Domy, na które stać każdego. Pomysłowe i tanie

Domy, na które stać każdego. Pomysłowe i tanie

03.10.2019 | aktual.: 03.10.2019 13:09

Dla tych, co nie mają się gdzie podziać, i dla tych, co mają napięty budżet - tanie projekty domów to głównie przykłady inicjatyw podjętych w celu zapewnienia wygodnej przestrzeni mieszkalnej tym, których nie stać na tradycyjny dom czy mieszkanie. Szlachetne idee po raz kolejny splatają się z pomysłowością i ciekawym designem.

Dla tych, co nie mają się gdzie podziać, i dla tych, co mają napięty budżet - tanie projekty domów to głównie przykłady inicjatyw podjętych w celu zapewnienia wygodnej przestrzeni mieszkalnej tym, których nie stać na tradycyjny dom czy mieszkanie. Szlachetne idee po raz kolejny splatają się z pomysłowością i ciekawym designem.

Koncept Inoutside (Australia) to propozycja dla wszystkich, którzy mają ograniczoną przestrzeń życiową w domu i chcieliby ją powiększyć. Wszechstronne i stylowe moduły o izolowanych ścianach i podłodze, z autonomicznym oświetleniem, mogą stać się azylem dla nastolatka, pracownią artystyczną czy prywatnym biurem. Trwała konstrukcja doskonale sprawdza się w transporcie. Można ją dowolnie zlokalizować, nawet jeśli dysponuje się tylko niewielkim ogródkiem przy domu lub rekreacyjną działką. Wśród kilku modelowych projektów domów łatwo znaleźć najlepiej dostosowany do własnych potrzeb, a nawet spersonalizować go, tak by pasował do macierzystego budynku, przy którym ma stanąć.

1 / 6

Jak wóz Drzymały

Obraz
© Karel Verstraeten

Projekty domów na kółkach podchwycili belgijscy projektanci Karel Verstraeten. Przyczepę pracowniczą, która została przekształcona na mieszkanie, kupiono jedynie za 15 euro. Obita z zewnątrz dębowymi listewkami nie rzuca się zbytnio w oczy. Najciekawsze jest jednak jej nowocześnie zaprojektowane wnętrze, dzięki któremu doskonale sprawdza się ona jako miejsce pracy i wypoczynku. Dominują tu zaoblone formy, a większość wyposażenia wykonano ze sklejki, która jest materiałem równie trwałym co tanim. Okrągłe okno w kształcie kopuły doskonale doświetla wąskie wnętrze domu.

2 / 6

Wieżowce z kontenerów

Obraz
© Alexander Street Project

...stanęły przy Alexander Street w Vancouver. Projekty domów o kilku kondygnacjach są w stanie pomieścić wiele osób, co jest istotne w przypadku ograniczonej, miejskiej przestrzeni. Każde z pięter domu jest przeznaczone dla innej rodziny wykazującej niewielkie dochody (czynsz został ustalony na bardzo niskim poziomie). Wnętrza umeblowano tak, by zapewniały komfortowe warunki życia osobom w potrzebie. Co więcej, elewacje budynków zaplanowano w ten sposób, że idąc ulicą, trudno się domyślić, z czego powstał dom. Pierwszy taki recyklingowy projekt mieszkaniowy w Kanadzie zyskał wielu entuzjastów, a kolejne są już w fazie planowania.

3 / 6

Minidomki z Portland

Obraz
© Techdwell.com

Przyjazną koncepcję na tanie zakwaterowanie stworzyło miasto Portland w stanie Oregon (USA). Projekty domów o niewielkim metrażu są przeznaczone dla osób, które nie mają stałego miejsca zamieszkania. Powstały po to, by pomóc stanąć na nogi potrzebującym, zwłaszcza ludziom wychodzącym z nałogów i szukającym pracy. Niejeden miniaturowy dom otworzy też swoje progi dla osób o niskich dochodach czy też bezrobotnych, biorących udział w szkoleniach zawodowych.

4 / 6

Mieszkanie w plecaku

Obraz
© Ragnhild Lubbert Terpling

Mając na uwadze los osób bezdomnych, duński projektant, absolwent szkoły Kolding School of Design, Ragnhild Lubbert Terpling stworzył mobilny dom, a raczej namiot jednoosobowy - The Urban Rough Sleeper Backpack. Daje się on łatwo złożyć do kompaktowych wymiarów, zamieniając się w poręczny plecak. Zapewnia nie tylko schronienie i ciepło, lecz także pozwala na przechowywanie niezbędnych rzeczy. Produkt idealnie sprawdza się także podczas kempingów.

5 / 6

Przydrożne lokum

Obraz
© Project Gregory

Projekty domów przydrożnych to pomysł naszych południowych sąsiadów. Każdy budynek planowany w ramach słowackiego Project Gregory jest oparty na planie trójkąta. Boczne ścianki zewnętrzne, dobrze widoczne z ulicy, tworzą miejsca na billboardy. Powierzchnia mieszkalna może być zatem finansowana przez firmy, które chcą się zareklamować. Wizualizacje ukazują przestrzeń domu jako bardzo nowoczesną i funkcjonalną. Jest tam wydzielony aneks kuchenny, łazienka i pokój.

6 / 6

Francuskie strączki

Obraz
© Dzięki uprzejmości Lauren Garbit

W przemysłowej części Marsylii pną się po murach niczym strąki niewielkie namioty pokryte wzorem moro. To innowacyjne projekty domów A-KAMP47 Malka Architecture. Projektanci chcieli w ten sposób zapewnić tymczasowe schronienie i poczucie bezpieczeństwa bezdomnym. Co więcej, skupiska takich osób zamiast odstręczać, szczególnie efektownie prezentują się nocą, kiedy w niewielkich namiotach rozbłyska światło. Każda z komórek została odpowiednio wzmocniona i wyposażona w termiczne pokrycie. Namioty są tanie i łatwe zarówno w instalacji, jak i demontażu.

Źródło artykułu:WP Dom
Wybrane dla Ciebie