OgródDomowy warzywnik krok po kroku. Uprawa warzyw w ogrodzie

Domowy warzywnik krok po kroku. Uprawa warzyw w ogrodzie

Aby rozpocząć uprawę warzyw na własne potrzeby, nie trzeba wcale być właścicielem gospodarstwa rolnego. Wystarczy taras, balkon lub parapet i trochę dobrych chęci. Podpowiadamy, jak założyć przydomowy warzywnik krok po kroku.

Domowy warzywnik krok po kroku. Uprawa warzyw w ogrodzie
Źródło zdjęć: © Shutterstock

23.04.2014 15:04

Aby rozpocząć uprawę warzyw na własne potrzeby, nie trzeba wcale być właścicielem gospodarstwa rolnego. Wystarczy taras, balkon lub parapet i trochę dobrych chęci. Podpowiadamy, jak założyć przydomowy warzywnik krok po kroku.

Własnoręcznie wyhodowane warzywa nie tylko są pełne wartościowych składników odżywczych, ale przede wszystkim dają ogromną satysfakcję. Niesypane i wolne od szkodliwych związków chemicznych warzywa mają wyjątkowe walory smakowe. Dodatkowo przyjemność obserwowania procesu ich dojrzewania to nielada atrakcja dla pasjonatów ogrodnictwa. Do dzieła zatem – zakładamy warzywnik!

Przydomowy warzywnik: przygotowanie

Warzywnik zakładaj w miejscu, w którym sadzonki będą miały dostatecznie dużo światła słonecznego. Najlepsza będzie południowa ekspozycja. Zaciszna i ciepła lokalizacja to pierwszy krok do sukcesu. Musisz zaopatrzyć się również w odpowiednie podłoże. Najlepiej kupić ziemię przeznaczoną dla warzyw – znajdziesz ją w dużych sklepach ogrodniczych. Można też zastosować żyzne podłoże wzbogacone torfem.

Potrzebne będą również pojemniki: nieduże, jeśli planujesz uprawę warzyw z nasion, i większe na rozsady lub gotowe sadzonki. Dobrym rozwiązaniem będzie też inspekt, czyli skrzynka przykrywana szklanym wiekiem przeznaczona na wysiew. Można kupić już nawet nieduże modele, które z powodzeniem zmieszczą się nawet na niewielkim balkonie.

Jeśli zamierzasz założyć warzywnik w ogrodzie, tylko niektóre warzywa będą mogły być wysiewane wprost do gruntu. Inne wymagają inspektu. Na rabaty przenoś dopiero dojrzałe siewki lub gotowe sadzonki, co jest najlepszym rozwiązaniem dla niecierpliwych ogrodników. Wówczas też szybciej będą owocowały w donicach na parapetach, balkonie lub tarasie. Pamiętajmy jednak by wszystkie pojemniki miały otwory w denku, pozwalające na dotlenienie podłoża oraz odpływ nadmiaru wody z ziemi.

Zanim zaczniesz wysiewać, zapoznaj się z informacją umieszczoną na opakowaniach nasion. Znajdziesz tam wiedzę dotyczącą specyfiki rośliny, jej wymagań oraz sposobu siewu. Należy stosować się do wskazówek dotyczących okresu, w którym powinno się rozpocząć hodowlę oraz terminu rozsadzania dojrzałych siewek. Najlepszy czas na założenie warzywnika to oczywiście wiosna. Wymagania rośliny są również rozpisane na doniczce gotowych sadzonek warzywnych.

Jeśli masz trudności z wysiewaniem nasion wprost z torebki, możesz nabyć taśmy z ziarenkami rozmieszczonymi w odpowiedniej odległości od siebie - wystarczy rozłożyć ją w gruncie. Pamiętaj, że pochodzenie nasion ma duże znaczenie, dlatego też warto kupować tylko te wyselekcjonowane od dobrego producenta.

Do uprawy warzyw w przydomowym ogrodzie najlepiej nadają się pomidory, papryka, patisony, dynie, marchew, pietruszka oraz jej natka, rzodkiewki, seler korzenny i naciowy, cebula, sałata czy szczypiorek. Krzewy będą potrzebowały szerszych donic, natomiast warzywa korzenne - głębokich. Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca, zapewnij wszystkim sadzonkom obszerniejsze pojemniki, aby mogły swobodnie się rozwijać.

Uprawa warzyw w ogrodzie: pielęgnacja i doglądanie

Wysiane lub posadzone warzywa wymagają obfitego podlewania. O dostateczną ilość wody trzeba dbać codziennie, by nie dopuścić do przesuszenia ziemi i bryły korzennej. Możesz dodatkowo zastosować tak zwany nawóz startowy, który wzbogaci podłoże. Dobrze jest dostarczyć warzywom substancji ograniczających rozwój szkodliwych mikroorganizmów. Możesz też nabyć nasiona warzyw otoczone zawczasu preparatami grzybobójczymi. Zapewnij sadzonkom miejsce, w którym nie będą narażone na zbyt silne podmuchy wiatru. Po spełnieniu wszystkich wymagań pozostaje tylko czekać na pierwsze warzywa.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)