Domy gotowe składane jak klocki. Warto inwestować czy nie?

Domy gotowe składane jak klocki. Warto inwestować czy nie?
Źródło zdjęć: © Haas
Julia Wiśniewska

01.03.2018 | aktual.: 02.03.2018 13:16

Domy z prefabrykatów mają wiele zalet. Stawiane są w ekspresowym tempie i często przewyższają jakością te budowane tradycyjnie. Są jednak droższe i trudno zweryfikować poprawność prac. Poza tym trzeba mieć zgromadzoną prawie całą sumę na inwestycję.

Podpatrujemy niemieckich sąsiadów, a także mieszkańców z krajów skandynawskich i coraz chętniej budujemy domy z prefabrykatów czy modułowe. Nie każdy ma czas i nerwy do przeprowadzenia tak żmudnego procesu, jakim jest stawianie domu od podstaw. Pilnowanie kilku ekip i co chwila przesuwające się terminy każdego z etapów mogą zniechęcić. Oczywiście minusem zawsze jest kwota, jaką mamy zapłacić za gotowy dom, choć – zliczając wszystkie koszty przy tradycyjnej budowie – może okazać się, że wcale nie jest aż tak wysoka.

1 / 5

Prefabrykat - co to jest?

Obraz
© Haas

Domy z prefabrykatów to domy, które są zrobione z większości gotowych elementów. Większości, bo nie chodzi tu np. o cegły, dachówki czy drzwi. Są to fragmenty stropów lub duże fragmenty domu – często stanowiące większą jego część (np. ćwiartkę, połowę lub nawet całość), czyli tzw. moduły.

2 / 5

Projekty

Obraz
© Haas

Firmy, które zajmują się produkcją i montażem domów prefabrykowanych i modułowych, mają kilka swoich projektów lub korzystają z biura projektów gotowych. Niestety, za taki projekt trzeba zapłacić dodatkowo, choć niektóre firmy wliczają go w cenę domu. Jednak klienci mogą też zgłaszać się z projektem zamówionym indywidualnie. Firmy dostosują go do własnej technologii, czasem bez dodatkowych opłat. W przypadku domów modułowych raczej nie ma mowy o projekcie – to konfiguracja jednego lub dwóch modułów.

3 / 5

Zalety

Obraz
© Haas

Dom stawiany jest bardzo szybko, a każdy z elementów poddaje się szczegółowej kontroli technicznej. W przypadku takich domów nie potrzebujemy inspektora nadzoru, a robotnicy zaangażowani w budowę to specjaliści. Budynek jest objęty gwarancją – usterki będą naprawiane na koszt firmy. Posesja nie wymaga wielkiego sprzątania po takim montażu. Dodatkowy plus to ekologia. Prace są prowadzone ściśle według planu i nie ma tutaj miejsca na dowolność. Elementy takiego domu przygotowuje się w fabryce, pod ścisłą kontrolą, co ma znaczenie w przypadku zwolenników domów energooszczędnych. Taką budowę możemy też prowadzić zimą, co zaoszczędza nam znowu czas. Możemy też zamówić całkowicie wykończony i gotowy do zamieszkania dom!

4 / 5

Wady

Obraz
© Haas

Musimy w całości zawierzyć firmie, bo trudno będzie skontrolować dużą część prac. Szczególnie tych, które prowadzone są w zakładzie. Koszty są znacznie wyższe niż przy domu budowanym od podstaw. Musimy zatroszczyć się o prawie pełne sfinansowanie inwestycji. Trzeba zapewnić miejsca dla dużych samochodów ciężarowych (nawet dla dźwigu). Niestety w cenie domu nie zawiera się koszt fundamentów. Często możemy zamówić je dodatkowo lub skorzystać z firmy wskazanej przez producenta domu.

5 / 5

Ważna umowa

Obraz
© Haas

Domy prefabrykowane lub modułowe są ciekawą alternatywą dla tych budowanych tradycyjnie, a popularność technologii wzrasta. To droga inwestycja, ale, biorąc pod uwagę czas i wygodę, coraz częściej wybieramy takie rozwiązanie. Trzeba jednak zwrócić uwagę na umowę z producentami. Dobrze skonstruowana zapewnia nam brak problemów, na przykład z gwarancją.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (53)