej dostosowany do własnych potrzeb, a nawet spersonalizować go, tak by pasował do macierzystego budynku, przy którym ma stanąć.
Jak wóz Drzymały
Projekty domów na kółkach podchwycili belgijscy projektanci Karel Verstraeten. Przyczepę pracowniczą, która została przekształcona na mieszkanie, kupiono jedynie za 15 euro. Obita z zewnątrz dębowymi listewkami nie rzuca się zbytnio w oczy. Najciekawsze jest jednak jej nowocześnie zaprojektowane wnętrze, dzięki któremu doskonale sprawdza się ona jako miejsce pracy i wypoczynku. Dominują tu zaoblone formy, a większość wyposażenia wykonano ze sklejki, która jest materiałem równie trwałym co tanim. Okrągłe okno w kształcie kopuły doskonale doświetla wąskie wnętrze domu.
Wieżowce z kontenerów
...stanęły przy Alexander Street w Vancouver. Projekty domów o kilku kondygnacjach są w stanie pomieścić wiele osób, co jest istotne w przypadku ograniczonej, miejskiej przestrzeni. Każde z pięter domu jest przeznaczone dla innej rodziny wykazującej niewielkie dochody (czynsz został ustalony na bardzo niskim poziomie). Wnętrza umeblowano tak, by zapewniały komfortowe warunki życia osobom w potrzebie. Co więcej, elewacje budynków zaplanowano w ten sposób, że idąc ulicą, trudno się domyślić, z czego powstał dom. Pierwszy taki recyklingowy projekt mieszkaniowy w Kanadzie zyskał wielu entuzjastów, a kolejne są już w fazie planowania.
Minidomki z Portland
Przyjazną koncepcję na tanie zakwaterowanie stworzyło miasto Portland w stanie Oregon (USA). Projekty domów o niewielkim metrażu są przeznaczone dla osób, które nie mają stałego miejsca zamieszkania. Powstały po to, by pomóc stanąć na nogi potrzebującym, zwłaszcza ludziom wychodzącym z nałogów i szukającym pracy. Niejeden miniaturowy dom otworzy też swoje progi dla osób o niskich dochodach czy też bezrobotnych, biorących udział w szkoleniach zawodowych.
Mieszkanie w plecaku
Mając na uwadze los osób bezdomnych, duński projektant, absolwent szkoły Kolding School of Design, Ragnhild Lubbert Terpling stworzył mobilny dom, a raczej namiot jednoosobowy - The Urban Rough Sleeper Backpack. Daje się on łatwo złożyć do kompaktowych wymiarów, zamieniając się w poręczny plecak. Zapewnia nie tylko schronienie i ciepło, lecz także pozwala na przechowywanie niezbędnych rzeczy. Produkt idealnie sprawdza się także podczas kempingów.
Przydrożne lokum
Projekty domów przydrożnych to pomysł naszych południowych sąsiadów. Każdy budynek planowany w ramach słowackiego Project Gregory jest oparty na planie trójkąta. Boczne ścianki zewnętrzne, dobrze widoczne z ulicy, tworzą miejsca na billboardy. Powierzchnia mieszkalna może być zatem finansowana przez firmy, które chcą się zareklamować. Wizualizacje ukazują przestrzeń domu jako bardzo nowoczesną i funkcjonalną. Jest tam wydzielony aneks kuchenny, łazienka i pokój.
Francuskie strączki
W przemysłowej części Marsylii pną się po murach niczym strąki niewielkie namioty pokryte wzorem moro. To innowacyjne projekty domów A-KAMP47 Malka Architecture. Projektanci chcieli w ten sposób zapewnić tymczasowe schronienie i poczucie bezpieczeństwa bezdomnym. Co więcej, skupiska takich osób zamiast odstręczać, szczególnie efektownie prezentują się nocą, kiedy w niewielkich namiotach rozbłyska światło. Każda z komórek została odpowiednio wzmocniona i wyposażona w termiczne pokrycie. Namioty są tanie i łatwe zarówno w instalacji, jak i demontażu.